«Просто не вижити»: російські торгові центри у кризі й готуються збанкрутувати – Frobes Russia

«Просто не вижити»: російські торгові центри у кризі й готуються збанкрутувати – Frobes Russia

22.03.2022 08:45
  1322
Дарія Осіїк

Вихід міжнародних брендів, високі ставки за кредитами та падіння трафіку загрожують російським торговим центрам. Чому російські гравці ринку говорять про можливу низку банкрутств у галузі, розбирався російський Forbes.

З початку війни в Україні ситуація у російських торгових центрах різко погіршилася. З одного боку, роботу зупинили або скоротили не менше 100 компаній, що мають відношення до рітейлу (володіють магазинами, ресторанами або поставляють продукцію). Закриття магазинів може знизити орендний прибуток за підсумками року на 30-50%. Орендарі, що залишилися, вимагають знижок. З іншого боку, через різке зростання відсоткової ставки зросли платежі за кредитами.

Падіння виторгу

Сектор торгових центрів, який сильно постраждав за час пандемії, знову опинився під ударом через вихід ключових орендарів. Аналітики CBRE у росії оцінили частку магазинів, що закрилися, в 15% за найменуваннями і 20% за площами. Аналогічні цифри наводять BlackStone S.A.Ricci, а, за даними Knight Frank, може йтися про 20-25% площ, що орендуються.

На конкретних об’єктах ситуація може бути різною. За даними російського підрозділу Cushman & Wakefield, у найбільших ТРЦ країни-агресора частка рітейлу, що зупинила торгівлю, може досягати 60% від усіх площ. За інформацією Becar Asset Management, магазини, що зупинили роботу, приносили більше 50-60% загального трафіку ТЦ. За підсумками 2022 року, трафік може впасти на 15-20%, а виручка за орендними платежами скоротиться на 20-30%. У компанії IPG.Estate очікують, що найближчим часом трафік знизиться на 10-15%, а за підсумками року падіння становитиме 25%, зниження виручки – 30-40%. Виторг орендодавців точно знизиться на 30-50% залежно від складу орендарів.

Банківська загроза

Ще однією загрозою для торгових центрів стало різке підвищення ключової ставки. Більшість ТРЦ, що діють, перебувають у банківській заставі. Зазвичай ставка за кредитом прив’язується до ключової ставки ЦБ, вона розраховується за формулою «ключова ставка плюс маржа банку», що становить від 2% до 5%. У цьому випадку ставка кредиту підвищується автоматично. 28 лютого підвищилася ключова ставка — того ж дня зобов’язання за відсотками, які має виконувати позичальник, зросли більш ніж вдвічі.

Близько 70% ТЦ у Росії закредитовані. Багато з них фактично належить банкам, тому що через постійні кризи власники ТЦ не можуть погасити кредити. Експерти впевнені, що без кредитних канікул власники нерухомості просто не виживуть.

Російська рада торгових центрів (РРТЦ) надіслала листи голові банку росії Ельвірі Набіулліній, міністру фінансів росії Антону Силуанову та іншим з пропозиціями щодо підтримки галузі. Одна з ключових пропозицій – надати від імені ЦБ можливість опрацювання кредитних канікул для власників торгової нерухомості.

Усі власники торгових центрів, що перебувають у заставі, зараз ведуть переговори з банками-кредиторами щодо можливості реструктуризації кредитів та інших заходів підтримки. На запит Forbes прес-служби банків «Сбер» та ВТБ підтвердили факт переговорів та бажання знайти компромісні рішення. Інакше банки зіткнуться з необхідністю самостійно управляти ТЦ, прогнозують у Becar Asset Management.

Знижки за вірність

Іншим джерелом проблем для власників торгової нерухомості стали прохання від російських компаній надати їм знижки на оренду від 30 до 70% та інші пільгові умови. Це особливо болюче питання, оскільки російські ТЦ не можуть дозволити собі втратити ні дохід, ні самих орендарів. “З початком виходу іноземців російські компанії стали, що називається, “користуватися нагодою” вимагати у орендодавців знижок і преференцій”, – нарік президент Союзу торгових центрів Росії, Білорусії та Казахстану Булат Шакіров. Як приклад він навів мережу гіпермаркетів товарів для творчості Леонардо, Дитячий світ та магазини мережі “Фамилия”. Основною вимогою цих мереж є перехід умов оренди на відсоток обороту. На думку російських компаній це чесно та логічно, особливо коли виручка падає на 20%.

Зараз у власників російських торгових центрів просто немає можливості давати додаткові преференції, але й жорстку позицію вони зайняти не можуть, тому будуть затягувати переговори наскільки це можливо.

Читайте також – 

Чорний список: перелік міжнародних брендів, які продовжують працювати у росії


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку