Анна Толмачова, Metro Україна: Будуємо таку систему, щоб людину не потрібно було утримувати, а вона сама хотіла залишитися
Війна в Україні принесла нову хвилю турбулентності для рітейлу. Насамперед галузь зіткнулася з нестачею кадрів на будь-які посади, почали звільнятися управлінці та дехто вирішив зовсім змінити спеціальність.
HR-директор Metro Україна Анна Толмачова в інтерв’ю Delo.ua розповіла про те, як не утримувати персонал, а створити всі умови, щоб люди самі захотіли лишитися, про брак фахівців на ринку, підтримку співробітників, які зараз в ЗСУ та програму для ветеранів. RAU пропонує ознайомитися з основними тезами цієї розповіді:
Про ринок праці в 2022 та 2023 роках
Після повномасштабного вторгнення рф ринок праці завмер і тільки влітку 2023 року почав потроху відновлюватися. Деякі працівники виїхали з країни та звільнилися, хтось зрозумів, що не хоче працювати за фахом чи взагалі працювати, деякі пішли на фронт. А на другий рік війни почали звільнятися управлінці. Ми допускаємо віддалений формат їх роботи, але не для всіх він є ефективним. Тож викликом для HR-директорів стали безпека, якість робочої сили, практики добробуту та безбар’єрності.
Про підтримку співробітників у війну
Я вважаю, що потрібно побудувати таку систему, щоб людину не потрібно було утримувати, а вона сама хотіла залишитися. Тому в Metro Україна для цього були зроблені наступні кроки:
- Ми з початком війни одразу виплатити всім зарплату;
- Допомогли з евакуацією та орендою житла близько 600 співробітникам та надавали їм фінансову допомогу у розмірі 1500 євро на сім’ю на місяць;
- Ми платили вдвічі більше тим працівникам, які могли працювати;
- Зберегли заробітну плату та робочі місця тим, хто не міг вийти працювати та в тимчасово зачинених ТЦ у Харкові, Маріуполі, Миколаєві та Чернігові;
- Працівникам тимчасово зачинених ТЦ ми запропонували роботу в інших ТЦ (погодилося 46%), релокували їх та забезпечили житлом.
Зараз у штаті 3000 людей, що на 15% менше, ніж на початку війни. Але ми поступово збільшуємо кількість співробітників.
Про нестачу фахівців
Зараз не вистачає людей на будь-які посади. Особливо, водіїв, але вони були в дефіциті й до війни. Така сама ситуація з менеджерами з продажу В2В у сегменті HoReCa, оскільки цю посаду зазвичай займали чоловіки, а зараз вони йдуть на фронт чи змінюють фах. Також у дефіциті логісти та спеціалісти з закупівель.
Про проблеми на ринку праці
В країні досить скептично ставляться до світчерів. Деякі керівники не вірять в те, що людина має мотивацію швидко вчитися та не готові з нуля навчати новій професії. В Metro Україна нам також важко наймати людей з нульовим досвідом, бо всі посади починаються зі старшого фахівця, виключення становлять робітничі спеціальності. Коли людина вже працює в компанії, нам легше зі світчингом, бо є налагоджені процеси у навчанні, розвитку та кар’єрному плануванні.
Також досі є упереджене ставлення щодо віку кандидату, тому після 40 років часто буває важко знайти роботу. Ускладнює пошук ще й те, що людина переселенець або має інвалідність.
Про підтримку співробітників, які в ЗСУ
З перших днів війни було мобілізовано майже 200 співробітників, з них три жінки. На тепер демобілізовано вісім людей. Щодо підтримки мобілізованих в Metro Україна були зроблені наступні кроки:
- Ми зберегли їх заробітну плату та робочі міста,
- Допомагаємо їм із закупівлею спорядження та інших необхідних речей. До цього залучаються і колеги за власної ініціативи.
Про адаптацію військовослужбовців, які повернуться на робочі місця
З 1 жовтня запускається програма підтримки ветеранів та ветеранок, яка складається з двох частин. Перша – запустили платформу «Неупереджені». Це цикл інтерв’ю на різні теми щодо упереджень: гендерних, вікових та військових. Друга частина покликана на те, щоб знайти спільну мову та розуміти один одного. Це реінтеграція ветеранів, тобто будуть зустрічі з експертами військової психології, військовими, демобілізованими та волонтерами. Вони розповідатимуть нашим колегам та менеджерам про свій досвід, військовий сленг та в цілому про структуру ЗСУ.
Також в Metro Україна люди з інвалідністю не просто формально оформлені, а працюють у залах торговельних центрів та офісі.
Про вплив рішення НАЗК про внесення Metro AG до списку міжнародних спонсорів тероризму
Ми в Metro Україна болісно сприйняли рішення НАЗК, але через це не втратили жодного співробітника. Ми продовжуємо допомагати ЗСУ, фондам, передаємо гуманітарну допомогу та надаємо робочі місця українцям.
Про ринок праці для шукача та роботодавця в 2024 році
Війна змінила не стільки ринок праці, а й сенси та мотивацію людей. Ми залишаємось у ринку кандидата, і таким він буде і надалі. Тому роботодавцю треба швидко адаптувати робочі місця. Звісно шукачі все ще йдуть на роботу за заробітком, а коли отримують його, починають перейматися сенсами та тим, як це впливає на їх особисте життя та суспільство в цілому.