Як з виробника одягу стати найбільшою fashion-мережею в Україні, – досвід VOVK

Як з виробника одягу стати найбільшою fashion-мережею в Україні, – досвід VOVK

03.03.2023 09:00
  2340
Костянтин Симоненко

Засновники українського бренду одягу VOVK Тетяна та Віталій Семенченки стали гостями програми «За рамками рітейлу» Андрія Жука.

В ході бесіди зі співзасновником і головою Асоціації рітейлерів України Андрієм Жуком засновники найбільшої української fashion мережі VOVK Тетяна та Віталій Семенченки розповіли про складнощі розвитку бізнесу та наявні виклики для компанії, а також про плани розвиватись за кордоном і сьогоднішні можливості для бізнесу. RAU представляє друковану версію цієї бесіди а повну версію інтерв’ю можна подивитися на каналі «За рамками рітейлу».

Про складну і надважливу місію fashion рітейлу

– Першого лютого компанія VOVK відзначила свій 11-й день народження. За цей час який період був найважчим для вас?

– Звичайно зараз ми переживаємо найважчі часи, але коли ми тільки починали, пригадується період 2014-15 років. Тоді, напевно, було страшніше ніж зараз. Проте нинішній досвід, який ми отримуємо, дає впевненість, що ми зможемо подолати будь-які майбутні перешкоди.

– В чому, на ваш погляд, наразі є головна соціальна місія бізнесу?

– Перш за все, треба зберегти робочі місця та проводити індексацію заробітних плат, наскільки це можливо в умовах високої інфляції. Ба більше – ми постійно розширюємо штат й наразі будуємо нові лінії виробництва, куди теж набираємо персонал.

Крім того, будь-який бізнес в Україні має чесно сплачувати всі податки, бо від цього залежить економічна стійкість держави. Також ми допомагаємо нашим співробітникам і знайомим, які зараз на фронті захищають Україну: постійно закуповуємо або виробляємо обладнання чи одяг і зараз навіть важко пригадати скільки всього вже було зроблено. Наприклад, в перші місяці війни, коли багато людей переїжджали у більш безпечні місця ми просто роздали більше 15 000 одиниць товару з магазинів на їхні потреби. За що величезна кількість людей дякувала нам.

– Якщо food-рітейл по праву називають критичною інфраструктурою, так як від постачання найнеобхідніших товарів залежить в прямому сенсі життя людей, то в сфері непродовольчого роздробу яка, на ваш погляд, головна місія?

– Перш за все – це психологічна підтримка населення через шопінг, який допомагає зняти стрес. Процес вибору, примірювання одягу та спілкування з консультантами допомагає відволіктися від важких думок, перемикнутися на позитив.

Навіть коли людина не налаштована щось купити, наші консультанти обов’язково мають з нею поговорити, щось порадити, аби людина згадала як це було до війни й умовно кажучи «одягла» іншій настрій.

– Чому ваші магазини називаються студіями?

– Перш за все – це маркетинговий хід аби відрізнятися від інших мереж. По-друге, наші магазини оформлені таким чином, щоб покупцям тут було затишно ніби вдома. Ніби це не магазин, а власна примірочна чи шафа для одягу. Ми вважаємо, що цей прийом дуже добре спрацював.

– А сама назва VOVK має якийсь підтекст?

– Все дуже просто – це дівоче прізвище Тетяни.

Про конкуренцію та співпрацю

– Чи допомогло вам те, що через війну частина іноземних брендів, таких як група Inditex та H&M зачинили свої магазини в Україні?

– Це дало нам змогу не втратити об’єми продажів, які були до війни. Оскільки частина наших клієнтів виїхали, а в частини немає коштів на обнови, та й інфляційний вплив на вартість сировини й товару ми не можемо ігнорувати. До речі, не факт, що при відкритті цих магазинів туди підуть покупці. Зараз більшість налаштована підтримувати Made in Ukraine. І якраз вітчизняні рітейлери стали основною базою для роботи торгових об’єктів, в тому числі ТРЦ.

– Яким має бути приміщення аби там могла розміститися студія VOVK?

– Вимоги до орендованих площ як у стріт рітейлі, так і в ТЦ однакові. Перш за все це має бути гарна локація з максимальним трафіком, а площа – приблизно 150 кв. м. Наприклад, це може бути локація біля входу в ТРЦ або поряд із супермаркетом. Проте кожне місце вимагає окремого аналізу, бо часто люди які йдуть у продуктовий магазин, не дуже налаштовані купувати щось інше. Наприклад у Херсоні в ТРЦ Fabrika або у вінницькому ТРЦ Sky Park відбулася синергія продуктового та fashion рітейлу. Тобто багато залежить від регіону.

– Яка схема зазвичай застосовується при розрахунку розміру орендної плати?

– До війни це була переважно фіксована плата, але тепер вже застосовується і плата від обороту магазина. Хоча тепер за рахунок того, що основний виторг припадає на вітчизняні бренди, стало легше домовлятися із орендодавцями, які раніше дуже скептично ставилися до наших можливостей.

До війни саме через цей фактор ми віддавали перевагу стріт-рітейлу. Там ми напрацьовували свою репутацію аби стати впізнаваними, в тому числі і серед ТРЦ. Також у стріт-рітейлі конверсія вища, ніж в ТРЦ.

Про тренди і напрямки розвитку

– Вам вдалося потрапити в тренд моди на українське чи ви самі створювали цей тренд?

– Аби стати модними, було важливо виробляти одяг, який буде актуальним і цікавим для споживачів, як кажуть, у тренді. Наприклад, потрібно було використовувати сучасні, а не морально застарілі види тканин. Також ми не намагалися мімікрувати під італійські бренди, наголошуючи на українському походженні одягу. Хоча спочатку багатьом доводилося пояснювати, чому жіночий бренд називається VOVK. В 2014 році стався справжній вибух інтересу до продукції Made in Ukraine, що нам теж дуже допомогло – нас полюбили. Тобто сталося щасливе співпадіння нашої позиції з новими запитами споживачів. Тому нинішні події, ми вважаємо, допоможуть нам швидше розвиватися за кордоном.

– У вас вже є плани виходу на іноземні ринки?

– Звичайно. Ми пропрацьовуємо різні варіанти, оскільки треба ретельно підготуватися для роботи в довгій перспективі, а не швидко захоплювати ринок.

– Які можливості для розвитку ви вбачаєте на вітчизняному ринку?

– Якщо розглядати ситуацію в Україні оптимістично-реалістично, можна одразу відмітити пізнаваність країні на міжнародній арені та підвищений інтерес до всього українського. Крім того, через війну закрилися магазини деяких брендів, а значить, є нові можливості для розвитку тих хто лишився працювати. Так само через руйнування та окупацію частини виробництв є певний дефіцит у випуску різної продукції. Це так само відкриває можливості для тих, у кого є кошти й бажання розвивати нові напрямки у нішах, що звільнилися.

– Ви вважаєте себе більше виробничою чи торговою компанією?

– Це вдала комбінація. Поєднання виробництва з рітейлом – це можливість робити все швидко та якісно, реагуючи на потреби ринку. Розташування фабрик у різних регіонах країни підвищує стійкість бізнесу. З самого початку ми позиціонували себе як українського виробника. Хоча дистанційно керувати декількома сотнями людей на фабриках – нелегка задача, але в нас все вийшло.

Про проблеми, здобутки та плани

– Які проблеми наразі є найважливішими для вирішення у вашому сегменті бізнесу?

– Кадрове питання. Оскільки попит на швачок дуже високий через воєнні замовлення та виїзд фахівців. Знайти потрібні кадри в достатній кількості – задача із зірочкою.

– Чи є у вас в планах випуск чоловічого одягу?

– Такі варіанти розглядаються, вже є спортивні моделі одягу унісекс, проте конкретного рішення по цьому питанню ще немає, оскільки важко поєднати на невеликій площі жіночий та чоловічий відділ.

– Хто ваші клієнти зараз?

– У нас немає конкретної вузької направленості, ми налаштовані на різні аудиторії. Тому до нас часто приходять сім’ями – матері й доньки. До того ж маємо досить демократичні ціни, що теж приваблює покупців. Наприклад, середній чек наразі в зимовий сезон складає приблизно 2200 грн.

– Чому провалився ваш проект магазинів VOVK accessories?

– Як показав досвід роботи цих невеликих торговельних точок площею до 30 кв. м, краще реалізовувати аксесуари в одному приміщенні із одягом. Це дає змогу приміряти аксесуари і формувати єдиний образ вже на вибраному одязі. В нас бували випадки, коли в ТРЦ Lavina клієнти купували сукню у VOVK , а потім йшли в наш інший магазин за аксесуарами. Так за власний кошт ми пересвідчилися, що так це не працює.

– Скільки коштує відкрити магазин?

– Все залежить від локації та стану приміщення. В середньому це $300-400 за кв. м.

– Чи відкривали ви минулого року нові магазини?

– Так, їх було п’ять. У містах Мукачево, Стрий, Коломия, Кропивницький та Вінниця. Також ми відновили після влучання ракети магазин у одеському ТРЦ Riviera Shopping City й ще один у ТРЦ Retroville.

– Які ваші найближчі плани?

– Ми взяли шефство над одним молодим українським брендом і зараз йде робота над створенням там робочої команди фахівців. Нам сподобалась назва, концепція та багато іншого. Цей бренд позиціонується в середньому та середній мінус сегментах, і його планується продавати лише онлайн. Його асортимент відрізнятиметься від того, що є в магазинах VOVK.

– Яким буде VOVK через 10 років?

– Він буде могутнім і буде всюди. Ми маємо цілі стати міжнародною компанією.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Епіцентр та Міністерство у справах ветеранів підписали Меморандум про співпрацю, спрямований на підтримку ветеранського бізнесу

Епіцентр та Міністерство у справах ветеранів підписали Меморандум про співпрацю, спрямований на підтримку ветеранського бізнесу

13 вересня міністр у справах ветеранів Наталія Калмикова та генеральний директор ТОВ «Епіцентр К» Петро Михайлишин...
time icon  
  15
Усі новини ринку