Галина Герега, Епіцентр: До цього моменту ніхто серйозно не замислювався над психологічними наслідками війни та їх впливом на економіку

Галина Герега, Епіцентр: До цього моменту ніхто серйозно не замислювався над психологічними наслідками війни та їх впливом на економіку

14.08.2023 08:45
  54487
Костянтин Симоненко

Співвласниця групи компаній Епіцентр про можливу кризу  людського капіталу та необхідність об’єднання зусиль бізнесу й держави у єдиній стратегії, направленій на перекваліфікацію та підготовку спеціалістів.

В своїй колонці для NV Бізнес співвласниця групи компаній Епіцентр Галина Герега прогнозує, що скоро Україну чекає велика криза людського капіталу. RAU пропонує адаптовану версію цього матеріалу.

Два важливих питання

Міграція, призов, низька кваліфікація персоналу та його емоційне вигорання — з цими викликами сьогодні стикається кожен український бізнес, але незабаром проблема набуде національних масштабів. Адже для повоєнної відбудови знадобляться зусилля всіх тих, хто залишився в країні, оскільки повернення з-за кордону 6,4 млн українців лишається під великим питанням.

Тому перед бізнесом та державою стоять два не менш важливі питання, ніж переманювання персоналу назад в Україну.

  • Перше: що держава й бізнес збираються робити з людьми, які зараз живуть в Україні та не мають роботи?
  • Друге: який план адаптації військовослужбовців, сотні тисяч з яких повернуться до цивільного життя?

Компанія Епіцентр, як один з найбільших роботодавців України, чітко бачить, що ці два проблемні питання матимуть серйозний вплив на економіку країни в найближчому майбутньому.

Парадокс на ринку праці

Політики та експерти говорять про боротьбу з безробіттям (і це питання актуалізується по закінченню війни) проте вже зараз керівники різних бізнесів кажуть про нестачу кваліфікованих кадрів. Оскільки багато кваліфікованих спеціалістів або виїхали за кордон, або служать в армії.

Аби залучити до роботи значну кількість персоналу з низькою кваліфікацією, який є на ринку, потрібні комплексні державні програми в синергії з бізнесом, направлені на перекваліфікацію та підготовку спеціалістів. Людей у країні для цього вистачає.

Тому припинімо рахувати, скільки виїхало за кордон, адже понад 30 млн сьогодні живуть в Україні. Треба подумати про кожного з них ще до того, як закінчиться війна.

Чому потрібні спільні зусилля бізнесу та держави

Вже багато років у компанії Епіцентр діє залізне правило — вирощувати керівників всередині структури. Є комплекс навчальних та мотиваційних механізмів, які дають людям можливість кар’єрного росту. Але навіть попри наявність величезної внутрішньої структури з підготовки персоналу, запити на підвищення кваліфікації вже значно перевищують можливості навчальної бази. Відповідно вирішувати це питання малому та середньому бізнесу ще складніше.

Ще один проблемний момент— адаптація військових, які повернулися з фронту. Зараз кожна компанія напрацьовує власні механізми адаптації. Шукає спеціалістів, програми, психологічну реабілітацію. Коли закінчиться війна, сотні тисяч військових повернуться та потребуватимуть працевлаштування. Проте, на жаль, вже зараз констатуємо, що їм важко повертатися до своєї «мирної» роботи і психологічно, і фізично. Посттравматичний синдром проявляється за півроку мирного життя, коли психіка звикає. І в бізнесу немає чіткого розуміння, що з цим робити.

Тому тут знову потрібно говорити про комплексну державну програму реабілітації та адаптації цих людей. Бізнес готовий підтримувати та допомагати працівникам у поверненні до роботи, але бізнес не володіє достатньою компетенцією, щоб робити це самотужки.

Потрібно відверто визнати, що до цього моменту ніхто серйозно не замислювався над психологічними наслідками війни та їх впливом на економіку. Тож наша спільна задача — вже починати вести публічний діалог та напрацьовувати план дій на рівні держави, бізнесу, громадських організацій та фондів.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку