Що означає Cage-free?
Якщо це напис на коробці з-під яєць, то «cage free» говорить про те, що кури, які знесли ці яйця, не вирощувалися батарейних клітках, що є основним способом утримання курей в Україні.
У кліткових батареях у кожної курки є тільки місце для того, щоб стояти, але його навіть недостатньо, щоб розвернутися, рухатися або розправити крила. Місце, виділене для курки, зазвичай, навіть менше, ніж лист паперу А4. Позначка «кейдж фрі» (без кліток) також не означає, що кури мали доступ до вулиці.
Проте, на етикетці з курятини такий напис не має жодної цінності. На відміну від курей-несучок, в промисловості не заведено тримати курей, вирощених для забою, в клітках.
Що ж означає ця фраза?
На коробках з-під яєць:
Напис «cage free» на коробці яєць вказує на те, що курей не утримували в клітках. Це не означає, що кури мали доступ до природи. Використання курників для утримання курей-несучок у маленьких клітках є найпоширенішим методом вирощування у виробництві яєць ще з 1960-х років. Відповідно до розрахунків 2016 року, зроблених Об’єднанням виробників яєць (the United Egg Producers), промисловою торговельною групою виробників яєць, 90.1% курей-несучок в США утримуються в клітках, такі кури виробляють приблизно 94% магазинних яєць в США. У батарейних клітках кури-несучки мають тільки місце для того, щоб стояти, але недостатньо місця, щоб розправити крила чи рухатися. Промисловий стандарт місця на одну пташку в клітці – 20 см на 20 см: це навіть менше за аркуш звичайного паперу. В Україні ж 99,5% всіх яєць виробляються у батарейних клітках і в кожній клітці утримується від 9 до 11 курей. Площа, яка відведена для однієї пташки, дорівнює аркушу формату А4.
На етикетці курятини:
Напис «cage free» на пачці курятини не має жодної цінності. Для м’яса курей вирощують у великих, просторих конструкціях, які називають теплицями. Курятники для м’ясних курей, як правило, утримують десятки тисяч птахів і виділяють на курку ділянку, навіть меншу, ніж десята частина квадратного метра.
Чому це важливо?
Варто обирати яйця від курочок, яких не вирощували у звичайних клітках. Традиційні клітки не забезпечують курей достатнім простором для того, щоб рухатися або щоб щось подряпати, прийняти піскові ванни чи мати гнізда. Це означає те, що кури не можуть займатися природною їм активністю, як от клювати зерно, «митися» в пилі, висиджувати яйця і гніздитися.
Чи підтверджений цей термін?
Яйця. Маркування на коробках яєць регулюється Управлінням з продовольства і медикаментів (FDA), і не потребує особливого підтвердження зі сторони агентства. FDA вимагає від виробників правдивої інформації на маркуваннях, але не має нормативного визначення терміну «cage free» на маркуванні яєць. Але тут мова йде про США. В Україні таке маркування не регулюється ніким. Весною 2021 року Cage Free Альянс Українського Бізнесу започаткували ініціативу Яйкос френдлі, щоб допомагати споживачам обирати етичніші яйця.
Проте навіть у США це працює неідеально. Якщо лоток яєць має Товарний знак США, Міністерство сільського господарства США (AMS) перевіряє маркування «cage free». Лише близько половини яєць, вирощених в США, офіційно оцінює AMS.
Кури. На маркуванні курятини напис «cage free» дозволено, хоча він і не має жодної важливості, адже курей для м’яса все одно не вирощують в клітках. Таке маркування може навіть підтверджувати Міністерство сільського господарства США, проводячи аудит і перевіряючи ферми. Навіть коли таке маркування є підтвердженим, воно все ж не має жодної користі.
Яка додаткова інформація говорить, що таке маркування підтверджено?
На коробці яєць наступні позначення або маркування вказують на те, що напис «cage free» підтверджено:
USDA Organic
Яйця з маркуванням «organic» завжди є cage-free. Такий напис підтверджений і дуже значний.
USDA Grademark (Категорія АА, Категорія А)
Виробники можуть обрати Міністерство сільського господарства США для перевірки їхньої продукції (Категорія АА, Категорія А). Яйця, марковані за цією програмою, можуть мати підтверджену позначку категорії USDA і мають детальнішу процедуру маркування. Яйця, перевірені Міністерством сільського господарства США, можуть мати помітку USDA Grade AA (Категорія АА) або USDA Grade A (Категорія А) і мати печатку U.S. Grademark. Перевірка яєць за їхньою процедурою включає відвідання виробництв двічі на рік для підтвердження наявності відкритих пасовищ без кліток, а також підтвердження необхідних ідентифікацій та відстежування товару на пакувальних пунктах. Різниця категорій (AA, A та B) характеризується відмінністю в якості яєць, включно зі шкаралупою (яйця категорії АА та А мають бути чистими та без пошкоджень), повітряного міхура, жовтка та білка. Проте, між різними категоріями немає відмінних вимог до вирощування і доглядом курей.
Animal Welfare Approved
Таке маркування має важливе значення і є підтвердженим. Цей стандарт забороняє використання будь-яких кліток для вирощування курок-несучок.
Certified Humane by Humane Farm Animal Care (HFAC)
(Сертифіковано як гуманний продукт)
Таке сертифікування є підтвердженим. За його вимогами забороняється вирощувати курей у клітках будь-яких типів.
American Humane Certified + Free Range
Маркування Humane Certified саме по собі не підтверджує того, що курей не вирощували в клітках, адже цей стандарт допускає використання просторих курників, у яких все ж є клітки (вони більші та відкриті протягом першої частини дня). Якщо разом з цим маркуванням на коробці є напис «без пасовищ», це означає, що курей не тримали в клітках і вони мали доступ до відкритих пасовищ.
В Україні на упаковці міститься маркування, що повідомляє розмір яйця, а не спосіб утримання курей.
Переклад і адаптація: Аліна Тимошенко, представниця Cage Free Альянсу Українського Бізнесу