Ренесанс ТРЦ: коли та як саме зможе відновитися ринок торгової нерухомості України

Ренесанс ТРЦ: коли та як саме зможе відновитися ринок торгової нерухомості України

15.05.2023 08:30
  637
Костянтин Симоненко

Керівник департаменту оцінки та консалтингу CBRE Ukraine Станіслав Іванов у своїй колонці на сайті Української ради торгових центрів розповів, що потрібно українським торговим центрам для відновлення і скільки часу це займе. RAU пропонує ознайомитися з основними тезами.

Основні чинники відновлення

Ринок торгової нерухомості Києва продемонстрував можливість достатньо швидко відновлюватися та адаптуватися на фоні військових дій в України. Тож можна припустити, що по мірі переходу до більш спокійнішої ситуації в країні, обсяг товарообігу у сегменті буде істотно збільшуватися.

З одного боку, як свідчать дані компанії GfК, станом на кінець 2022 року індекс споживчих настроїв складав 83,9 п.п., що вище від показників 2021 року на 16,7 п.п. Водночас спостерігалося зростання інфляції протягом року (ІСЦ +26,6% р/р) та зниження реальної заробітної плати на 10,5% у доларовому еквіваленті.

Поступове збільшення купівельної спроможності споживачів та відкладений попит будуть основним драйвером зростання товарообігу і поступового повернення рітейлу до довоєнних показників.

Проте для швидшого відновлення сегменту важливо, аби українці, які зараз перебувають за кордоном, поверталися та споживали товари на внутрішньому ринку. Додатково підтримати цей процес можуть міжнародні fashion-бренди, коли повернуться до роботи в Україні, або приймуть рішення вийти на наш ринок.

Наразі девелопери та власники торгової нерухомості, ймовірно, й надалі будуть сконцентровані на відновленні вже існуючих об’єктів, що постраждали від ракетних ударів, та працюватимуть над створенням більш вдалого пулу орендарів.

Можна припустити, що після завершення воєнних дій на території України будівництво торгових центрів поступово буде розморожуватися й почнуть створюватися нові проекти.

Скільки часу та ресурсів на це потрібно

Маючи досвід подолання криз попередніх років, гравці ринку прогнозують строки такого відновлення в межах 3-5 років. Адаптивність взаємин орендарів та власників торгових центрів залишатимуться важливим фактором стійкості ринку. Також не виключено, що покращення відбуватимуться за оптимістично-реалістичним сценарієм (навіть під час воєнних дій) та триватимуть меншу кількість років.

Найбільш вірогідно відновлення ринків Києва та Львова, хоча об’єктивно для частини західних регіонів країни цей процес може буди значно швидшим. Перш за все через відносну географічну безпечність та присутність великої кількості покупців, які переїхали з початком повномасштабного вторгнення.

Таким чином, основою розвитку ринку був та залишатиметься споживач – з ростом реальної заробітної плати та доходів, зростатиме купівельна спроможність й товарообіг, а в майбутньому збільшуватиметься необхідність будівництва нових якісних торгових центрів.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Олександр Черніцький, Mandarin Plaza Group: Чому доречно відкривати Ocean Mall навіть під час повномасштабної війни (+презентація 360)

Олександр Черніцький, Mandarin Plaza Group: Чому доречно відкривати Ocean Mall навіть під час повномасштабної війни (+презентація 360)

Олександр Черніцький, голова правління Mandarin Plaza Group, девелопера та оператора найбільших українських ТРЦ, зокрема,...
time icon  
  48
Усі новини ринку