Зима близько: як ТРЦ в Україні готуються до настання холодів

Зима близько: як ТРЦ в Україні готуються до настання холодів

25.09.2023 08:45
  1113
Костянтин Симоненко

Керівники та власники українських ТРЦ в ході дискусійної панелі під час RAU Expo 2023 поділилися своїми планами та конкретним досвідом підготовки торгівельних об’єктів до майбутньої зими та теоретичного блекауту.

Як ТРЦ поводилися під час блекаутів, з якими проблемами стикалися та до чого готуються у 2023 році, розповіли учасники панельної дискусії, серед яких були: oпераційний директор Budhouse Group Максим Гаврюшин; засновник WR Group Петро Пуняк; комерційний директор Dragon Capital Property Management Наталія Кравець, СЕО Port City Group Наталія Антоненко; директор ТРЦ Злата Плаза Олександр Оверчук. Модератором сесії виступив керуючий партнер компанії з управління нерухомістю Retail.Pro Артем Ретін. Зокрема, українські ТРЦ вже закупили генератори та підготували персонал до можливих відключень електроенергії взимку 2023-24 року. Але не всі власники торговельних центрів мають позитивний досвід компенсації витрат на форс-мажорні заходи, яких їм довелося вжити минулої зими. RAU пропонує ознайомитися з основними тезами виступів стосовно підготовки до настання холодів.

Отримати компенсацію витрат на аварійне живлення — проблема для ТРЦ

Одна з основних проблем: неготовність орендарів сплачувати більше за енергію від генератора. Про це розповіла комерційний директор Dragon Capital Property Management Наталія Кравець. Ця компанія володіє п’ятьма торговельними центрами (ТРЦ Victoria Gardens у Львові, Sky Park у Вінниці, Smart Plaza Obolon, Piramida, Aladdin у Києві). Київські об’єкти компанії в середньому мають по 10 000 – 16 000 кв. м загальної площі. ТРЦ Sky Park — 30 000 кв. м, Victoria Gardens — 100 000 кв. м загальної площі.

«Проблемою є домовитися з орендарями про достойну компенсацію витрат на аварійне енергоживлення. Тому що частина орендарів була згодна, частина орендарів категорично не згодна. І деякі додаткові угоди ми ще не підписали на цей час», — розповіла Кравець. Втім, вона зауважила, що зараз всі ТРЦ вже забезпечені генераторами на випадок відключень світла.

Другу проблему керівниця бачить у кадрах, що мають обслуговувати системи аварійного живлення. У 2022 році на двох об’єктах у Києві вийшли з ладу генератори, і знайти фахівця для ремонту було складно. Цього року керуюча компанія вже заздалегідь знайшла відповідний персонал.

Генератори, сонячні батареї, закупівля газу заздалегідь — кейс ТРЦ з Рівного

Директор ТРЦ Злата Плаза у Рівному Олександр Оверчук, розказав, що торговельний центр не був готовий до відключень електроенергії 2022 року. Але у грудні для ТРЦ придбали дизельний генератор, який забезпечує об’єкт на повну потужність. «Ми зменшуємо навантаження по кондиціонуванню та вентиляції. Безперебійне енергоживлення супермаркету Сільпо забезпечує окремий генератор», — додав Оверчук.

Ще в лютому 2023 року керівництво ТРЦ Злата Плаза розробило стратегію стійкості: у кожному відділі відпрацювали та підготували заходи протидії щодо десяти ризиків. «Стосовно енергетичних питань — це аварійне забезпечення електроенергією, водою, газом та опаленням. На весь опалювальний сезон 2023-24 ми закупили газ ще на початку червня по гарній ціні — по 12 000 грн за 1000 кубів, зараз вже, здається, по 20 000-22 000 грн. І ціна, я думаю, підніматиметься до 25 000-30 000 грн», — поділився Оверчук.

Також на ТРЦ встановили сонячні панелі та вже запустили сонячну станцію на даху потужністю 200 кВт, яка зав’язана на енергосистему ТРЦ та підвищує його енергостійкість. Окремо є генератор на 10 кВт, який може підтримувати систему опалення та запобігати заморожуванню на випадок простою торговельного центру взимку.

Більш передбачливими виявилися в компанії WR Group. “Ми вже будуємо наші ТРЦ з урахуванням можливості блекаутів. Тому всі вони з самого початку облаштовані генераторами та резервними лініями енергопостачання”, – зазначив засновник WR Group Петро Пуняк.

Генератори – не панацея для великих ТРЦ

Як розповіла СЕО Port City Group Наталія Антоненко, що володіє ТРЦ у Луцьку, є недоцільним повністю покладатися на роботу генераторів. Тому на цьому об’єкті дане питання вирішують за допомогою комплексу заходів. Загальна площа ТРЦ Port City — 64 000 кв. м, торгова — 38 000 кв. м.

«Звичайно, генератори є. Але з точки зору економіки давайте будемо говорити чесно: вартість кіловата від генератора зростає втричі порівняно з мережею. Покажіть мені хоч одного орендаря, який готовий це оплачувати», – зауважила гендиректор.

За її словами, зберігати нафтопродукти (мається на увазі дизпаливо для генераторів) на території ТРЦ просто елементарно небезпечно. Стосовно сонячних батарей — якщо архітектор не спроектував від самого початку їхнє розміщення на даху, то їх там ніяк не можна розмістити. Тому впевнено говорити, що ТРЦ готовий до блекаутів не виходить.

Вона пояснила, що двома потужними генераторами ТРЦ був забезпечений на етапі відкриття об’єкта. Але досить багато проблем викликає саме забезпечення роботи пристроїв: потрібен окремий персонал, що буде цим займатися, для зберігання палива потрібна ліцензія.

Антоненко розповіла, що під час відключень минулої зими генератор тягнув основні зони ТРЦ, освітлення основних проходів, пожежну сигналізацію тощо. Освітлення торговельних точок партнери центру забезпечували самостійно, наприклад, світлодіодними лампами.

«Це був цілий квест. І на сьогодні ми в цьому квесті в принципі контролюємо ситуацію. Разом з партнерами це все будемо робити», — резюмувала директор ТРЦ Port City. Вона також додала, що забезпечувати живлення об’єкта будуть у тому числі шляхом переключення мережі на резервні лінії.

З прицілом на відбудову

Операційний директор Budhouse Group Максим Гаврюшин своєю чергою розповів, що буде з пошкодженим ТРЦ Fabrika у Херсоні, а також поділився деякими планами на нові об’єкти компанії в Одесі та Запоріжжі. Зокрема, він запевнив, що ТРЦ Fabrika буде відновлено. Оновлений торговельний центр матиме геть інший вигляд та разюче відрізнятиметься від попереднього проекту. Але перш за все, у місті має бути прийнятна безпекова ситуація, адже наразі залучати будівельні фірми і проводити роботи просто неможливо. «Вже після звільнення Херсону руйнувань було більше, ніж під час окупації. Ми розуміємо, що нам потрібно інвестувати приблизно 18-20 млн євро, розуміємо, що потрібно робити та якими частинами будемо відкриватися. Але для більш точного проекту потрібно зробити детальний аналіз конструкції», – пояснив операційний директор Budhouse Group.

Ще два проекти компанії – ТРЦ Yessa в Одесі та ТРЦ Khortitsa Mall у Запоріжжі поки теж перебувають в стані очікування добудови. Компанія планувала відкрити об’єкт в Одесі на початку 2023 року, а запорізький ТРЦ мав би перебувати на активній стадії будівництва, але повномасштабна війна змусила корегувати плани.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку