Три мушкетери: найважливіші факти кар’єри та бізнес-шляху власників корпорації АТБ

Три мушкетери: найважливіші факти кар’єри та бізнес-шляху власників корпорації АТБ

19.08.2021 08:31
  5657
Володимир Тиравський

Геннадій Буткевич є неформальним лідером і головним стратегом компанії, без Євгена Єрмакова не вийшло б зробити виробництво, а без Віктора Карачуна нічого б не розвивалося, тому що він – Купець з великої літери, який завжди продавав дорожче, а купував дешевше.

Цей матеріал також доступний російською мовою

АТБ є однією з найбільших корпорацій України, яка об’єднує понад 1200 супермаркетів по всій країні й не перестає розвиватися, споруджуючи нові магазини, формат і асортимент яких впізнають в усіх регіонах країни. Сьогодні троє співзасновників – Геннадій Буткевич, Євген Єрмаков і Віктор Карачун – формально володіють однаковими частками в Корпорації АТБ. Портал НВ опублікував докладне дослідження бізнесшляху одних з найбільш успішних рітейлерів України. RAU пропонує дізнатися найцікавіші подробиці з їхнього життя.

Геннадій Буткевич

Народився 27 травня 1958 року у Дніпропетровську. Закінчив Дніпропетровський інженерно-будівельний інститут і  Дніпропетровський національний університет імені О. Гончара. Кар’єру розпочав в міліції, а незабаром став керівником дніпропетровського Управління по боротьбі з організованою злочинністю. У 1990-х роках зайнявся торгівлею і через три роки став співвласником торгівельної компанії «Агротехбізнес», куди потрапив після відходу з компанії екс-банкіра, міського голови Дніпродзержинська Ярослава Корчевського.

У 1995-1997 роках очолив службу безпеки в компанії Єдині енергетичні системи України (ЄЕСУ) і був «правою рукою» Павла Лазаренка із силових питань. Після втечі й ув’язнення Лазаренка, Буткевич зблизився з Юрієм Самойленко, в майбутньому – одним з керівників Служби безпеки України. У 1998 році Буткевич з партнерами зареєстрували компанію «АТБ маркет» (абревіатура від «Агротехбізнес»).

«У нас були проби та системні помилки. Починали ми з того, що робили жорсткий дискаунтер, як Aldi, Lidl. Але у нас це не пішло. І ми зробили м’який дискаунтер. Але це [все робили] Єрмаков та Карачун. Я ніколи не включався в те, як покласти товар, за якою ціною його брати. Це мої партнери робили – честь їм і хвала. Без Єрмакова не вийшло б зробити виробництво, а без Карачуна нічого б не розвивалося, тому що він завжди продавав дорожче, а купував дешевше. Це купець з великої літери», – розповів Буткевич в інтерв’ю Дмитру Гордону.

У 2013 році Буткевич придбав дві квартири у Майамі (США) в місті Бока-Ратон, також у власності підприємця знаходиться готель Howard Johnson в Майамі.

Після початку війни на Донбасі, АТБ втратила в Донецьку і Луганську 152 магазини і розподільчий центр. Нині покійний ватажок бойовиків Олександр Захарченко пропонував Буткевичу співпрацю, але він відмовився і незабаром отримав повідомлення про «націоналізацію» магазинів АТБ. З окупованого Криму Буткевич також вирішив піти.

Мрія Буткевича – будувати малі ядерні реактори в Україні.

«Донедавна в Україні усі займалися лише вуглеводнями, а коли Буткевич з [Віталієм] Якименком і [Олександром] Настенком почали займатись спочатку ураном, а згодом і рідкоземельними металами та графітом у Кіровоградській і Житомирській областях, всі побігли. Дозвіл на розвідку родовища урану ми отримували три роки. Зараз я інвестую туди, щоб зрозуміти, як добувати краще. Уран, берилій, цирконій, графіт можуть принести набагато більше грошей, ніж АТБ», – зазначив Буткевич в інтерв’ю Дмитру Гордону.

У 2021 році Forbes оцінив статки Буткевича у $530 млн.

Євген Єрмаков

Євген Єрмаков народився у 1961 році в Дніпропетровську. У 1981 році закінчив Донецький інститут радянської торгівлі. У 1993 році став одним із співзасновників компанії «Агротехбізнес», на базі якої через п’ять років буде створено мережу магазинів АТБ-маркет. У новоствореній компанії Єрмаков, який раніше був співвласником м’ясокомбінату, керував виробництвом.

Як і всі батьки-засновники найбільшої торгової мережі України, підприємець є вкрай непублічною людиною, дуже рідко дає інтерв’ю і коментарі пресі. Можливо, це допомагало розвивати бізнес, не привертаючи до нього підвищеної уваги.

На перших етапах розвитку АТБ Єрмаков з партнерами брали безпосередню участь в керівництві компанією. Однак згодом зосередилися на стратегічному управлінні.

З урахуванням виробничої ролі Євгена Єрмакова, варто зазначити, що до складу групи компаній АТБ входять власні підприємства. Це кондитерська фабрика «Квітень» і м’ясна фабрика «Фаворит плюс», на лініях яких випускають величезну кількість продукції власних торгових марок АТБ. Це, зокрема, дозволяє утримувати низькі ціни.

Журнал Forbes Україна у 2021 році оцінив статки Єрмакова у $505 млн.

Віктор Карачун

Віктор Карачун народився у 1970 році в селі Липняжка на Кіровоградщині. Закінчивши у 1990 році Самарський комерційний інститут, деякий час працював в Узбекистані. Однак надовго в Середній Азії не затримався. Повернувшись в Україну, осів в столиці Дніпропетровської області.

Деякі ЗМІ згадують, що спочатку Карачун прийшов в АТБ в якості найманого працівника, а частку в бізнесі отримав тільки згодом. Серед власників торгової мережі АТБ є і члени сім’ї Карачуна – дружина Ірина та син Ігор. До заслуг Карачуна зарахували і той факт, що у 1998 році магазини АТБ змінили формат роботи на самообслуговування (відмовившись від торгівлі через прилавок).

Карачун також є вкрай непублічним бізнесменом – він не дає інтерв’ю і не фотографується для преси.

Ще одна із його заслуг полягає в процесі організації логістики мережі – рішення закуповувати вантажівки з відокремлюваними причепами. Завдяки цьому одна машина обслуговувала два магазини: залишала причіп з товаром в одному та їхала в інший. Експерти відзначали, що завдяки цьому нововведенню, витрати мережі на логістику знизилися в 2,5 рази – до 2% валової собівартості.

У 2017 році Віктор Карачун розповів в інтерв’ю журналу Бізнес, що відійшов від оперативного управління і вирішення тактичних завдань в компанії і взаємодіє з іншими партнерами, як наглядова рада.

Forbes Україна у 2021 році оцінив статки Карачуна у $505 млн.

Читайте також – 

Співвласники АТБ: На початку в нас не було грошей на розвиток, ми економили на всьому


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку