Гроші та довіра: що допоможе українському сектору торгової нерухомості

Гроші та довіра: що допоможе українському сектору торгової нерухомості

05.11.2018 08:00
  756
rau

За яких умов сфера комерційної нерухомості в Україні відновить швидке зростання.

Ключовий фактор, який сильно уповільнює розвиток девелоперських проектів торговельної нерухомості в Україні – складності із залученням фінансування, – пише портал propertytimes. Олексій Чернишов, власник інвестиційної компанії VI2 Partners, глава наглядової ради URE Club, зазначає: «Гостра нестача капіталу – головна проблема на поточний момент в Україні. Ми вже знаємо, як створювати грамотні та ефективні концепти, знаємо, як проектувати і як управляти. Але, на жаль, це не залучає до країни достатніх інвестиційних вливань».

Україна в цій боротьбі не просто відстає, а жахливо відстає. Обсяг прямих іноземних інвестицій у 2018 році (6 місяців) склав $40,7 млрд. При цьому, при найближчому розгляді виявиться, що левова частка цих інвестицій – український капітал, який заходить через офшори або російські банки, які дотують своїх українських дочок.

Якщо ж розбирати по сегментам економіки, то іноземних інвестицій найбільше припадає на аграріїв і IT. На жаль, в сегмент нерухомості інвестується мізерно мало, при тому, що в світі саме нерухомість і технології залучають інвесторів.

Практично єдиним інвестором в нерухомість України є фонд прямих інвестицій Dragon Capital New Ukrainе Fund (DCNUF), створений спільно компаніями Томаша Фіали і Джорджа Сороса. За останні два роки фонд придбав 350 000 кв. м комерційної нерухомості, витративши на це, за оцінками експертів, приблизно $200 млн. На думку Володимира Мисака, керівника департаменту ринків капіталу Cushman & Wakefield в Україні, в першому півріччі 2018 року в комерційну нерухомість в Україні було інвестовано близько $170 млн. На підставі інформації про угоди, про які вже відомо на ринку, очікується, що до кінця цього року обсяг інвестицій складе від $250 до 300 млн. «Більшість угод на ринку комерційної нерухомості в Україні відбувається за участю компаній-нерезидентів, де покупцями українських компаній, які володіють нерухомістю, виступають компанії-нерезиденти (Кіпр, Голландія і т.п.). Формально це можна розглядати як іноземні інвестиції, але дуже часто за компаніями-нерезидентами стоять українські інвестори», – коментує Володимир.

Чистими іноземними інвестиціями можна назвати міжнародних рітейлерів таких, як Auchan, Metro C & C, Leroy Merlin, а також активну девелоперську діяльність компанії Ceetrus Ukraine (раніше Immochan, входить в одну групу з Auchan). «Що стосується інвестиційної стратегії, то компанія продовжила розширювати свою експертизу в офісній (78 000 кв. м в 2017-м) і житловій нерухомості (63 000 кв. м). Велика кількість проектів знаходиться на стадії розробки для того, щоб максимально відповідати потребам спільноти, зокрема, проекти житлової нерухомості, офісів, коворкінгів, залізничних вокзалів, а також розважальної інфраструктури», – говорить комерційний директор Ceetrus Ukraine Ганна Корягіна. За її словами, компанія в своїй стратегії інвестування дотримується трьох основних правил:

  1. Інвестування коштів компанії. На даний момент, це робота над трьома проектами: ТРЦ Rive Gauche, Рітейл Парк Петрівка і масштабний проект в Одесі.
  2. Партнерство. З урахуванням розширення видів діяльності компанії, а саме переходу від роботи над торгово-розважальними центрами в інші сфери нерухомості, Ceetrus Ukraine розглядає можливість реалізації спільних проектів із залученням локальних компаній.
  3. Придбання проектів. При цьому головним принципом є можливість привнести added value міжнародної компанії в проект.

Важливим аспектом низького рівня інвестицій є й обсяги ринку. «В Україні, на жаль, зараз немає компаній, які володіли б відразу великим портфелем нерухомості. Це означає, що великому іноземному інвесторові тут, по суті, нічого купувати. Поки український ринок цікавий тільки венчурним інвесторам. За ними обов’язково прийдуть девелоперські компанії, аналогічні Ceetrus, наприклад. Наступним етапом стануть інвестиційні фонди», – оцінює ситуацію керуючий партнер URE Club Ольга Соловей.

«Нерухомість, як житлова, так і комерційна, може залучати багато разів більший обсяг інвестицій за певних умов ринку: зрозумілі правила гри (верховенство закону), ліквідність (кількість гравців на ринку) і наявність фінансових інструментів для збільшення прибутковості», – каже Володимир Мисак.

«І навіть ті зарубіжні гравці, які планують інвестувати в нерухомість в Україні, кажуть, перш за все, про інвестиційну довіру. Це колосальний чинник, який не дозволяє комерційній нерухомості стати настільки привабливим сектором для серйозних інвесторів, щоб вони «зайшли» в Україні з довгими грошима і масштабними проектами, – вважає Олексій Чернишов. – Залучити інвестиції в країну ми зможемо тільки за умови відновлення довіри. На мій погляд, це можливо при зміні ставлення держави і влади до бізнесу та зміни формату підтримки бізнесу й інвесторів: від декларацій до реальних дій».

Джерело: propertytimes.com.ua

Читайте також –

Від Dream Town до SkyMall: як відкриття Blockbuster Mall вплине на роботу інших ТРЦ


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку