Топ-10 найбільш впливових ритейлерів України за версією журналу NV
Журнал NV за допомогою експертів склав список 100 найвпливовіших українців. Серед них є і бізнесмени, пов’язані з ритейлом.
Напередодні 33-ї річниці незалежності України журнал NV представив рейтинг зі ста найвпливовіших українців та українок, до якого увійшли політики, військові, волонтери, бізнесмени, діячі культури та спорту. На думку редакції, це ті люди, які ухвалюють головні, хоча й не завжди ідеальні рішення, формують громадську думку, відіграють ключові ролі на фронті та в економіці.
Щоб визначити найвпливовіших співвітчизників, журналісти NV опитали 40 експертів із різних сфер, які загалом визначили 120 осіб. Спираючись на цей перелік, члени редакційної колегії журналу NV сформували остаточний рейтинг. Видання взяло на себе сміливість ранжувати його фігурантів за ступенем впливу, допускаючи вірогідність похибки, однак не фатальної.
Загалом у цьогорічному рейтингу топ-100 впливових українців представлено 112 людей — річ у тім, що в деяких випадках одне місце в рейтингу посіло по кілька осіб. Серед 33 представників українського бізнесу загалом найвпливовішим названо мільярдера, власника SCM Ріната Ахметова, який іде під №8. RAU вибрала зі списку 19 людей, прямо пов’язаних з ритейлом або суміжними галузями – загалом 10 компаній.
Місце №18 Група компаній Nova (Нова пошта)
Серед людей дотичних до ритейлу на 18-му місці рейтингу розмістилися співвласники групи компаній Nova (Нова пошта) Вячеслав Климов та Володимир Поперешнюк. Вітчизняний логістичний оператор впродовж 23 років формує український ринок швидкої доставки, а тепер поширює свою бізнес-модель за межами країни. У липні 2024 року Франція стала 14 європейською країною, де вже працюють відділення Nova Post. Станом на серпень 2024 року відкрито 104 відділення в Європі та майже 82 000 партнерських точок сервісу. За підсумками другого кварталу українській поштово-логістичній групі Nova Post вдалося досягти позитивного операційного результату на ринках Польщі, Молдови та Чехії. Нагадаємо, на початок 2024 року в Україні компанія мала мережу з більш ніж 11 400 відділень та більше 15 500 поштоматів.
Місце №22 Група компаній Епіцентр
Співвласники мережі будівельних гіпермаркетів Епіцентр К Олександр та Галина Гереги, яким належить мережа ТЦ Епіцентр, посіли 22 місце. Станом на липень 2024 року мережа ритейлера об’єднувала 70 діючих торговельних центрів у всіх регіонах країни. Згідно з фінансовою звітністю компанії, її товарообіг у 2023 році склав понад 71,6 млрд грн.
Група компаній Епіцентр — це омніканальна екосистема, яка об’єднує торговельні мережі будівельних гіпермаркетів Епіцентр, Епіцентр Express та Нова лінія, а також інтернет-магазин epicentrk.ua, агрохолдинг Епіцентр-Агро, заводи з виробництва керамічної плитки Epicenter Ceramic Corporation, деревообробне підприємство ЦБМ Осмолода, логістичні потужності та інші активи.
Місце №25 Корпорація Roshen
Керівник партії Європейська солідарність, народний депутат, п’ятий президент України Петро Порошенко, є співвласником кондитерської корпорації Roshen та однойменної мережі фірмових магазинів солодощів. Корпорація входить у топ-30 найбільших світових виробників кондитерських виробів. Також має власний логістичний комплекс класу “А” у Яготині площею 60 000 кв. м і місткістю до 45 000 тонн готової продукції і сировини. Минулого року в Івано-Франківську відкрився 85-й магазин Roshen. Івано-Франківськ став 17-м містом, де є магазини мережі.
Місце №40 МХП
Власник контрольного пакету акцій компанії та директор MHP S. A., голова правління МХП Юрій Косюк, зайняв 40 місце в рейтингу найвпливовіших. МХП — найбільший національний виробник та експортер м’яса птиці з власною кормовою базою. В ритейлі МХП, що проходить процес трансформації в кулінарну компанію, з липня 2020 року представлений мережею магазинів М’ясомаркет, які вже відкрилися у 22 областях України. Станом на липень 2024 року мережа налічувала понад 280 торгових точок. Також спільно з партнерами компанія відкрила по всій Україні 1500 торгових точок різного спрямування. Окрім магазинів Мʼясомаркет, це заклади фастфуду Döner Маркет, магазини Їжа Свіжа, Наша Ряба.
Місце №45 Корпорація АТБ
Співвласники Корпорації АТБ (мережа магазинів АТБ-Маркет) Геннадій Буткевич, Євген Єрмаков та Віктор Карачун, окрім роздрібної торгівлі займаються управлінням активами, виробництвом та продажем продуктів харчування, наданням послуг у сфері спорту та відпочинку. На підприємствах корпорації працює близько 70 000 осіб. Мережа магазинів АТБ станом на 15 липня 2024 року налічує 1228 магазинів проти 1316 магазинів у січні 2022 року.
Місце №49 Rozetka
Владислав та Ірина Чечоткіни – співзасновники та співвласники інтернет-магазину Rozetka.ua, який за 19 років перетворився на беззаперечного лідера онлайн-торгівлі в Україні та маркетплейс для сотень великих і малих продавців. Також ритейлер активно розвиває мережу власних точок видачі – станом на 1 червня 2024 року вже відкрито 485 магазинів Rozetka в 147 містах України.
Місце №51 Fozzy Group
Співзасновники та співвласники групи компаній Fozzy Group Володимир Костельман, Роман Чигір, Олег Сотников, які запровадили новий стандарт продуктового ритейлу. За даними GT Partners Ukraine, загальна кількість магазинів під вивісками Сільпо, Фора, Fozzy Cash&Carry, Le Silpo, Thrash! Траш!, Foodpod станом на кінець 2023 року налічувала 768 торгових точок. Сільпо – одна з найбільших мереж продовольчих супермаркетів в Україні. Нині понад 300 магазинів бренду працюють по всій території країни.
Місце №81 ОККО
Віталій Антонов – засновник однієї з найбільших паливних мереж країни — ОККО, яка запровадила новий стандарт АЗС. Мережа АЗК ОККО (концерн Галнафтогаз) входить до складу OKKO Group та є однією з найбільших автозаправних мереж в Україні. У структурі компанії також мережа закладів харчування в дорозі (30 ресторанів, які працюють під брендами A la minute, Pasta Mia та Meiwei), стаціонарні та мобільні лабораторії контролю якості нафтопродуктів тощо. У квітні 2024 року компанія розширила мережу до 409 АЗК. Нещодавно мережа ОККО запустила новий сервіс видачі готових страв на двох своїх АЗК у Львові та Тернополі – ОККО Drive. Також підрозділи компанії займаються реалізацією товарів через магазини на АЗК, продажем нафтопродуктів великим та малим гуртом, їх зберіганням і транспортуванням.
Місце №82 Укрпошта
Генеральний директор державного поштового оператора Ігор Смілянський теж має неабиякий вплив. Під його керівництвом Укрпошта перетворилася на потужного гравця ринку поштової логістики. Щоденно компанія надає поштові, фінансові й інші послуги у понад 27 000 населених пунктах України.
Станом на початок 2024 року Укрпошта мала 27 000 відділень в Україні, 1800 пересувних відділень. У компанії працює 40 000 співробітників. У 2023 році компанія збільшила кількість відправлень на 40% і перевезла 15 млн посилок із АТ “Укрзалізниця”. А завдяки співпраці Укрпошта з національними поштовими операторами інших країн українцям доступні близько 660 000 відділень по всьому світу.
Місце №83 мережа АЗК WOG
Степан Івахів та Сергій Лагур – власники WOG, однієї з найбільших мереж автозаправних комплексів країни сучасного формату. В листопаді 2023 року мережа відкрила найбільший АЗК в Україні в селі Глибочиця на Житомирщині (автодорога Київ-Чоп, км 127+990). В компанії заявляють про 400 працюючих АЗК. 26 липня в Києві відкрився АЗК WOG в концептуально новому city-форматі. Це перший міський автозаправний комплекс, побудований компанією з нуля під час повномасштабної війни.