Скарби Alibaba: як Джек Ма створив гіганта інтернет-торгівлі та що завадило йому підкорити світ

Скарби Alibaba: як Джек Ма створив гіганта інтернет-торгівлі та що завадило йому підкорити світ

27.01.2023 08:45
  1711
Костянтин Симоненко

Китайський мільярдер Джек Ма, засновник всесвітньо відомих компаній Alibaba, AliPay та AliExpress, в останні роки зіткнувся з безпрецедентним тиском китайської комуністичної верхівки, через що був змушений покинути країну.

Видання Економічна правда описує, як звичайний учитель англійської, що двічі завалив вступні іспити і якого не брали на роботу навіть у KFC, збудував гіганта інтернет-торгівлі Alibaba, і як один виступ на форумі кардинально змінив життя мільярдера. RAU пропонує ознайомитися з основними етапами цього шляху.

Початок кар’єри

Ма Юнь (так насправді звучить китайською його ім’я) народився у 1964 році в Ханчжоу, коли комуністичний Пекін ізолювався від Заходу. Після покращення політичних відносин його місто заполонили англомовні туристи, які допомогли вивчити мову. Проте навчання в школі давалося важко. Втім, непросте дитинство і проблеми в школі, як розповідав потім на хвилі успіху в автобіографії Ма, навчили його наполегливості та забрали відчуття страху.

У 1988 році він вивчився на учителя англійської та запустив маленький перекладацький бізнес, який дав йому можливість поїхати в США. Ця поїздка змінила його життя.

Початок історії Alibaba

В 1995 році у складі торговї делегації він вперше побачив комп’ютер і дізнався про переваги інтернету. Після двох провальних спроб, у 1999-му з двома десятками товаришів створив інтернет-компанію, яку він назвав Alibaba. Ця назва легко прочитувалася та мала алюзію на відому казку про скарби. Сайт дозволяв розміщувати товари, які клієнти могли купувати лише тут.

Сервіс почав збирати клієнтів з усього світу. До жовтня 1999 року компанія залучила фінансування у розмірі $5 млн від Goldman Sachs і $20 млн – від SoftBank.

Рекордне IPO і конкуренція з eBay та Amazon

Успіх прийшов у 2005 році після залучення $1 млрд дол від Yahoo! в обмін на 40% акцій компанії. Тоді ж бізнесмен створив сервіс Taobao – китайський аналог американського майданчика для аукціонів eBay, а також платіжну систему AliРay, яка з роками за популярністю обігнала Visa і Mastercard.

Після швидкого злету акцій Taobao eBay захотів поглинути свого китайського конкурента, але Джек Ма відмовився від продажу. Після виходу на біржу у 2014 році з оцінкою Alibaba у $25 млрд Джек Ма став найбагатшим китайцем.

Після IPO капіталізація Alibaba зростала також завдяки придбанням та поглинанням. Компанія вийшла в офлайн через купівлю у 2014 році універмагів Intime, а у 2015 році придбала мережу супермаркетів Lianhua і магазин техніки Suning.

Згодом Alibaba почала жорстко конкурувати з Amazon, який в 2017 році придбала за $13,7 млрд продуктову мережу Whole Foods. Відповідно Alibaba заплатила $2,9 млрд за третину компанії Sun Art Retail – оператора мереж продуктових магазинів у Китаї. В усіх магазинах Alibaba підвищує ефективність бізнесу завдяки аналізу даних і новим технологіям.

Початок підкорення світу

Alibaba також почала інвестувати в стартапи за межами Китаю: індонезійський онлайн-рітейлер Tokopedia, сінгапурська ІТ-компанія Lazada, індійська платіжна система Paytm. Крім того, компанія Джека інвестувала в сервіс з продажу старих автомобілів і доставку їжі.

Ще у 2013 році Джек Ма залишив посаду президента компанії, але до вересня 2020 року залишався головою ради директорів. До 2020 року особисті статки Ма оцінювалися $30 млрд.

Восени 2020 року мільярдеру пророкували ще більше багатства і слави, оскільки він готував свого фінтех-гіганта Ant Group (результат ребрендингу AliРay та відділення його від основного бізнесу) до IPO. Воно мало всі шанси стати рекордним в історії – очікувалося залучення $37 млрд. Проте за два дні до дати розміщення акцій, в Ant Group повідомили, що IPO відкладається.

Сварка з режимом

Формальною причиною стало незадоволення китайського регулятора фондового ринку поведінкою компанії та повідомлення про наміри застосовувати до діяльності фінтех-гіганта вимоги, схожі з банківськими. Згодом з’ясувалося, що вихід на біржу зірвав глава Китаю Сі Цзіньпін через резонансний виступ Джека на форумі в Шанхаї, де бізнесмен розкритикував фінансову систему країни, назвавши її зарегульованою і застарілою.

Майже одразу регулятори почали перевіряти Ant Group. До компанії застосували жорсткіші правила регулювання, а згодом Alibaba оштрафували на рекордні для Китаю $28 млрд у рамках антимонопольного розслідування. Претензії були пов’язані з тим, що компанія зобов’язувала продавців торгувати лише на одній платформі. На думку влади, це дало змогу Alibaba отримати несправедливу конкурентну перевагу.

Втеча від публічності

Після тиску китайського режиму статки Ма впали на понад $25 млрд, бізнесмен випав з публічного простору і не з’явився в заснованому ним же телевізійному шоу талантів. У листопаді 2022 року видання Financial Times писало, що мільярдер покинув країну на тлі тиску влади і що він та його сім’я живуть у центрі Токіо. Пішовши з посади голови ради директорів Alibaba, Джек зайнявся благодійництвом і розвиває власний фонд Jack Ma Foundation.

Водночас тиск на Ма і його бізнес у Китаї триває. У грудні 2022 року мільярдер перестав бути головою впливової асоціації бізнесу, яку сам створив.

Лишаються проблеми і в Ant Group. Як стало відомо, Ма не буде головним акціонером своїх компаній. Тепер усі рішення ухвалюватиме група з десяти осіб. ЗМІ припускають, що таким чином Ма хоче нормалізувати роботу бізнесу.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку