Троянський кінь: кого з росіян досі пов’язують з рітейлом та девелопментом в Україні
RAU дослідила: якими активами в України володіє девелопер Кримського мосту, чим відомі співвласники Brocard і київського ТЦ Мармелад, яку продукцію українці продовжують купляти у росіян та хто за всім цим стоїть.
За даними YouControl, близько 17 000 українських компаній мали серед власників, засновників або кінцевих бенефіціарів хоча б одного громадянина або резидента російської федерації чи білорусі станом на березень 2022 року. З них близько 13 800 українських компаній мали зв’язки з росією, а 3300 ‒ з білорусю. З того часу значна частина з них перереєструвала компанії, перепродала активи, змінила форму власності або просто пішла з країни. Проте залишаються бренди, до яких усе ще є питання у правоохоронних органах та суспільства.
Аркадій Ротенберг
- Активи в Україні: ТРЦ Ocean Plaza
Коли росіяни будували Кримський міст, компанія цього бізнесмена «Будгазмонтаж» стала єдиним генпідрядником незаконної споруди. Аркадій Ротенберг – один з найбагатших людей у рф зі статками $1,7 млрд та близький друг путіна ще з дитинства. США та Євросоюз наклали на нього санкції за розв’язану росією війну проти України ще у 2014 році, проте до лютого 2022 року питання до співвласника ТРЦ Ocean Plaza в Україні були хіба що в активістів. Так, наприклад, у 2018 році громадські організації кілька разів намагалися блокувати роботу торгово-розважального центру, закликаючи “зупинити російський бізнес в Україні”. Проте правоохоронні органи та влада ігнорували це питання, поки на восьмий рік війни – лишн після повномасштабного вторгнення – корпоративні права компанії на понад 350 млн грн нарешті заарештували й передали до управління Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА).
Кримський міст – не єдиний скандальний проект бізнесмена. У січні 2021 року Аркадій Ротенберг виступив як бенефіціар комплексу будівель під Геленджиком, який російський опозиціонер Олексій Навальний у своєму розслідуванні назвав «палацом путіна». Інший бізнес Ротенберга минулого року оголосив про плани вкласти 15 млрд рублів у реконструкцію п’яти санаторіїв у Криму. У бізнес мільярдера залучені його діти – Лілія та Ігор Ротенберги, з якими вони неодноразово тасували свої активи, у тому числі, передавали з рук у руки власність “ІС Либідь”, яка залишається формальним власником ТРЦ Ocean Plaza. Наразі суд забороняє ІС Либідь здійснювати видаткові операції за межі України, а також виплачувати дивіденди громадянам та юридичним особам іноземних держав.
Олександр Пономаренко
- Активи в Україні: ТРЦ Ocean Plaza
Ще один з російських співвласників ТРЦ Ocean Plaza – Олександр Пономаренко – родом з Криму. Разом з депутатом нелегітимної держдуми рф Олександром Скоробогатьком та вже згаданим Аркадієм Ротенбергом створив у 2012 році компанію TPS Real Estate Holding Ltd, яка зайнялася девелопментом та управління торговельною нерухомістю. Того ж року вони придбали й київську Ocean Plaza. В портфелі компанії – 700 000 кв. м комерційної нерухомості: московські ТРЦ Oceania (137 000 кв. м) і ТРЦ Хорошо! (114 000 кв. м), краснодарський ТРЦ Gallery Krasnodar (145 000 кв. м), новосибірський ТРЦ Gallery Novosibirsk (134 000 кв. м) та сочінський ТРЦ MoreMall (169 000 кв. м).
Пономаренко став одним з інвесторів “палацу путіна”, як і у випадку з багатьма іншими проектами сім’ї Ротенбергів. З 2008 року входить до числа найбагатших росіян. Його статки у 2021 році Forbes оцінював у $2,9 млрд. Потрапив під санкції Євросоюзу 28 лютого 2022 року, як «російський олігарх», який має тісні контакти «з іншими олігархами, пов’язаними з володимиром путіним», а також із т.н. головою Криму сергієм аксьоновим.
Олексій Міллєр
- Активи в Україні: ТЦ Мармелад
Співвласник київського ТЦ Мармелад Олексій Міллєр – глава правління російського Газпром, який очолює вже понад 20 років. З приходом до влади в рф володимир путіна, як його близький соратник, того ж року опинився в уряді росії. Всього за один-два роки обійняв посаду заступника міністра з енергетичної сфери, доріс до міністра енергетики і перейшов на посаду голови Газпрому. У санкційних списках США опинився у 2018 році, а з 10 березня 2022 року через російську агресію потрапив також до списку санкцій Великобританії — його активи були заморожені, в’їзд до країни заборонено. Виступає одним з кураторів «Північного потока-2» та газопроводу до Туреччини.
У липні 2022 року суд наклав арешт на ТЦ Мармелад через те, що, як нарешті помітили в Україні, той через офшорну компанію фактично належить Міллеру, а також основному акціонер банку “Росія” та “особистому банкіру путіна” Юрію Ковальчуку, а також члену нелегітимної держдуми рф від правлячої партії “Єдина Росія” Олександру Фокіну. За даними правоохоронних органів, з метою легалізації коштів та уникнення конфіскації державою майна росіян, керівники Мармелад незаконно переоформили частину приміщень ТЦ на підконтрольну офшорну компанію. Переоформлення фігуранти провели з використанням фіктивного підприємства за допомогою підроблених документів.
Тетяна Володіна
- Активи в Україні: ТОВ «Брокард-Україна» та ТОВ «Егзагон»
Ще до травня 2022 року офіційним кінцевим бенефіціаром Brocard в Україні була власниця російської мережі Л’Этуаль Тетяна Володіна. Попри те, що сьогодні компанія стверджує, що 100% акцій відійшли французькій компанії Philippe Benacin Holding Філіпа Бенасіна, правоохоронні органи, схоже з цим не згодні: угода була заблокована Антимонопольним комітетом, а Бюро економічної безпеки заарештувало 100% корпоративних прав двох юридичних осіб, пов’язаних з компанією. Та навіть це не заважає рітейлеру продовжувати працювати – станом на жовтень зі 103 магазинів мережі продовжує працювати 47.
З 2007 року Тетяна Володіна працювала у компанії Estee Lauder Companies, де відповідала за розвиток марки Clinique. В 2009-му її запросили до Shiseido на позицію генерального директора в росії. З 2011-го вже очолює компанію «Алькор та Ко», що володіє понад 1000 магазинів Л’Этуаль у росії. Незабаром вона стала також власницею контрольного пакету акцій українського підрозділу і щонайменше до повномасштабного вторгнення росіян в Україну нею й залишалася.
Вероніка та Сергій Касьяненко
- Активи в Україні: Орімі Україна
Вероніка Касьяненко – “темна конячка” українсько-російського бізнесу. Її компанія ТОВ «Орімі Україна» представляє на ринку України знайомі всім чаї Принцеса Нурі, Принцеса Ява, Принцеса Канді, Принцеса Гіта, Greenfield і TESS, а також каву Жокей, Jardin та Piazza del Caffe. Фасувальна лінія знаходиться у селі Требухів поруч з Броварами під Києвом, яке за іронією долі нещодавно зруйноване ракетними обстрілами військ рф. У реєстрі засновниками Орімі Україна вказані Олексій Дубровський з Василькова та кіпрський офшор Pimekco Limited, бенефіціарами якого є Тетяна Вахляєва з Білорусі та, власне, Вероніка Касьяненко з Лондона.
За неймовірний збігом однофамілець останньої – Сергій Касьяненко (на фото) – у 1994 році став співзасновником Орімі Трейд, яка є найбільшою компанію на російському ринку, що виробляє та продає третину чаю та кави в країні, причому з аналогічними з Україною брендами. До засновників Орімі також відносяться Олександр Євневич та Дмитро Варварін, проте останній помер, після чого Сергій Касьяненко викупив його долю. В наступні роки співзасновники також розділили свої долі зі своїми дітьми. За даними YouControl, річний оборот Орімі в Україні становить 1,5 млрд грн.
Ігор Лисиненко
- Активи в Україні: Май Україна
Ще один російський “чайний барон” поїть українців чайно-кавовими напоями під брендами Curtis, Richard, Лисма, Майський та Coffess. Ігор Лисиненкo – колишній депутат нелегітимної держдуми від партії “Єдина Росія”. Чай і кава — лише один із напрямів діяльності компанії Май. Бізнес-імперія займається продажем нафтопродуктів, венчурними інвестиціями й будівництвом бізнес-центрів у росії. ГО «Ділова Росія » Лисенка виступає посередником між бізнесом і державою рф, її з’їзди відвідує володимир путін. Організація всіляко сприяє і допомагає збройним силам рф. Це підтверджує той факт, що член координаційної ради «Ділова Росія» отримав почесну грамоту міноборони рф «за оказаніє содєйствія в рєшенії задач, возложенних на вооружонниє сіли російської фєдєрації».
Ілля Алєксандров
- Активи в Україні: Єрмоліно
Власник виробника напівфабрикатів ТМ «Єрмоліно» Ілля Алєксандров – мешканець Москви з громадянством Мальти. В Україні йому належать чотири підприємства, які зареєстровані на території Дніпропетровської області, а також одне – в Києві. Йдеться, зокрема, про три фірми в селі Чумаки Дніпровського району: ТОВ «Єрмак Голд», ТОВ «Єрмром», ТОВ «Ромєрм». Свою назву напівфабрикати Єрмоліно отримали на честь російського міста Єрмоліно, що в калузькій області рф. У цьому місті й зареєстровано АТ «Інвест Альянс» – власник бренда Єрмоліно, засновником якої є Ілля Алєксандров. Власний рітейл у рф компанія розвиває вже понад 20 років, і він включає понад 3000 торгівельних точок в 50 містах росії. Тільки за 2020 рік Інвест Альянс сплатив до бюджету рф майже $21 млн.
В серпні 2022-го співробітники БЕБ викрили підприємство в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах. Службові особи компанії упродовж 2019-21 років здійснювали перерахування коштів на транзитно-конвертаційну групу для переведення їх у готівку та без фактичного проведення вказаних операцій. Внаслідок таких дій компанія ухилилася від сплати податків на 150 млн грн. Арешт накладено на корпоративні права та нерухомість підприємства загальною вартістю орієнтовно понад 350 млн грн. Про самого Алєксандрова нічого невідомо.
Олександр Орлов
- Активи в Україні: Bulldozer Group
Bulldozer Group заснована у 2001 році російським ресторатором Олександром Орловим. До неї входять близько 100 ресторанів у Росії, Казахстані, Узбекистані та інших країнах, у тому числі, через офшорні компанії в Україні. Так, до холдингу відносяться MaMatcha на Арсеналі, Frou Frou на Печерську, мережеві ресторани Eshak, «Желтое море», Fish Fetish, Тануки та Virgin Izakaya Bar. У Києві також є одіозний ресторанний комплекс Queen Kyiv, розташований біля мосту метро на Набережному шосе, а в Одесі – ресторан Queen Odessa. Власністю Bulldozer Group є також кафе “Риба пила” на Великій Васильківській та заклад Not Only Fish поблизу станції метро «Олімпійська». Доставка їжі «Люди та котлети» також є частиною холдингу, як і заміський комплекс Queen Country Club, розташований на Обухівському шосе під Києвом. В липні Бюро економічної безпеки (БЕБ) заарештувало частину майна Bulldozer Group в Україні, проте більшість закладів досі працюють.
Рафаель Гайнутдінов
- Активи в Україні: АЗС Tatneft
ТОВ «Татнафта-АЗС-Україна» є одним із підрозділів бізнесу російської компанії «Татнефть ім. В. Д. Шашкіна» в Україні. Обсяг її активів у 2020 році становив 260 млн грн, а виручка перевищила 1 млрд грн. Ця компанія бере участь і перемагає в державних тендерах. Наприклад, у 2021 році вона отримала з держбюджету 156,8 млн грн, а за два місяці 2022 року – 108,1 млн грн. Минулого року Tatneft “вирішила акцентувати увагу на якісній складовій мережі АЗС”, у зв’язку з чим планувала зменшення кількості об’єктів. На продаж збиралися виставити 31 АЗС та сім нафтобаз у Харківській та Полтавській областях, які не увійшли до матриці розвитку компанії в Україні. На той момент Tatneft в Україні належали 91 АЗС, дев’ять нафтобаз та одна ГНС у Харківській та Полтавській областях.
У червні 2022-го суд наклав арешти на майно, рахунки та корпоративні права компанії, вартість якого попередньо оцінюється у 2 млрд грн. Наразі арештовано 115 об’єктів нерухомого майна: нафтобази, заправні станції, нежитлові будівлі, земельні ділянки та 118 бензовозів і автомобілів. Про самого Рафаеля нічого невідомо.
Читайте також
Геть від росії: як українські торговельні мережі позбавляються російських співвласників