Роман Романчук, Multiplex: Наші втрати – приблизно мільйон гривень в день

Роман Романчук, Multiplex: Наші втрати – приблизно мільйон гривень в день

01.04.2020 04:00
  288
rau

Генеральний директор найбільшого кінохолдінга України про те, як компанія переживає карантин,  завалені плани, а також що реально допоможе бізнесу вижити, й перспективах розвитку нових напрямків бізнесу.

Цей матеріал доступний російською мовою

У розлогому інтерв’ю для порталу Delo.ua СЕО Мультиплекс-Холдинг Роман Романчук розповів про те, як держава може допомогти бізнесу, видавши безвідсоткові цільові кредити на фінансування фонду заробітної плати. Відповідна петиція до президента була викладена 13 березня і на даний момент набрала близько 7000 підписів, тобто чверть із необхідних 25 000. Що ще може зробити компанія і держава для порятунку і подальшого розвитку галузі – читайте в матеріалі RAU, де зібрано найцікавіше з цієї бесіди.

Чи схожа ситуація на інші кризи

Зараз стоїть питання виживання в ситуації, коли доходи не просто стали менше (як це було, наприклад, в 2008 році), а їх немає зовсім в період карантину, який невідомо скільки ще триватиме.

У 2019 році доходи мережі зросли на 25% в порівнянні з 2018-м і склали 1,4 млрд грн. Органічне зростання по таким самим кінотеатрам – близько 9%. Очікувалося, що в 2020 році зростання ринку складе 10-15%. Але епідемія коронавіруса і введений карантин змусили коригувати плани, розробляти і приймати антикризову стратегію. Всі проекти 2020 року заморожені, і їх відновлення залежить від того, як буде розвиватися кризова ситуація.

Про масштаби втрат

У мережу Multiplex входить 27 багатозальних кінотеатрів (142 кінозали) в 17 містах. Частка Мультиплекс на ринку – 39%, якщо враховувати, що в Україні близько 200 кінотеатрів, в яких знаходиться близько 600 залів. Наші втрати – приблизно мільйон гривень в день.

Загальна сума збитків галузі під час карантину буде складати близько 80 мільйонів гривень (або $3 млн) в місяць.

Продажі попкорну та напоїв дають більше третини загального продажу. А названа мною цифра збитків включає не тільки не отриману виручку від продажу квитків і роботи попкорн-барів, а й виплати за зобов’язаннями, які існують у бізнесу, в тому числі, постачальникам. Плюс витрати на зарплату співробітникам, комунальні послуги.

Коли кінотеатри можуть відкритися знову

Після того, як закінчаться карантинні заходи, потрібно ще 3-4 місяці на те, щоб розконсервувати кінотеатри. З контентом 100% буде не просто. Зараз всі – і дистриб’ютори, і голлівудські студії – не можуть спрогнозувати, що буде через два місяці, що буде через півроку. Тому перенесення прем’єр фільмів – це рішення без гарантій, що не буде ще одного перенесення, а потім ще одного.

Але питання контенту виникне лише в момент відкриття кінозалів. Тоді процесом можна буде хоча б управляти: відкривати кінотеатри частково, показувати попередній контент. Думаю, на той час люди скучать за розвагами і підуть в кінотеатри, якщо у них, звичайно, гроші будуть. Але в будь-якому випадку, ситуація буде так-сяк керованою.

Поки ми перебуваємо в точці, коли потрібно шукати рішення, як забезпечити мінімальний рівень фінансування, необхідний для виживання. І якщо ми будемо закриті півроку, то я не уявляю, як зможемо вижити без держпідтримки.

Про співробітників і простій

У нас працює 1500 чоловік. І в перші дні, як тільки було прийнято рішення про закриття кінотеатрів, 450 осіб пішли у відпустку за свій рахунок. Зайнятими в тій чи іншій мірі залишилися 48 співробітників, вони працюють на зниженій ставці з коефіцієнтом 0.5-0.67.

Ми не платимо гроші не тому, що хочемо збільшити свій прибуток, а тому що просто не можемо платити. І більшість розуміють, що ми хочемо зберегти робочі місця. Бо інших варіантів немає. Адже якщо ви не пішли у відпустку за свій рахунок, підприємство має виплачувати зарплату, яку ні з чого платити.

Можна скоротити посади. Але в білих компаніях, що дотримуються законодавства, ця процедура триває близько двох місяців і весь цей час роботодавець повинен виплачувати співробітникові зарплату, а потім – вихідну допомогу.

446 співробітників звільнилися за власним бажанням. Частина вирішили звільнитися за сімейними обставинами: комусь стало складно оплачувати наймане житло у великому місті, тому вирішили повернутися на час карантину в своє рідне місто чи селище, де живуть батьки; хто поєднував навчання у вузі та роботу, поїхали додому через закриття вищих навчальних закладів. Для деяких спрацював фактор: “Якщо звільнюся зараз, мені виплатять все, що належить, в тому числі і за відпустку”.

За нашими оцінками, в індустрії кінопрокату під загрозу скорочення потрапили більше 2500 чоловік.

Про держпідтримку – реальну та не дуже

Тепер головне – знайти формулу, яка допоможе бізнесу утримувати співробітників. Ми весь час платили податки державі, а тепер опинилися в ситуації, коли в один момент зникли доходи. Банки в масштабі всієї країни прийняли рішення, що інтертейнмент – це зона ризику, тому дану сферу вони не кредитують.

Фінансова допомога від держави тим, хто залишився без роботи – не працює. Це тільки політичні заяви, не більше. У реальному житті наші колишні співробітники, які звернулися до Фонду зайнятості, отримують відповідь: “Грошей немає і коли будуть – не знаємо”.

Кредитні канікули не вирішують питання. Не можна сказати, що вони взагалі не ефективні, але в будь-якому випадку, підприємство не буде платити зараз по кредитах, які становлять приблизно 100 млн грн. Відсутність перевірок закритих підприємств взагалі ніяк не допоможе економічно.

Про кредитування зарплат

Потрібна проста і зрозуміла річ – дати бізнесу грошей в борг, щоб він підтримав своїх співробітників. З партнерами і постачальниками можна домовлятися про розстрочення, про майбутні платежі і так далі. Але коли у тебе співробітник, якому потрібно годувати сім’ю, а йому доводиться сидіти вдома – які варіанти? Механізмів кредитування може бути кілька, найголовніше, щоб було забезпечено фінансування.

Ми пропонуємо видавати безвідсотковий кредит компаніям, які платять білу зарплату і податки. А значить у фіскальних органів, у податковій є чітка інформація по тому, який зарплатний фонд у такій компанії кожен місяць.

Більш того, вона це бачить в розрізі кожного співробітника. Держава доручає банку-партнеру даної програми кредитування цільове фінансування цих співробітників. Нехай це буде не 100% зарплата, навіть напевно це не повинно бути 100%. Нехай це буде 2/3, половина, хоча б. Але це буде щось, що допоможе співробітникам існувати.

І такий механізм по виплаті зарплат повинен діяти весь період простою. Багато з тих, хто зараз перебуває у відпустці за свій рахунок, нікуди не зможуть влаштуватися, це ж очевидно.

У ситуації, коли немає точних прогнозів, коли закінчиться карантин, нам потрібно шукати рішення, яке буде життєздатним для співробітників уже сьогодні. Ми прогнозуємо, що через півроку після початку роботи бізнесу компанія зможе повернути кредит державі.

Якщо немає, то включається якась відсоткова ставка. Припустимо, облікова ставка НБУ або подвійна облікова ставка НБУ, щоб відносини між державою і бізнесом були партнерськими.

Про можливу альтернативу

Теоретично, ми можемо зайнятися онлайн-кінотеатрами. Але це зовсім інший бізнес, інша модель. Це все одно, що почати займатися сільським господарством. Безумовно, у нас є компетенція по контенту, але з точки зору прав, які продаються для цього контенту, це інший принцип. І ринок не порожній. Це гравці, які інвестують туди сотні мільйонів доларів. Для того, щоб вийти на гідний рівень, потрібні і серйозні бюджети, і час. Швидкий перехід тут, на жаль, не можливий.

Джерело: Delo.ua

Читайте також –

Multiplex просить президента забезпечити пільгові кредити бізнесу для виплати зарплат


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку