Українська рада торгових центрів: втрати ТЦ України становлять майже $10 млрд

Українська рада торгових центрів: втрати ТЦ України становлять майже $10 млрд

21.06.2022 10:45
  1921
Костянтин Симоненко

Українська рада торгових центрів порахувала втрати, що понесла галузь торговельної нерухомості внаслідок агресії з боку рф. Загальні втрати галузі за чотири місяці війни складають $9,8 млрд.

Цей матеріал доступний російською мовою

Прямі втрати

Прямі втрати торгівельних центрів, які рахуються як вартість заміщення пошкоджень ТЦ, складають $350 млн. Станом на початок червня в Україні значних пошкоджень зазнали 23 ТЦ. Найбільша частка припадає на схід – 12 ТЦ пошкоджено на суму $250 млн. Торговельні центри у Києві та регіонах постраждали на суму $68 млн (6 ТЦ). На півдні втрати склали приблизно $29 млн (5 ТЦ). Найбільш постраждалими ТЦ є Порт сіті (Маріуполь), Nikolsky та Караван (Харків), Retroville (Київ), Fabrikа (Херсон).

З точки зору пошкоджених ТЦ по площі, то найбільш постраждалим регіоном є також схід країни. Тут постраждало 37% всіх торговельних площ регіону. Далі йде південь – 15,3%. Пощастило регіону північ. Незважаючи на активні бойові дії, значних пошкоджень не зазнав жодний ТЦ. В центрі та на заході так само.

Непрямі втрати

Значно більшими є непрямі втрати, що понесли торговельні центри. Загальні непрямі втрати оцінюються у $9,5 млрд, з яких втрата контролю – $0,42 млрд, втрати капіталізації – $7,4 млрд, недоотриманий прибуток діючих ТЦ – $0,361 млрд. Також недоотриманий прибуток ТЦ, що мали відкритися у 2022 році склав $0,05 млрд, капіталізація ТЦ, що мали відкритися у 2022 – $1,22 млрд.

Найбільші непрямі збитки спостерігаються на сході України, де бойові дії продовжуються й зараз. Незважаючи на те, що деякі ТЦ відновлюють роботу, прибутки залишаються на рівні менше 30% від довоєнних. Навпаки, центр та захід країни демонструють швидке відновлення вже у квітні та травні. Поступово з травня та червня починає відновлюватись північ, Київ та південь.

Найбільшу частку непрямих втрат (74%) займають втрати капіталізації існуючих ТЦ. Це пов’язано з підвищенням ставок капіталізації з 11-13% в середньому в 2021 році до 17-19% у 2022 році. Сума втрат може бути навіть більшою, тому що ринку зараз не існує та визначити ці цифри дуже складно. Також значні втрати ($1,2 млрд) вітчизняні компанії отримали внаслідок зупинки будівництва 19 ТЦ, що мали відкритися у 2022 році. Зупинилось проектування та будівництво ще багатьох ТЦ, що мали відкритися у 2023-24 роках, але наразі ця кількість не прорахована.

Голова УРТЦ Максим Гаврюшин пояснює: «$9,8 млрд це втрати, які має галузь тільки за чотири місяці війни. Не треба забувати, що з 2014 року на тимчасово окупованій території залишається близько 780 000 кв. м торгових площ в ТЦ. Якщо враховувати їх оцінку та недоотриманий за вісім років прибуток, втрати склали б додатково іще більше $2 млрд.  Також, на жаль, галузь і далі буде втрачати недоотриманий прибуток внаслідок руйнувань і зменшення споживання. За наступні 12 місяців українські ТЦ можуть втратити ще біля $1 млрд. Таким чином,загальні втрати можуть становити приблизно $13 млрд».

Читайте також –

Українська рада торгових центрів: в Україні через війну постраждало 17 ТЦ


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

“Золотий вік” у США: як вітчизняні бренди та публічні особи жартували з приводу перемоги Дональда Трампа на виборах

“Золотий вік” у США: як вітчизняні бренди та публічні особи жартували з приводу перемоги Дональда Трампа на виборах

В США 5 листопада відбулись президентські вибори, перемогу на яких здобув Дональд Трамп, який має не найкращу репутацію...
time icon  
  147
Усі новини ринку