100 військовослужбовиць завершили навчання з аеророзвідки для захисту України
В листопаді 2024 року завершила навчання та повернулась до виконання бойових завдань фінальна група аеророзвідниць, які проходили підготовку й отримали необхідне устаткування в межах проєкту «На захисті краси України».
Проєкт «На захисті краси України» наприкінці липня 2023 року організували мережа магазинів EVA та фонд Dignitas. За мету ставили зібрати 8 млн грн на навчання та спорядження 100 аеророзвідниць для Збройних Сил України. Також своєю ініціативою організатори прагнули підкреслити роль жінок у військовій сфері; створити більше можливостей розвиватися в ЗСУ для жінок, які прагнуть отримати фахову підготовку та захищати України; підвищити технологічну спроможність українського війська завдяки підготовці жінок для роботи з FPV-дронами.
«В суспільстві все ще існують стереотипи про те, що жінці не місце в армії. А якщо й місце, то лише в харчовому блоці, з документами чи в медчастині. Такі проєкти, як наш, а головне, результати, які показують жіночі екіпажі, допомагають долати ці упередження, розширювати мобілізаційний потенціал, коли можна фокусуватися на рекрутингу не лише чоловіків, а й жінок, які в Україні є дуже професійними та не менш же завзято, ніж чоловіки, готові захищати свій дім», – зауважила директорка БФ Dignitas Люба Шипович.
До кінця вересня 2023 року проєкт підтримали понад 680 000 людей. З урахуванням внеску EVA, який склав понад 1 млн грн, він зібрав майже 8,7 млн грн, перейшовши у практичну фазу закупівлі устаткування та навчання на курсі від команди Victory Drones, яка тривала близько року.
Курс навчання розрахований на 33 дні. За цей час група з 7-14 учасниць знайомиться з обладнанням, базовими прийомами керування та програмним забезпеченням для прошивки й налаштування дронів. Також передбачені заняття з тактичної медицини та мінної безпеки. Практичний блок включає польоти з навантаженням та освоєння тактики використання FPV.
Пройти курс виявили бажання понад 300 жінок, які направили свої анкети. Зокрема це й чинні військовослужбовиці з Третьої штурмової, Об’єднаної штурмової бригади Національної поліції України «Лють», 47-ї ОМБр «Маґура» тощо. Важливу інформаційну підтримку та адміністративний супровід кандидаток на проходження курсу забезпечила команда Руху VETERANKA. Зрештою з числа претенденток до проєкту змогли долучитись понад 150. 100 захисниць успішно завершили навчання, отримали сертифікати про присвоєння військово-облікової спеціальності (ВОС) зовнішнього пілота та отримали комплекти обладнання, що включають дрони, комплектуючі й засоби захисту.
«Нині випускниці курсу вдало виконують завдання на Донецькому, Харківському та Запорізькому напрямках. Деякі стали керівниками найефективніших підрозділів БПЛА. Дівчата очолюють інженерні команди з ремонту дронів та керують навчальними курсами для майбутніх FPV-пілотів. Ми вдячні всім, хто долучився до проєкту «На захисті краси України» і допоміг нам створити для них ці можливості. Також вдячні самим дівчатам за довіру, витримку та захист, який вони нам забезпечують ціною надвеликих зусиль», – прокоментувала керівниця PR-напряму EVA Олександра Гнатик.
«Сьогодні в ЗСУ служить більше 68 тис військовослужбовиць, 5 тис з них на передовій на рівні з чоловіками несуть службу в найзапекліших ділянках фронту. Залученість жінок і розвиток технологій в армії йдуть пліч-о-пліч. Аеророзвідка – сфера, яка найчастіше цікавить військовослужбовиць, і готова їх приймати. У розвиненій структурі не місце дискримінації, і чим більше розвиваються технології, тим менше місця залишається для упереджень, а здібність до розвитку професійних навичок навпаки набуває ваги. І тут – час жінок» – підсумувала очільниця Руху VETERANKA Катерина Приймак.
Довідка. Мережа магазинів EVA – найбільша національна мережа магазинів краси та здоров’я. Заснована 2002 року у м. Дніпрі. Наразі об’єднує понад 1000 торгових точок по всій Україні та має власний інтернет-магазин EVA.UA. Понад 8 мільйонів осіб є активними користувачами програми лояльності «EVA МОЗАЇКА». Штат співробітників компанії – близько 14 000 осіб. З початку повномасштабного вторгнення компанія реалізувала вже 24 соціальних проєкти, долучила понад 5 млн учасників та разом із ними спрямувала на важливі справи понад 94 млн грн.
БФ “Дігнітас” — фонд технологічної підтримки ЗСУ. Впроваджує інноваційні рішення для оснащення та навчання українських військових. Надає силам безпеки та оборони сучасні українські та міжнародні технології, знання й практики у сфері безпілотних систем, які мають критичне значення в сучасних бойових умовах.
Рух VETERANKA – перша та єдина спільнота жінок України з військовим досвідом, створена ветеранками у 2018 році. Сьогодні це – найбільше ком’юніті військовослужбовиць України, що налічує 1700 захисниць, ветеранок та проактивних цивільних волонтерок, які надають компетентну допомогу армії та стимулюють зміни у суспільстві (зміна закону та відкриття 63 бойових посад для військовослужбовиць, впровадження жіночої форми та легких бронежилетів). Тільки за повномасштабне вторгнення організація забезпечила 107 підрозділів ЗСУ та передала на фронт допомоги на 100 млн грн.