Топ-10 найбагатших рітейлерів та девелоперів України

Топ-10 найбагатших рітейлерів та девелоперів України

14.11.2023 09:00
  2609
Костянтин Симоненко

У 2023 році журнал NV презентував не сотню, а лише тридцятку найбагатших людей країни. Третина цього переліку складається з власників торгових мереж та ТРЦ, попри те, що більшість із них втратила через війну від 30% до 50% статків.

Редакція журналу NV аналізує та щоосені публікує список найбагатших бізнесменів України. У 2023 році замість списку 100 найбагатших людей України журнал презентував лише тридцятку найбагатших людей країни. Список 30 найбагатших українців визначено за допомогою експертів ІТ-компанії YouControl. Вони проаналізували операційні та фінансові результати бізнесів зі списку Топ-1000 найбільших компаній України, зважили на воєнні ризики та реальні втрати активів, динаміку виручки, EBITDA (операційного прибутку до відрахувань на амортизацію) та боргу. Також за допомогою консультацій інвестбанкірів врахували ринковий коефіцієнт (мультиплікатор) для оцінки компаній у розрізі індустрій — знов з урахуванням воєнних ризиків. У випадку публічних компаній використано дані щодо ринкової капіталізації компаній. Редакція RAU проаналізувала складений список та обрала з нього 10 бізнесменів, які мають відношення до рітейлу та девелопменту ТРЦ.

Хто серед найбагатших

Як зазначають автори рейтингу, в Україні залишилося тільки двоє доларових мільярдерів (Рінат Ахметов та Віктор Пінчук) — такого не було щонайменше з 2006 року, відтоді як команда нинішньої редакції NV збирає ці дані. Хоча незмінний лідер подібних рейтингів Рінат Ахметов  (статки $6,6 млрд) має у власності ЦУМ Київ, це далеко не найголовніший актив у його бізнес-імперії, що контролює значну частину металургії та енергетичної сфери країни.

Так само як і мережа фірмових магазинів Roshen, що належить Петру та Олексію Порошенко (статки $954 млн) не основна, хоча й найбільш відома широкому загалу частина його бізнес-структури.

Бізнес-партнер найбагатшої людини країни – Вадим Новинський, що повернув собі у 2021 році контроль над мережею ТЦ Амстор, втратив значну кількість цих об’єктів через окупацію та руйнування ТЦ (зокрема, в місті Кременчук). Фактично його структури орендують лише три ТЦ в Запоріжжі. Загалом статки Новинського скоротилися на 65% порівняно із 2021 роком.

Водночас, попри наявні втрати ТЦ й скорочення статків на 38%, власники групи компаній Епіцентр-К Олександр та Галина Гереги залишаються найбагатшими рітейлерами країни ($907 млн), що забезпечило власникам мереж Епіцентр та Нова лінія четверте місце у топ-30. Компанія постійно інвестує в нові рішення та концепції. Зокрема навесні 2024 року мережа торговельних центрів Епіцентр планує відкрити під Києвом свій перший ТРЦ, в якому працюватиме повноцінна орендна галерея та дитячий розважальний центр.

Міцні середняки

Загалом серед тридцяти найбагатших українських бізнесменів третина пов’язані з рітейлом та девелопментом. Більшість із них компактно розташувалася з 15 по 23 місця. Першими в цій групі виявилися власники Нова пошта – В’ячеслав Климов та Володимир Поперешнюк які змогли наростити свої активи на третину порівняно із 2021 роком, до $356 млн. Цей успіх пов’язаний в першу чергу з активною експансією поштового оператора в європейські країни. Станом на 10 листопада Нова пошта відкрилася вже в десяти країнах та має амбітні плани щомісячного запуску в нових містах Європи.

В результаті власники Нова пошта вже обігнали Юрія Косюка, чий холдинг МХП наразі проходить активну трансформацію в кулінарну компанію, розвиваючи понад 15 продуктових брендів. Серед них, зокрема, «Наша Ряба», «Апетитна», «Легко!», «Бащинський», Skott Smeat, LaStrava, РябChick та інші. Спільно з партнерами МХП відкрили по всій Україні 1500 торгових точок різного спрямування. Це мережа магазинів кулінарних ідей Мʼясомаркет, заклади фаст-фуду Döner Маркет, магазини Їжа Свіжа, Наша Ряба.

Цікаво, що Владислав Чечоткін – власник найбільшого онлайн-рітейлера країни Rozetka, який на початку війни опинився майже на межі банкрутства, випередив за розміром статків власників найбільшої продуктової мережі України. Зокрема, активи Rozetka оцінюються в $324 млн, а статки власників АТБ Віктора Карачуна, Геннадія Буткевича та Євгена Єрмакова становлять всього $259 млн. Примітно, що втрати і онлайн, і офлайн-рітейлерів приблизно однакові – по 30-31% вартості активів.

Нарешті завершує перелік найбагатших рітейлерів та девелоперів Олександр Ярославський ($210 млн), чия компанія DCH I&RE керує трьома ТРЦ Караван в Києві, Дніпрі та Харкові. Нагадаємо, що будівля торгового центру Караван у Харкові впродовж перших місяців 2022 року декілька разів потерпала від ворожого ракетного обстрілу міста. Відновити його роботу планують наступного року.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку