Тарас Коляда, мережа аптек Подорожник: Наразі працює близько 1300 аптек по всій країні, окрім тимчасово окупованих регіонів

Тарас Коляда, мережа аптек Подорожник: Наразі працює близько 1300 аптек по всій країні, окрім тимчасово окупованих регіонів

12.07.2022 09:00
  3200
Іван Зайцев

Топ-менеджер групи компаній «Соломія Сервіс», в яку входять такі аптечні мережі як «Аптека Подорожник», «Аптека БАМ», «Ощад аптека», про особливості роботи в умовах війни, нові виклики і обов’язки, а також допомогу ЗСУ і вимушеним переселенцям.

Національна мережа аптек Подорожник працює на ринку вже понад 20 років. За цей час компанія пережила безліч криз і навіть у найнесприятніших умовах прагне не залишати пацієнтів, розвивати нові сервіси та впроваджувати додаткові послуги. З якими складнощами зіштовхується аптечний рітейл в умовах повномасштабної війни, як працює компанія в таких обставинах та як вирішує найголовніше завдання – забезпечення українців ліками та медпрепаратами, в інтерв’ю RAU розповів виконавчий директор мережі аптек Подорожник Тарас Коляда.

– Де і як зараз працюють ваші аптеки? Скільки торгових точок відкрито?

– Географія аптек Подорожник, БАМ та «Ощад Аптека» дуже широка. Фармзаклади під цими брендами представлені по всіх регіонах України. І наразі працює близько 1300 аптек по всій країні, окрім тимчасово окупованих регіонів. Кожен день цифра міняється в залежності від ситуації. Графік роботи кожного фармзакладу обумовлений комендантськими годинами в окремо взятому населеному пункті.

– Чи є проблеми із постачанням ліків?

– Найгостріші проблеми були на самому початку війни. Розбиті дороги, якими здійснювалася доставка ліків в усі куточки країни. Знищений спецтранспорт, що раніше розвозив ліки. Треба ж розуміти, що велика кількість препаратів вимагає спеціальних умов доставки, їх не можна розвозити звичайними вантажівками.

Наразі забезпеченість аптек медикаментами складає 90%, критичних груп з випадінням немає. Існують проблеми з медикаментами вітчизняних виробників. Деякі зупинили виробництво в Харкові на час першої хвилі, проте зараз відновлюються. Та нам невідомо чи вистачить сировини для подальшого виробництва

– Спостерігали якісь зміни або коливання попиту з боку споживачів?

– Аптеки відчули одними з перших настрої та стан українців. На самому початку війни сотні тисяч хронічно хворих людей лишилися без належної фармопіки. Тоді час на вирішення питань часто йшов на години, тож наші люди працювали без вихідних, а іноді – й цілодобово.

У сотні разів збільшився попит на деякі препарати та медичні засоби, що було напряму пов’язано з військовими діями. Ми просто не мали в Україні такої кількості кровоспинних, антисептичних, знеболюючих препаратів, перев’язувальних матеріалів! Також у перші дні та тижні війни суттєво зріс попит і на товари широкого вжитку (валеріана, ібупрофен, омепразол), хронічні товари (інсуліни, L-тироксини).

І, як наслідок, паніка серед населення привела до того, що на полицях просто зникли всі ліки. Крім того, траплялося таке, що волонтери скуповували медикаменти без попередньої фармконсультації, брали все підряд. І через те вкрай необхідні ліки просто лежали у військових частинах чи на складах, бо в них не було потреби. А в той самий час ці препарати були недоступні лікарням та шпиталям, що їх дуже потребували.

– Через війну, інфляцію, девальвація вам довелося переглянути ціни на ліки?

– Наша аптечна мережа, як і аптечний бізнес в цілому, не змогла не зреагувати на економічні потрясіння як всередині країни, так і далеко за її межами. Середня ціна у дистриб’юторів з початком війни збільшилася на 11% по всьому портфелю SKU. При цьому є препарати, на які ціна не змінилася, а є й такі, що подорожчали на 30-40%. У структурі повної роздрібної ціни препарату 40% – це собівартість сировини та виробництв. Приблизно 40% – додаткові витрати виробника (в т. ч. реклама, маркетинг, розробка, робота з лікарями);  6-7% це і витратна частина, і дохід дистриб’ютора, що включає логістичні витрати та витрати на зберігання товару. І тільки 14% – націнка аптеки. Середня націнка на всьому ринку України коливається у діапазоні 15-17%.

– Скільки аптек втратили через бойові дії?

– Маємо десятки розбитих, знищених, розграбованих аптек. Також чимало окупованих аптек на Херсонщині, Луганщині, Запорізькій та Миколаївській областях. Ми не співпрацюємо з окупантами, тому поки ці точки не працюють. Як тільки ЗСУ відвойовують наші території, там ми одразу почнемо відкривати аптеки. Адже люди повертаються, і ліки треба в першу чергу. Так це вже було зроблено, наприклад, в Бучі, Ірпені та інших деокупованих містах та селах – наші співробітники швидко працювали, аби в найкоротші терміни відкрити аптеки та надати місцевим жителям доступ до потрібних медикаментів.

Як вирішуєте логістичні питання?

– Зараз майже всі ланцюги постачання відновилися. Відновлено логістику, є вантажівки, котрі можуть забезпечити спеціальні умови доставки ліків. Наразі лишається проблема з паливом, тож, не виключаємо, що через цей фактор може бути погіршення або навіть припинення дистрибуції. Однак, сподіваємося, що і питання палива буде вирішено остаточно найближчим часом.

– Які висновки та які уроки ви, як керівник зробили і вивчили після місяців війни?

– Ці місяці були надскладними для кожного українця, для кожного бізнесу. Звичайно, фарміндустрія виключенням не стала. Було підірвано та розграбовано сотні аптек по всій країні, люди у віддалених куточках не мали можливість отримати ліки. Ми намагалися доставити їх и всюди, допомагали дистриб’юторам і з логістикою, і з сортуванням товару на складах.

При цьому, на початку війни були проблеми з персоналом. До війни у нашій мережі працювало більше 7000 людей. Але фармацевти почали масово виїжджати з країни, були мобілізовані співробітники. На жаль, маємо і зниклих безвісти працівників наших аптек, чиєю долею ми переймаємось та намагаємось їх відшукати.

Однак ми не здавалися, ми влаштували на роботу 204 внутрішньо переміщені особи, 146 переселенців-фармацевтів з інших аптечних мереж і 116 наших працівників, що змінили місто проживання. Наразі в нас 6775 співробітників. І наше завдання як компанії – зробити все, щоб всі вони мали роботу.

Ми розуміємо, що наша сила – в єдності. Це стосується як країни в цілому, так і кожної компанії зокрема. За ці місяці кожен з наших співробітників довів свою силу духу, та бажання йти тільки вперед. І компанія залюбки підтримує таких чудових ініціативних людей.

– Яким чином допомагаєте внутрішнім переселенцям та ЗСУ, чи займаєтеся волонтерською діяльністю?

– З першого дня війни наша компанія активно допомагає військовим. На цей момент нами вже придбано 13 карет швидкої допомоги на суму більше 7 млн грн. Ці автівки вже передані ЗСУ, вони допомагають рятувати життя.

Також ми допомагаємо ліками внутрішньо переміщеним особам, лікарням, армії. Загалом вже передано ліків населенню на суму більше 4 млн грн. Крім того, від початку війни було закуплено турнікетів на більше ніж 5 млн грн.

До того ж, наша компанія вже 8 років підтримує Віктора Легкодуха – майора ЗСУ, що отримав важке поранення у 2014 році на Донбасі, яке призвело до паралічу нижніх кінцівок. Однак Віктор за підтримки нашої компанії став професійно займатися спортом, і на цьогорічних змаганнях «Invictus Games 2022» у Гаазі отримав «золото» в штовханні ядра та «срібло» в греблі на тренажері.

Крім того, ми підтримуємо українських науковців, навіть під час війни. У минулому році було запущено проект «Перша полярна аптека «Подорожник», в межах якої ми взяли під фармопіку полярну станцію «Академік Вернадський» в Антарктиді та команду першого українського дослідницького криголаму «Ноосфера». Ми цей проект не зупинили через військові дії. Бо віримо у світле майбутнє нашої країни. Наша місія – підтримати українців всюди, де б вони не були, навіть якщо мова про українських полярників в Антарктиді.

Будете поновлювати роботу у тих локаціях, які були змушені закритися? Плануєте розвиток, чи поки все поставлено на паузу?

– Ми відновлюємо роботу аптек там, де це зараз можливо зробити. На тимчасово окупованих територіях наші аптеки не працюють, про відновлення цих точок можна буде говорити лише після звільнення територій.

Наші фармацевти мужньо тримають фарм-оборону країни. Вони розуміють, наскільки важлива їх робота зараз і свідомо продовжують працювати навіть у прифронтових містах. Де аптека – там є життя! Ми боремося за життя кожного українця як на фронті, так і в тилу.

Читайте також –

Ігор Дідок, мережа аптек Подорожник: В наших аптеках з’явились “бібліотеки” та сервіси


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку