11 “друзів Слави”: скандальні звільнення топ-менеджерів з рітейл-компаній за останні роки

11 “друзів Слави”: скандальні звільнення топ-менеджерів з рітейл-компаній за останні роки

08.09.2021 08:30
  3490
Микола Маранчак

Українофобія, сексизм, мізогонія, фінансові махінації і навіть службовий роман – за що ще звільняють топ-менеджерів відомих компаній і що до цього призводило.

Цей текст доступний також російською мовою

Як правило, скандали в компаніях завершуються “звільнення за власним бажанням” і без розголосу, проте інколи ситуація виходить далеко за межі внутрішніх питань. Найчастіше це стається в тих ситуаціях, коли HR закривають очі на поведінку топ-менеджмента, яка може призвести до репутаційної кризи. В Україні останній такий випадок пов’язаний із Fozzy Group, коли маркетинг-директор одного зі стартапів В’ячеслав Баранський дозволив собі образу про “сільську тупість” українців в соцмережах. Топ-менеджера було звільнено під тиском суспільства.

Проте такі випадки непоодинокі. А кожна історія – унікальна за своїм характером і змістом, адже в кожній окремій справі провина може виглядати по різному, інколи – неоднозначно. RAU зібрала найбільш гучні історії скандальних звільнень останніх років, які можуть стати корисними кейсами тим компаніям, які воліють уникнути подібних криз або, навпаки, стати більш рішучими у кадрових питаннях.

Алло і “любителька Росії”

В січні 2021 року в мережі з’явився ролик, в якому блогер Таїсія Онацька (Маламан) під час опитування на Майдані Незалежності в Києві на питання, яку країну вона обере між Україною і Росією, відповідає – Росію, і сміється. Її вибір на своєму Facebook засудив офіцер ЗСУ Анатолій Штефан. Скандал вийшов за рамки соцмереж, потрапив у ЗМІ, й  перекинувся на мережу магазинів електроніки Алло, співробітницею якої виявилась оскандалена дівчина.

Невдовзі рітейлер відреагував на ситуацію і заявив, що “що блогер Di.rubens (Таїсія М.) ніколи не працювала в ТОВ “АЛЛО”. Вона брала участь у виготовленні контенту на офіційному каналі Алло в ТікТок у якості акторки на замовлення підрядника, що займається роботою з блогерами”. Також в Алло заявили, що відмовляються від будь-яких послуг дівчини. Співпрацю з блогеркою також припинав бренд Borjomi.

Блогерка Таїсія Онацька під час скандального відео

Saatchi & Saatchi та “вертикальна амбіція”

Відвертість не лише в соцмережах, але й в інтерв’ю інколи призводить до фатальних наслідків. В 2016 році під час інтерв’ю ЗМІ, голова Saatchi & Saatchi Кевін Робертс накликав на себе гнів через мізогонічні висловлювання. На питання про те, чи закінчилися суперечки про дискримінацію за статевою ознакою в галузі, він відповів, що “прокляті суперечки закінчилися” і що “чимало жінок не зможуть зайняти керівні посади, адже у них відсутня “вертикальна амбіція” чоловіків”.

Пізніше топ-менеджер вибачився за “непорозуміння”, яке викликало “образу та засмучення”. Після 20 років роботи в компанії він залишив пост генерального директора Saatchi & Saatchi.

Кевін Робертс був змушений покинути пост CEO Saatchi & Saatchi через мізогонічні висловлювання

Red Bull і “карта світу”

Невідомо, чи поніс хтось відповідальність в Red Bull за дрифт на Софійській площі в Києві, проте випадки скандальних звільнень в компанії присутні. В 2020 році в ЗМІ потрапив слайд з картою світу і з визначенням різних країн, де продається Red Bull. Карта була варіацією мема під назвою “Світ очима американців”. На ній Китай був позначений як “вони виробляють наші продукти”, Індія як “колл-центри”, Мексика – “вони займаються пранням для нас”, Африка – “тварини для зоопарку приїжджають звідти”, а Близький Схід – “лиходії”.

Після розслідування спочатку були звільнені генеральний директор Red Bull в Північній Америці Стефан Козак і директор з маркетингу Емі Тейлор. А пізніше – також директор з маркетингу Флоріан Клаасс, команда якого відповідала за слайд, і ще близько 50 маркетологів.

МХП проти фінансових махінацій

Навесні 2019 року холдинг Миронівський Хлібопродукт (МХП) скандально звільнив головного агронома Олексія Сергієнка. Причиною стали фінансові махінації. Унікальність цієї історії в тому, що компанія самостійно надала справі розголосу, розіславши прес-реліз і фото звільненого співробітника як ЗМІ, так і великим кадровим агентствам. “Олексій Сергієнко був викритий в неправомірних діях, які спричинили фінансові та репутаційні збитки компанії. Багато років, працюючи в компанії, Олексій Сергієнко мав авторитет висококваліфікованого фахівця і міг лобіювати інтереси контрагентів, застосовуючи для цього різні схеми і отримуючи від цього фінансову вигоду”, – заявили в МХП.

В компанії зазначили, під час одного з тендерів збитки компанії в результаті його дій могли становити $116 000. Перевірка на поліграфі підтвердила підозри в зловживанні службовим становищем. У МХП підкреслили, що його дії завдали компанії репутаційних збитків на ринку, оскільки доступ компаній-постачальників до участі в тендерах штучно обмежувався.

Олексій Сергієнко, екс-головний агроном МХП

McDonald’s і службовий роман

Історія Стіва Істербрука, тепер уже колишнього генерального директора McDonalds, в 2019 році кілька днів не сходила з перших шпальт головних західних бізнес-видань. Топ-менеджера звільнили через службовий роман. 52-річний Істербрук був розлучений і його відносини з однією зі співробітниць були за обопільною згодою. Проте в McDonalds заявили, що за правилами компанії співробітники повинні доповідати раді директорів про романи на роботі, чого Істербрук, у свою чергу, не зробив.

На цей раз ринок до звільнення топ-менеджера відомої компанії віднісся неоднозначно. На наступний день після цієї звістки капіталізація McDonalds знизилася на $4 млрд. На місце Істербрука був призначений Кріс Кемпчинські, який до цього часу очолював американський підрозділ McDonald’s.

Після звільнення Стіва Істербрука капіталізація McDonald’s знизилася за добу на $4 млрд

Nike і приниження жінок

Прихильність Nike до трендів сучасної етики можна розгледіти в кожній першій рекламній кампанії бренда за останні кілька років. Ту саму позиція спортивний бренд рішуче демонструє в кадровій політиці, причому без виключень. Наприклад, у 2017 році зі своїх посад були звільнені президент з розвитку бренду Nike Тревор Едвардс і віце-президент з глобальних закупівель компанії Джеймс Мартін, які виявились замішані в сексистському скандалі. Як писала The Wall Street Journal, Едвардс і Мартін стали на захист співробітників-чоловіків, які принижували на роботі жінок та іноземних працівників. Цікаво, що сам Едвардс – чорношкірий.

Президента з розвитку бренду Nike Тревора Едвардса звільнили через захист співробітників, які принижували іноземних працівників

Victoria’s Secret і нові “янголи Разека”

В 2019 році материнську компанії Victoria’s Secret – L Brands – залишив її маркетинг-директор Едвард Разек. Протягом 15 років він сам особисто відбирав моделей Victoria’s Secret. Саме Разеку приписують ідею створення типажу “янгола Victoria’s Secret” — світових топ-моделей “із крилами” і пушапом.

Рішення про звільнення топ-менеджер прийняв через вісім місяців після скандальних заяв в інтерв’ю Vogue, в яких зазначав, що plus-size моделям і трансгендерам не місце на показі Victoria’s Secret. Слідом за його словами і вибаченнями в Twitter бренд зробив перші кроки у напрямку до інклюзивності, прийнявши до лав «ангелів» модель-трансгендера Валентину Сампайо. Проте в епоху руху # MeToo цього суспільству виявилося замало і тиск на бренд продовжився. В наступні кілька років вартість компанії впала з $15 млрд до $1,1 млрд. 

Екс маркетинг-директор Victoria’s Secret Едвард Разек і “янголи” бренду

Apple і сексистські висловлювання

Але не завжди до звільнення через скандальні висловлювання призводить суспільний тиск. В травні 2021 року Apple звільнила відомого консультанта Антоніо Гарсіа Мартінеса через сексизм. Причиною цього стало обурення інших співробітників корпорації його висловлюваннями.

До роботи в Apple, де він працював над рекламною платформою компанії, Мартінес був менеджером по продукту Facebook, а потім консультував Twitter і американські технологічні стартапи. Також експерт написав книгу “Мавпи в бізнесі. Як запускати проекти за кращими стратегіями Кремнієвої долини”, в якій, серед іншого, написав, що більшість жінок в Кремнієвій долині слабкі, наївні, брехливі та розпещені, незважаючи на претензії на прагматизм. “У разі епідемії чуми або іноземного вторгнення таких жінок можна використовувати як непотрібний багаж і обміняти на коробку патронів або каністру з паливом”, – пише він.

Співробітники Apple прочитали книгу та були “занепокоєні”, через що й направили скаргу керівництву. Корпорація скаргу прийняла. Повний текст листа можна прочитали за посиланням.

Антоніо Гарсіа Мартінеса був звільнений з Apple за сексистські висловлювання в своїй книзі

Zara і образа палестинців

В один місяць із скандалом довкола топ-менеджера Fozzy Group, подібна ситуація сталася також в іспанського рітейлера Zara. В червні 2021 року в інтернеті поширилося листування головного дизайнера жіночого відділу Zara Ванесси Перілман з палестинським манекенщиком Кахером Хархашем, в якому містяться анти-палестинські висловлювання. На скріншотах повідомлень, які оприлюднив хлопець, співробітниця Zara пише, що “можливо, якби ваші люди отримали освіту, вони б не підривали лікарні та школи в Газі, у фінансуванні яких допомагав Ізраїль. Люди в моїй індустрії знають правду про Ізраїль і Палестину, і я ніколи не перестану захищати Ізраїль… Ізраїльтяни не навчають дітей ненавидіти і кидати каміння в солдатів, на відміну від вашого народу”.

Публікація стала вірусною і в мережі почали бойкотувати іспанську мас-маркетову марку. Представники Inditex заявили, що не сприймають неповаги до будь-якої культури, релігії, країни, раси або переконань. «Ми засуджуємо ці коментарі, оскільки вони суперечать нашим головним цінностям, і шкодуємо про те, що вони образили почуття людей», — додали вони. Проте від звільнення Перілман іспанський рітейлер утримався.

Випадок із дизайнером ZARA доводить, що таїнства переписки в соцмережах не існує

Джобс vs. Apple

І на останок вже класична історія про Стіва Джобса, яка ще раз нагадує – успіх компанії напряму залежить від репутації її топ-менеджерів. Культовий статус засновника Apple Стіва Джобса не раз грав злий жарт з компанією і будь-які чутки навколо колишнього глави компанії постійно викликали обвал цінних паперів. У 1985 році Стіва Джобса змусили піти з заснованої ним Apple. Звичайно, через 12 років Джобс повернувся в Apple і навіть вивів компанію з практичного банкрутства. Але варто пам’ятати, що треба бути Джобсом, щоб скандали довкола тебе не шкодили компанії, в усіх інших випадках – краще їх уникати.

Читайте також –

Провал операції: хто із зарубіжних продуктових мереж не зміг закріпитися в Україні й чому


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку