Рітейл активно орендує склади Києва та околиць – CBRE
У I півріччі 2018 року ринок складської нерухомості Києва активізувався: орендовано приблизно 100 000 кв. м, що на 43% більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
Згідно з даними компанії CBRE Ukraine, найбільше площ орендували великі рітейлери, частка яких склала 58%. Галузі легкої промисловості, фармацевтики і медицини посіли друге місце на ринку з часткою 26%. Зростання попиту на логістичні послуги, зокрема на фулфілмент, зумовив запуск нового поштово-логістичного оператора Justin від Fozzy Group. Оскільки споживачі стають все більш обізнаними, даний сервіс стане стимулом до розвитку логістичних операторів, в тому числі з уже напрацьованою клієнтською базою.
Подальший розвиток фулфілмента, очевидно, призведе до зниження обсягу спекулятивної пропозиції на складському ринку і стане передумовою створення нового, більш комплексного сегмента.
У структурі угод оренди майже 62% були обумовлені переїздами або переїздами при розширенні, з яких близько половини орендних запитів надійшло від рітейлерів. Частка великих угод (понад 10 000 кв. м) зросла, склавши 23% від загального обсягу оренди і була представлена угодами по аренді 20 000 кв. м компанією Comfy, а також 20 000 кв. м компанією Eldorado з переїздом в RLC Fozzy Distribution Center.
Причина обмеженого обсягу нової пропозиції – відсутність фінансування і повільне відновлення орендних ставок в доларовому еквіваленті. У I півріччі на ринок вийшов один складський комплекс площею 3 500 кв. м в напрямку Житомирської траси. Будівництво нових об’єктів буде можливим за рахунок більш високих орендних ставок і договорів попередньої оренди, зафіксованих в доларах США, хоча такі орендні угоди можуть переглядатися через нестійкий характер економіки.
На даному етапі девелопери неохоче погоджують нові проекти, однак з огляду на «загальноринкову спрагу до нового продукту», ймовірно, ризик буде виправданий.
Рівень вакантності в I півріччі продовжував знижуватися і склав 4%, що на 2 п.п. нижче показника, зафіксованого на початку року. Основними причинами зниження вакантності стало підвищення попиту з боку орендарів і обмежений обсяг нового будівництва.
Що стосується вартості оренди, то на кінець червня 2018-го декларовані орендні ставки знаходилися в діапазоні 120-155 грн ($4,6-$6,0)/кв. м/місяць в складських комплексах класу А +, де верхня межа гривневого діапазону збільшилася на 7% з початку року. Ефективні орендні ставки в складських комплексах класу А варіювалися в діапазоні 90-135 грн ($3,4-$5,2)/кв. м/місяць, а для складських комплексів класу В – на рівні 65-90 грн ($2,5-$3,4)/кв. м/місяць, де верхня межа зросла на 13% з початку року.
Серед найбільших інвестиційних угод можна відзначити придбання декількох складських об’єктів компанією Dragon Capital Investments Limited.
А саме логістичних комплексів Омега 1 (19 000 кв. м), Омега 2 (33 000 кв. м) і 20 000 кв. м в складському комплексі UKR DC.
«З огляду на поступове зростання національної економіки і дефіцит якісних складських приміщень, інтерес інвесторів до ринку складської нерухомості залишиться стабільним, – прогнозує керівник департаменту промислової та логістичної нерухомості CBRE Ukraine Наталія Сокирко. – Ми очікуємо, що відсутність якісної нової пропозиції і скорочення вакантних площ в кінцевому підсумку призведе до збільшення числа built-to-suit проектів та активізації будівництва нових об’єктів. Однак, така активність на ринку складської нерухомості можлива лише за умови істотного зростання орендних ставок саме в доларовому еквіваленті. Очікується, що середня вакантність на ринку продовжить знижуватися, оскільки девелопмент стримується відсутністю фінансування, в зв’язку з чим створюється додатковий тиск на орендні ставки».
Читайте також –
Новини логістики та e-commerce: Rozetka, Укрпошта, Нова пошта, Amazon, JD.com і інші