
Dragon Capital виступив ексклюзивним фінансовим радником Uklon в угоді з Київстар


СЕО компанії Retail&Development Advisor про головні тенденції на ринку торгової нерухомості, зацікавленість міжнародних брендів до України та перспективні торгові центри, які відкриються в регіонах країни у 2025 році.
Компанія Retail & Development Advisor (RDA) – один з лідерів українського ринку консалтингу в сегменті комерційної нерухомості. Попри складні економічні та геополітичні умови, торік компанії вдалося не лише зберегти стабільність, а й досягти значного зростання фінансових показників. Особливо варто відзначити активний розвиток концепцій нових ТЦ, що є сигналом поступового відновлення ринку торговельної нерухомості в Україні.
В ексклюзивному інтерв’ю для RAU генеральний директор компанії Андрій Лотоцький розповів про ключові досягнення та виклики бізнесу, головні тенденції на ринку, переговори з міжнародними брендами та найбільш перспективні торгові центри, що відкриються в Україні вже цьогоріч.
– Якими були головні досягнення RDA у 2024 році?
– Минулий рік можна назвати успішним для нашої компанії. Він був безпрецедентним за кількістю концепцій нових торгових центрів, що сигналізує про поступове відновлення ринку торговельної нерухомості. Основний акцент припав на невеликі районні ТЦ, які активно розвиваються в західній та центральній частині України.
Якщо говорити про фінансові результати компанії, то вони зросли на 38% у порівнянні з 2023 роком, що є підтвердженням ефективності нашої стратегії. Проте, найголовнішим досягненням я вважаю збереження та навіть підсилення нашої команди, яка є ключовим активом RDA.
– Якими були ключові показники бізнесу? Чи зросли вони у порівнянні з 2023 роком?
– Попри всі виклики воєнного часу, складнощі в економіці та високу конкуренцію на ринку, кількість агентських угод RDA в минулому році залишилась на рівні 2023, що вже позитивно. Водночас нам вдалося значно збільшити кількість концепцій та досліджень ринку. Це свідчить про те, що девелопери та інвестори все частіше приділяють увагу детальному аналізу перед запуском нових проєктів.
– Тобто ви спостерігаєте зростання попиту на ці послуги?
– Так, особливо з боку девелоперів, які не мають достатньо досвіду в торговій нерухомості, але усвідомлюють важливість професійного консалтингу на всіх етапах створення ТЦ — від вибору локації до фінальної реалізації концепції.
– Які стратегічні цілі ставить перед собою RDA на 2025 рік?
– Наш головний пріоритет у 2025 році – це успішний запуск наших ключових проєктів: ТЦ А7 в Івано-Франківську, ТРЦ Україна в Ужгороді, Ритейл Парку та ТЦ Росвигівський в Мукачево, а також ТЦ А1 в Одесі. Кожен із цих об’єктів має свою унікальну концепцію та покликаний задовольнити потреби сучасних споживачів у якісному торговому просторі.
Окрім того, ми продовжуємо активні переговори з низкою потужних іноземних брендів, які зацікавлені у виході в Україну. Наша мета – забезпечити найкращі умови для приходу нових міжнародних ритейлерів і посилити присутність якісних торгових операторів у регіональних містах.
– Чи планується розширення компанії або вихід на нові ринки?
– Зараз ми зосереджені на українському ринку, адже бачимо в ньому значний потенціал для зростання. Зокрема, особливу увагу приділяємо західному регіону, де спостерігається активний розвиток торговельної інфраструктури. Відкриття офісу у Львові та розширення команди дозволяє нам якісніше працювати з ритейлерами та девелоперами в найбільш перспективних містах.
– Чи будуть змінюватися основні напрями консалтингових послуг компанії?
– Загальний вектор нашої роботи залишається незмінним, адже ми продовжуємо спеціалізуватися на комплексному консалтингу у сфері торговельної нерухомості. Водночас ми посилюємо найбільш актуальні напрями, такі як створення концепцій та проведення ринкових досліджень, оскільки вони є основою для успішного розвитку будь-якого торговельного об’єкта.
– Які основні тренди зараз впливають на ринок торговельної нерухомості та ритейлу в Україні?
– Серед трендів можна виділити значне зростання попиту на концепції ритейл парків та районних торгових центрів загальною площею до 20 000 квадратних метрів. Такі формати є більш адаптивними до сучасних реалій, забезпечують ефективну взаємодію з локальними споживачами та мають високий потенціал з точки зору заповнюваності якісними орендарями.
В свою чергу девелопери житлової нерухомості розуміють можливість створення додаткової вартості квартир за рахунок якісної інфраструктури для майбутніх мешканців, в тому числі торгової. Це зручно для клієнтів, які можуть в пішій доступності знайти основні категорії необхідних їм товарів. При цьому великі регіональні ТЦ залишаються цільовими для споживача, але вже зі значно меншою частотою відвідуваності, 1-2 відвідування на місяць замість щотижневих.
– Чи розглядають відомі зарубіжні бренди вихід в Україну в умовах війни? Чи є шанси, що хтось з них з’явиться в Україні у 2025-му?
– Більшість брендів, з якими ми спілкуємось, дуже зацікавлені вийти на ринок України. Проте оскільки вони не працюють з франшизами, а лише самостійно відкривають магазини, то заходити в країну під час військових дій вони не готові – навіть у віддалені від зон бойових дій регіони. Тож зараз наша задача допомогти підготувати все для швидкого розвитку цих брендів як тільки в Україну повернеться мир.
– Як в умовах війни розвивається ринок торговельної нерухомості? Як змінюються орендні ставки та вакантність в ТРЦ?
– Ринок розвивається дуже неоднорідно. Торгові об’єкти, які дбають про комфорт своїх клієнтів, йдуть на поступки орендарям під час найскладніших періодів і працюють над маркетингом та інфраструктурою, стабільно мають довгий лист очікування і мінімальну або й відсутню вакантність. При цьому лідери постійно покращують tenant mix, слідкують за якістю роботи орендарів та вчасно замінюють тих, хто відстає по асортименту, концептах, маркетингу та товарообігах. Ті ж, хто не інвестував в інфраструктуру ТЦ і займав свого часу категоричну переговорну позицію, зараз має більше складностей із заповнюваністю торгових площ. Відповідно, у лідерів ринку орендні ставки органічно підвищуються, а в інших, в кращому випадку, залишаються на рівні.
– Які нові торговельні центри можуть відкритися в Україні у 2025 році? Які з цих проєктів мають найбільший потенціал?
– Із наших проєктів у цьому році мають відкритися чотири ТЦ і чотири ритейл-парки. І ще як мінімум стільки ж в наступному. Одним із ключових відкриттів стане ТРЦ Україна в Ужгороді. Це буде перший у регіоні повноцінний торгово-розважальний центр формату super-regional mall із коефіцієнтом паркування 3,1, що суттєво перевищує середній показник для подібних об’єктів в Україні. Він також виділятиметься сучасним супермаркетом, кінотеатром, якісним tenant mix та ідеальним місцем розташування, тож вважаємо, що у нього дуже високі шанси на успіх.