Зафіксувати докази: руйнування, збитки та втрати ритейлерів у повномасштабну війну

Зафіксувати докази: руйнування, збитки та втрати ритейлерів у повномасштабну війну

14.08.2024 09:00
  1722
Валерія Байда

Які суми збитків понесли українські компанії через повномасштабну війну та як фіксують і документують завдані росією руйнування, щоб надалі притягти агресора до відповідальності.

З перших днів повномасштабної війни росія обстрілює цивільне населення, підприємства і ТРЦ, зазнають руйнувань магазини, супермаркети, аптеки тощо. На початку великої війни, а саме навесні 2022, в Україні ще не було розроблено методики визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам у зв’язку зі збройною агресією росії. Та й наразі відсутні працюючі механізми стягнення збитків відповідно до національного законодавства, у закордонному правовому полі або ж через міжнародні інституції. Зокрема, поки що не визначено джерела покриття збитків. Тож RAU розпитала українські мережі різних сегментів та ТРЦ – Епіцентр, ТРЦ Дафі, Нова Пошта, Фокстрот та Аптека Доброго Дня, які збитки мають у повномасштабне вторгнення та який алгоритм дій напрацювали у разі знищення та пошкодження об’єктів.   

Про руйнування через російську агресію

Починаючи з лютого 2022 року були повністю знищені сім торгових центрів Епіцентр у Маріуполі, Чернігові, Бучі, Нікополі, Харкові та два у Херсоні загальною площею понад 125 600 кв. м. Також внаслідок пошкоджень та близькості до зон бойових дій тимчасово не працюють два торгові центри – у Краматорську та Харкові. Загальна площа цих об’єктів –  це майже 46 500 кв. м. Ще один торговий об’єкт Епіцентр у Мелітополі площею 5430 кв. м з початку 2022 року залишається в окупації. Таким чином, внаслідок широкомасштабної військової агресії росії Епіцентр втратив десять об’єктів, які були повністю знищені, окуповані або пошкоджені. Їхня загальна площа складає понад 177 500 кв. м.

На фото: Епіцентр у Харкові 

Ще з весни 2022 року харківський ТРЦ Дафі потерпав від обстрілів росією. Тоді було пошкоджено одразу декілька частин будівлі: суттєво пошкоджена зала кінотеатру Multiplex, гіпермаркет Fozzy та льодова арена Айс Холз з руйнацією 400 кв. м покрівлі, торгового обладнання та товарів, а також вітрин орендарів. «Проте критичні фізичні пошкодження торгового центру були відновлені та вже з червня 2022 року ТРЦ частково розпочав свою роботу», – зазначає Ігор Скляренко, генеральний директор мережі ТРЦ Дафі.

На фото: Зруйнована покрівля ТРЦ Дафі

Мережа Аптека Доброго Дня за час повномаштабного вторгнення втратила понад 20 аптек, мережа 1СА Аптека – понад 10 точок.

На фото: зруйнована аптека мережі Аптека Доброго Дня

До повномасштабного вторгнення техноритейлер Фокстрот мав мережу зі 169 магазинів по країні. Ритейлер зазнав суттєвих втрат: повністю знищений центральний склад з товаром площею 33 000 кв. м, руйнування магазинів через ракетні обстріли та бойові дії і численні мародерства на тимчасово окупованих територіях. Як приклад, повністю знищено магазин в Харкові у ТРЦ Караван: понад п’ять прямих влучань зі ствольної артилерії та декілька обстрілів «ураганами» та «градами», одне з влучань прийшлося прямо в магазин Фокстрот. Ще один флагманський магазин у Харкові постраждав на вул. Вернадського, куди прилетіла ворожа ракета. Всього станом на червень 2024 року повністю зруйновані або зазнали суттєвих пошкоджень 13 магазинів мережі Фокстрот: у Києві, Миколаєві, Дніпрі, Херсоні (ТРЦ Fabrika) і два у Харкові.

На фото: магазин Фокстрот у Харкові на вул. Вернадського

«Усі пам’ятають фотокадри з Мелітополя, коли місцеві колаборанти й окупанти виносили з Фокстрот не лише техніку, а й меблі разом зі стільцями. Зафіксовано факти мародерства магазину в Бучі під час окупації. Проте завдяки оперативним діям на початку війни, серед персоналу компанії з-поміж цивільних втрат немає. Компанія допомагала з евакуацією співробітників та їх родин, які мали таке бажання і можливість, з житлом у західних регіонах країни та роботою на новому місці», – коментує Олексій Зозуля, СЕО Фокстрот.

На фото: магазин Фокстрот в місті Буча (квітень 2022, факт мародерства)

Зазнали суттєвих пошкоджень або були знищені через ракетні обстріли та обстріли безпілотниками 297 відділень Нова пошта, а також 69 депо та терміналів, зокрема, у Дніпрі, Миколаєві, Харкові, Чернігові, Херсоні, Одесі, Покровську, Костянтинівці та інших містах. Частину їх вдалось відновити та перезапустити, наприклад, у Харкові, Херсоні, Миколаєві, Чернігові та Дніпрі. Деякі відновлюють зараз. Проте в деяких випадках відновити приміщення та обладнання неможливо.

Також на окупованих територіях досі залишаються 1175 відділень і доля їх невідома. Окрім того, на окупованих територіях залишається сильно пошкоджений термінал у Сєверодонецьку та зруйнований вщент у Маріуполі, а стан терміналів у Мелітополі та Новій Каховці невідомий.

На фото: Костянтинівка. Влучання у торгівельний центр, де знаходилось вантажне відділення Нова пошта

Про суми збитків

Наразі втрата капіталізації харківського ТРЦ Дафі становить $64,3 млн. Проте непрямі збитки, враховуючи втрати від недоотриманого прибутку та зниження орендних ставок за 2022 та 2023 роки складають $10 млн.

Збитки Нова пошта через війну у 2022-24 роках – це близько 2,4 млрд грн. У цю суму входять втрати активів, виплати компенсацій клієнтам за втрачені посилки, виплати мобілізованим співробітникам та додаткові виплати працівникам компанії, які постраждали від війни, а також кошти, які були витрачені на ремонт. «Окрім цього, якщо зруйновані приміщення терміналів, депо, відділень не підлягають ремонту та відновленню, їх потрібно відбудовувати заново. Ці кошти закладені у нашому інвестиційному бюджеті. У минулому й у цьому році вони є найбільшими за всю історію компанії, в тому числі за рахунок того, що нам необхідно відбудовувати велику кількість зруйнованої інфраструктури. Так, за минулий рік інвестиції групи Nova в Україні склали 5,3 млрд грн, на цей рік закладений бюджет – 8,8 млрд грн», – зазначають в прес-службі Нова пошта. 

Загальна сума збитків компанії Фокстрот завдана агресором складає 1 млрд грн.

Як українські компанії фіксують злочини росії

У ТРЦ Дафі звернулися до всіх компетентних органів, склали акт обстеження, зафіксували пошкодження, провели експертну оцінку збитків майна, технічне обстеження будівлі та зафіксували втрачену вигоду у внутрішніх документах компанії. Також було подано заяву до поліції про факт заподіяння шкоди майну та отримано витяг з реєстру досудових розслідувань.

«Ми прогнозуємо появу діючих механізмів компенсації українському бізнесу воєнних збитків, згідно з якими плануємо діяти», – каже Олексій Зозуля. Тож, де це було і є наразі є можливим, компанія Фокстрот одразу фіксує  та документує пошкодження. Для цього залучають групу фахівців з юридичного і фінансового управлінь, а також органи ДСНС, Національну поліцію та СБУ.

Коли вигоріла точка Аптека Доброго Дня у кременчуцькому ТЦ Амстор, провели фото- та відеофіксацію руйнувань, інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей та визначили суму збитків. «Було отримано Акт про пожежу від Державної служби України з надзвичайних ситуацій, експертний висновок щодо фіксування стану майна, зруйнованого внаслідок бойових дій від регіональної торгово-промислової палати, подано заяву про вчинене кримінальне правопорушення за ознаками, передбаченими ч. 2 ст. 438 КК України, до Служби безпеки  України, якою нас було визнано потерпілим. Можемо констатувати, що ми не звертались із позовом до рф щодо стягнення шкоди, оскільки чекаємо сталої практики примусового виконання рішення суду, тобто саме фактичного стягнення збитків з рф», – коментують у департаменті маркетингу та реклами.

І компанія Нова пошта має напрацьований алгоритм: першими на територію зруйнованого або пошкодженого відділення, депо або терміналу, а також у приміщення на деокупованих територіях, заходять працівники ДСНС. Вони перевіряють, чи безпечно там знаходитись, а також надають свій висновок щодо причин руйнувань. Щойно отримують доступ на територію приміщення, фіксують усі збитки, роблять перелік знищеного та вцілілого майна, фіксують крадіжки та мародерство, якщо йдеться про деокуповану територію. Усе документують: фотографують, знімають відео, записують. Після цього підраховують збитки. На наступному етапі пишуть заяву в поліцію та СБУ про збитки та зазначають, що вони пов’язані з агресією російської федерації. «Коли росія капітулює, ці справи серед багатьох інших будуть підставою для стягнення з неї грошових коштів у рамках репарацій», – доповнюють в прес-службі Нова пошта.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку