Падіння Китаю: як змінилася вартість топ-15 найдорожчих рітейлерів світу у 2023 році (інфографіка)

Падіння Китаю: як змінилася вартість топ-15 найдорожчих рітейлерів світу у 2023 році (інфографіка)

30.01.2023 09:00
  1782
Микола Маранчак

Через інфляцію та зняття ковідних обмежень у 2022 році технологічні гіганти втратили мільярди доларів і десятки позицій у рейтингу Brand Finance Global 500. Проте це не завадило закріпити свої позиції рітейлерам з інших сегментів у рейтингу 500 найдорожчих брендів світу. Розповідаємо, хто зі сфери роздрібної торгівлі, e-commerce та ресторанного рітейлу у першій сотні.

П’ятірка найдорожчих

Amazon повернув собі перше місце в рейтингу найдорожчих брендів світу, незважаючи на те, що цього року вартість бренду впала на 15% з $350 млрд до $299 млрд, – йдеться у звіті Brand Finance Global 500. Уточняється, що падіння вартості компанії пов’язане зі збільшенням термінів доставки та, як наслідок, зниженням рівня довіри до американського маркетплейсу з боку клієнтів. Також падіння вартості Amazon могло бути спричинене зниженням потреби в онлайн-магазинах на тлі зняття коронавірусних обмежень та повернення до звичного способу життя.

Технологічний гігант Apple за підсумками року втратив 16% вартості та посів друге місце. Зараз компанія оцінюється в $297 млрд замість $355 млрд роком раніше. «Падіння вартості бренду цього року пов’язане з падінням прогнозованої виручки, оскільки очікується, що порушений ланцюжок постачання товарів та обмежений ринок праці знизять й постачання її основних продуктів», — сказано в доповіді.

В іншому п’ятірка лідерів не змінилася порівняно з минулим роком – третє місце посідає Google ($281 млрд), четверте – Microsoft ($191 млрд), п’яте – американський рітейлер Walmart ($113 млрд).

Падіння технологічного олімпу

Значне падіння відбулося у китайських технологічних e-commerce-гігантів. Так, зокрема, вартість Taobao ($30 млрд) скоротилася за минулий рік на 43,2%, що відкинуло компанію з 22-го на 58 місце рейтингу, у Tmall ($27 млрд) – на 44,2%, через що компанія втратила 41 позицію (перемістилася з 25-го на 66 місце). JD.com через падіння на 30% й зовсім вибула із першої сотні найдорожчих брендів при 64 місці роком раніше. Така ж ситуація у Alibaba (-56%), тож вперше за довгий час вони не потрапили в фінальний топ-15 від RAU.

«Технологічні бренди по всьому світу значно втратили у вартості через зміну споживчого попиту, а інфляція вдарила по брендах з багатьох інших секторів. Через те, що споживчі звички поступово повертаються до допандемійних, попит на послуги технологічних брендів знизився особливо сильно», – прокоментував голова Brand Finance Девід Хей

Вибув із сотні найдорожчих також Aldi, а шведський DIY-рітейлер IKEA через падіння на 9% другий рік поспіль не зміг повернутися у топ-100. Ще роком раніше він втратив 7,8% в ціні. 

І нагодують, і одягнуть

З іншого боку помітно подорожчали американські мережі. Вартість вже згаданого Walmart ($113 млрд) збільшилася на 1,7%, Home Depot ($61 млрд) – на 8,4%, а Costco ($46 млрд) – на 24,2%. Якщо перший з них, таким чином, зберіг свої позиції за рік, то другий піднявся на 7 пунктів, а третій – на 12. Кардинально різна ситуація у представників food-рітейлу. Starbucks ($53 млрд) збільшив у вартості 16,9%, в той час як McDonald’s ($36 млрд) зменшив на 7,2%. В свою чергу, мережа KFC дуже близько до першої сотні найдорожчих (112 місце).

Можна знайти серед найдорожчих і представників fashion та drogerie сегментів рітейлу. Незмінно у першій десятці – Nike ($31 млрд), який після зростання в ціні минулого року на 9%, цього разу втратив 5,6%, що вплинуло на п’ять позицій його у рейтингу (54 місце загального “забігу”). Компанію йому складають єдині європейці у топ-15 – Louis Vuitton ($26 млрд) та Chanel ($21 млрд).

Примітно, що власник французького luxuty-бренду Бернар Арно замінив цього року Ілона Маска на першому місці рейтингу найбагатших людей у ​​світі. 

Значно покращили свої позиції drogerie-мережі CVS ($30 млрд) та Walgreens ($21 млрд). Перша з них збільшила у вартості на 16,7% та піднялася на 11 позицій, друга – чи не вперше потрапила до рейтингу й посіла 88 місце у ньому. Як виглядають усі позиції найдорожчих брендів у світовому рітейлі – дивіться нижче.

Рейтинг найдорожчих глобальних брендів (Brand Finance Global 500) випускається британською консалтинговою компанією Brand Finance, яка спеціалізується на сфері аудиту та оцінки вартості брендів. Рейтинг та методологія глобального дослідження вартості брендів розроблено на основі методу звільнення від роялті (Royalty Relief Method), який широко використовується для оцінки комерційних брендів. Для аналізу брендів використовується інформація з бази даних Brandirectory, що охоплює торгові марки та дані опитувань споживачів у 46 країнах, а також пов’язані звіти та технічні документи, опубліковані з 2007 року.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку