Кейс Budhouse Group: як покарати «телефонного терориста»

Кейс Budhouse Group: як покарати «телефонного терориста»

06.09.2017 08:45
  702
Іван Зайцев

Керівництво і фахівці Budhouse Group спільно з правоохоронними органами вперше домоглися реального тюремного терміну для «телефонного терориста», який кілька разів повідомляв про мінування ТРЦ Fabrika.

«Телефонний тероризм», коли зловмисник по телефону повідомляє про мінування того чи іншого об’єкта, – явище в Україні, на жаль, досить поширене. Іноді жартома, іноді в помсту, іноді зі злим умислом «телефонні терористи» мінували вокзали, метро, ​​поштамти і інші місця скупчення великої кількості людей.

Не уникли подібної небажаної уваги «підривників» і торгово-розважальні центри. У Києві та інших містах України керівництво і персонал ТРЦ вже неодноразово були змушені організовувати екстрену евакуацію відвідувачів і співробітників магазинів через дзвінок про мінування будівлі. Ігнорувати такі повідомлення принаймні безрозсудно: загрозу терактів по всьому світу зараз сприймають більш ніж серйозно. У переважній більшості випадків лже-мінери залишаються безкарними: у правоохоронних органів є багато значно важливіших завдань, ніж ловити «жартівників». Іноді їх все-таки обчислюють, але навіть в такій ситуації «телефонні терористи» відбуваються штрафами або умовними термінами. За ґрати їх практично ніколи не відправляють.

Відомо, що завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності відповідно до статті 259 Кримінального кодексу України, карається штрафом від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 5 років. Відповідальність за неправдиве повідомлення про терористичний акт настає з шістнадцяти років.

Тим дивовижніше, що трохи менше місяця тому, 10 серпня, Апеляційний суд Херсонської області засудив до реального терміну ув’язнення лже-мінера херсонського ТРЦ Fabrika. Як цього вдалося домогтися і чому важливо карати псевдо-підривників, RAU розповіли в Budhouse Group.

«Я вважаю, що такі випадки мають розслідуватися і каратися нарівні з іншими кримінальними злочинами, – говорить Максим Гаврюшин (Budhouse Group). – Помилковими повідомленнями про мінування різних об’єктів зловмисники не тільки змушують проводити евакуацію відвідувачів і персоналу, не тільки відволікають десятки правоохоронців від їх безпосередніх обов’язків, а й завдають шкоди бізнесу. Крім того, при екстреної евакуації цілком можливе виникнення натовпу, скупчення людей в одному місці і інші ексцеси, які можуть призвести до травм».

Але поки що випадки суворого покарання «телефонних терористів» поодинокі, і тим важливіше, щоб приклад з хуліганом, який «мінував» ТРЦ Fabrika став уроком для всіх жартівників, які люблять протизаконні розіграші.

В результаті невдалий підривник отримав цілком реальні 4 роки в’язниці, і до того ж був оштрафований на 125 000 грн.

Причому випадок, через який він потрапив за ґрати, був далеко не першою «телефонного атакою» на торгово-розважальний центр. Максим Гаврюшин згадує, що і раніше регулярно надходили повідомлення про мінування, через що доводилося зупиняти роботу ТРЦ і евакуювати людей. «Мотиви були найрізноманітніші: дзвонили і жартівники, і психічно хворі люди. Іноді доходило і до курйозного: люди вирішували зателефонувати і повідомити про мінування об’єкта тільки для того, щоб раніше піти з роботи додому. Були і здирники, які прямо заявляли, що це саботаж і за певну плату він припиниться, – уточнює Максим. – Природно, ми не йшли на переговори і відразу зверталися в правоохоронні органи. За кожним таким випадком мінування було порушено кримінальну справу».

У підсумку «підривники» рано чи пізно потрапляли в поле зору правоохоронних органів. Після розслідування поліція затримала трьох осіб, які підозрювалися в «телефонному тероризмі». Двоє з них опинилися на лаві підсудних.

«Першого з них уже засуджено, причому якщо в суді першої інстанції йому призначили умовний термін, то апеляційний суд засудив до чотирьох років реального ув’язнення, – доповнює Максим Гаврюшин. – Справа другого поки що розглядається, і рішення не винесено».

Але крім тюремного терміну, порушник відповість і гаманцем. На кожне повідомлення про мінування правоохоронні органи змушені реагувати за встановленою процедурою, яка включає евакуацію людей; ізоляцію об’єкта; виїзд вибухотехніків, управління ДСНС і кінологів; пошук вибухівки; оперативно-слідчі дії і багато іншого. Крім МВС, підключається ще і СБУ, оскільки боротьба з терористами відноситься до її компетенції. Відповідно: сотні людей змушені займатися не своєю справою, «відпрацьовуючи» неправдиве повідомлення про мінування. Не кажучи вже про те, що зупинка роботи ТРЦ завдає значних збитків і власникам об’єкта, і орендарям.

«Ми розуміли, що якщо виставимо викритому в «телефонному тероризмі» злочинцю регресивний позов на кілька мільйонів гривень, то навряд чи зможемо розраховувати на отримання цих грошей, – розповідає Максим Гаврюшин. – Тому з нашої точки зору, цілком достатньо і штрафу, який виписав суд».

Щоб вичислити і затримати правопорушника, потрібна була кропітка і ретельно скоординована робота і служби безпеки Budhouse Group, і СБУ, і поліції. Відстежували і IMEI-коди телефонів, з яких надходили дзвінки про мінування, записували координати і дати дзвінків, проводили пеленгацію за допомогою базових станцій мобільного зв’язку.

У підсумку за кількох тижнів роботи був зібраний масив доказів, якого вистачило, щоб затримати підозрюваного лже-мінера, а потім – і передати матеріали слідства до суду.

«Ми принципово не вступали в переговори з лже-мінерами, – розповідає начальник служби безпеки Budhouse Group Сергій Ляховенко, – для нас була в пріоритеті повна безпека наших відвідувачів. Ми посилили охорону на всіх об’єктах, наші фахівці служби безпеки проводили тренінги «з питань підвищення безпеки в разі надзвичайної ситуації» з адміністрацією ТРЦ, відповідальними за протипожежну безпеку, а також зі співробітниками служби охорони і орендарями на місцях».

Були розроблені і роздані «пам’ятки на випадок евакуації» всім орендарям ТРЦ. Велося цілодобове відеоспостереження, була посилена служба охорони, як всередині, так і на прилеглій до торгових центрів території. Компанія навіть взяла в штат досвідченого вибухотехніка, завданням якого було постійне спостереження за об’єктом і мінімізація часу проведення евакуації.

Тільки налагоджена робота всіх орендарів, працівників ТРЦ з усіма правоохоронними службами дозволила скоротити час для проведення евакуації і таким чином звести практично на нуль негативні наслідки тимчасової зупинки роботи ТРЦ.

«Дуже важливо, щоб цей випадок став прецедентом, – резюмує Максим Гаврюшин. – Тепер, коли вже є факт винесення рішення апеляційним судом, сподіваюся, що бажання хуліганити у «телефонних терористів» зменшиться, оскільки є цілком реальний шанс потрапити за грати». Запобігти подібним випадкам практично неможливо, ніхто від них не застрахований. Але можна і потрібно показувати зловмисникам, що гра не варта свічок і ризик дуже великий.

Читайте також –

https://rau.ua/news/maksim-gavryushin-budhaus-grupp/


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку