Дайнюс Туменас, Novus: Зможемо працювати, навіть якщо електроенергії не буде три доби чи тиждень

Дайнюс Туменас, Novus: Зможемо працювати, навіть якщо електроенергії не буде три доби чи тиждень

28.08.2024 09:00
  704
Костянтин Симоненко

Заступник генерального директора з управління активами Novus Дайнюс Туменас розповів про плани облаштування магазинів мережі сонячними панелями і газовими генераторами, що має забезпечити їх автономну роботу. RAU публікує основні тези.

Пілотний проєкт

Мережа супермаркетів Novus, що належить литовській BT Invest, у 2023 році втілила пілотний проєкт з енергоефективності магазину в Нових Петрівцях (Київська область), де компанія встановила сонячні панелі, вклавши в обладнання $130 000. Експеримент у компанії розцінюють як успішний. Влітку, під час найбільшої сонячної активності, СЕС покриває 65% від потреб супермаркету. Тепер у компанії мають намір масштабувати проєкт. Втім, у планах Novus зробити свої торгові точки повністю енергетично незалежними.

Про СЕС на даху

Сонячна станція на даху встановлена для покриття тільки власних потреб магазину. Якщо вартість капіталізації інвестицій розділити на прогнозовану кількість електроенергії, яку станція згенерує за 15 років, вийде, що 1 кВт електроенергії вартуватиме 1,5 гривні. Коли проєкт тільки запускався в 2023 році, розраховували на вартість 1 кВт в 5 грн й тоді окупність виходила на рівні 4,5-5 років. У цьому році висновки змінилися. Електроенергія з мережі подорожчала до 7-8 грн. Під час великих  відключень магазини працювали на дизельних генераторах і вартість 1 кВт виробленої ними електроенергії склала 18-20 гривень. За таких умов сонячні станції окупляться за 2,5 роки. До того ж сонячна станція не має додаткових викидів СО2 в атмосферу і тому це один із напрямків глобальної програми енергоефективності Novus.

Про концепцію автономності

Головна ціль – стати енергетично незалежними. Для віддалених магазинів виходять великі витрати на підведення електрики, води і каналізації. Тому зараз бачимо завдання в тому, щоб самостійно забезпечити себе електрикою, теплом, водою. Щоб це був незалежний магазин, який може автономно працювати. Загалом у програму енергоефективності вже вклали понад 70 млн грн. Для реалізації інших задумів потрібно ще $15 млн. Пілотний проєкт у Нових Петрівцях завершений. Цього року закінчуємо оснащення сонячними панелями логістичного центру та інших магазинів. Це буде сонячна станція на 1 МВт. Ще додатково запустили проєкт на 3 МВт на 30 магазинах. Для встановлення СЕС вже підготовлені проєкти, закуповується обладнання.

Не сонцем єдиним

Також запустили ще два пілотні проєкти по встановленню газових генераторів на двох великих об’єктах – у логістичному центрі та магазині на Здолбунівській, 7 Г в столиці. Додатково шукаємо альтернативу, як цього року поставити ще два об’єкти з накопичувачами в магазинах у центрі Києва. Програма на наступний рік – повністю автоматизувати всю систему дизель-генераторів, щоб можна було віддалено ними управляти. Далі буде продовжено встановлення СЕС, газових генераторів, та побудова загальної автономної системи. Планується встановлення BMS – комп’ютерної системи управління, яка контролює обладнання будівлі (вентиляція, освітлення, електричні, пожежні та охоронні системи). Це допоможе краще управляти будівлею і менше витрачати на електроенергію. Всі новації планується реалізувати протягом п’яти років.

Про роботу в зимовий період

На 98% об’єктів встановлені дизельні генератори, які є безальтернативним джерелом енергії взимку. Наприклад, зараз логістичний центр оснащений трьома великими дизельними генераторами загальною потужністю 1,5 МВт, що повністю забезпечує його потреби. Проте вже готуються нові проєкти для встановлення газових генераторів, де є можливість аби давати не тільки світло, але й тепло. Так, проєкт зі встановлення газового генератора в логістичному центрі на фінальній стадії. Поруч є ще одна ділянка, де планується будівництво фабрики їжі. Є плани об’єднати енергетичні системи фабрики та логістичного центру. Можливо, буде встановлено один великий газовий генератор. Проєкт – в стадії розробки. Плануємо його запуск на початку наступного року.

За новим стандартом всі нові магазини Novus, які відкриватимуться, будуть обладнані також сонячними електростанціями. Велика програма енергоефективності стосується магазинів з великими витратами на електроенергію. Але Мі Маркет теж обладнані генераторами, накопичувачами, щоб вони могли працювати, навіть коли немає електрики.

Про економіку самозабезпечення

100 магазинів (Novus та Мі Маркет) працюють на дизель-генераторах. У червні на їх заправку витратили майже 291 тонну дизелю на 16 млн грн. У липні, коли були великі відключення, це вже було 450 тонн на 25 млн грн. Європейські супермаркети ще років п’ять тому почали ставити на дахах сонячні електростанції. У них окупність виходила протягом шести-семи років. Але річ у тім, що електроенергія у Європі є дорожчою. До того ж технологія подешевшала і вже можна говорити про окупність до п’яти років. Але після досвіду України, біля кожного європейського супермаркету вже стоять генератори. І ми зараз розповідаємо європейським колегам, як потрібно на них працювати, як перемикатися, які у нас проблеми виникають, ділимося досвідом. Просто всі розуміють: готуватися раніше – це дешевше.

Тепер мережа Novus може працювати, навіть якщо електроенергії не буде три доби чи тиждень, розуміємо, як це зробити. У нас все підготовлено, наші клієнти мають доступ до свіжих продуктів.

Джерело: Liga.net


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Участь у програмі “Національний Кешбек” візьмуть мережі Велмарт, Велика Кишеня та ВК Експрес, а також власні торгові марки Retail Group

Участь у програмі “Національний Кешбек” візьмуть мережі Велмарт, Велика Кишеня та ВК Експрес, а також власні торгові марки Retail Group

Торговельні мережі Велмарт, Велика Кишеня та ВК Експрес, що входять до холдингу Retail Group, повідомили про свою участь у...
time icon  
  94
Вікторія Черняєва, OKWINE: Наші працівники – це драйвери та ентузіасти, які не бояться експериментів й новаторства

Вікторія Черняєва, OKWINE: Наші працівники – це драйвери та ентузіасти, які не бояться експериментів й новаторства

Операційна директорка мережі OKWINE розповіла про кадрову кризу, чому не мають таємних покупців та основну перевагу перед...
time icon  
  476
Усі новини ринку