Час купувати: найгучніші угоди 2017 року у ритейлі і девелопменті

Час купувати: найгучніші угоди 2017 року у ритейлі і девелопменті

17.01.2018 09:00
  1956
Дарья Златьева

Найбільші угоди минулого року на ринку комерційної нерухомості, в e-commerce і логістиці.

Активний розвиток роздрібних мереж в 2017 році змусив рітейлерів відкривати нові складські комплекси в регіонах, а логістів і девелоперів – нові об’єкти в експлуатацію і розширювати існуючі. Підписання угод з складською нерухомістю з метою посилення складських потужностей пояснюється і активним розвитком українського e-commerce. Якщо в FMCGрітейле було досить жваво, то гучними злиттями й поглинаннями в 2017 році українські онлайн-гравці не порадували.

FMCG ритейл

Якщо в 2016-му найбільшою угодою минулого року була покупка АТБ мережі Барвінок в Західній Україні, то в 2017 лідери ринку активно скуповували активи.

Січень: VolWest Group буде розвивати мережу Spar

SPAR Україна Корпорейшн, яка входить в VolWest Group, підписала договір з Spar International про розвиток мережі в Україні. У найближчих планах інвестиційної групи – відкриття 15 магазинів. SPAR в Україні буде розвиватися в чотирьох торгових форматах: Spar Express ( «магазини біля дому» торговою площею до 200 кв. М), Spar (супермаркети 200-800 кв. М), EuroSpar (супермаркети 800-3 000 кв. М), InterSpar (гіпермаркети більше 3 000 кв. м).

Лютий 2017: власники мережі Мегамаркет розділили бізнес

Власники групи компаній АДС розділили активи. Чотири з дев’яти київських активів – торговий центр і готель Космополіт, розважальний центр Ультрамарин і будівля, в якому розташований Мегамаркет на Петрівці, – перейшли в управління Олега Вишнякова. Решта п’ять – ТРЦ Термінал в Броварах, аутлет-центр Мануфактура, будівлі Мегамаркета вулицями Горького, Сурікова і на четвертому кілометрі Одеської траси – старшому партнеру Віктору Юшковському. Він також контролюватиме роботу продовольчої мережі Мегамаркет і кінотеатрів Батерфляй.

Червень: Ашан викупив 9 гіпермаркетів Караван і до кінця року відкрив на їх місці свої гіпермаркети

Викупивши дев’ять гіпермаркетів Караван, рітейлер збільшив кількість торгових точок до 20 об’єктів по всій Україні сумарною площею 160 600 кв. м. Сума угоди не називалася. АШAН Рітейл за рахунок поглинання конкурента вийшов в нові для мережі міста – Харків, Дніпро, Житомир та Чернівці.

Червень: АТБ викупило частину активів мережі Колібріс

Луцька компанія Avanta Group виставила на продаж девелоперський бізнес, продовольчі мережі Колібріс і 555. Станом на перший квартал 2017 року компанія управляла 71 магазином трьох мереж – Колібріс (53), 555 (3) і франчайзинговими торгівельними точками АВС Маркет (15)

АТБ викупило частину активів мережі Колібріс, виставленої на продаж в середині року, але поки що в компанії не розкривають ані суму угоди, ані точної кількості куплених об’єктів і їх месцезнаходження.

Вересень: Varus купив об’єкти BILLA в Дніпрі і Запоріжжя

BILLA Україна прийняла рішення піти з регіонів ще в кінці 2016 року і продала харківські об’єкти. Три нових торгових точки VARUS в оновленому форматі вже почали роботу до кінця року на місці об’єктів BILLA в Дніпрі і Запоріжжі.

Компаніям, пов’язаним з власниками мережі VARUS Валерієм Кіптик і Русланом Шостаком (Фірма Аріант і Мілтон-Груп), було дозволено купити частину активів BILLA України – 8 вересня дозвіл на придбання дав АМКУ.

Фото forbes.ua. Руслан Шостак

Всього на продаж було виставлено дев’ять об’єктів BILLA: в Дніпрі, Нікополі (Дніпропетровська область), Краматорську (Донецька область), Кременчуці (Полтавська область), Одесі та Херсоні.

Листопад: АМКУ дозволив Dragon Capital придбати понад 50% рітейлера Край

Як пише interfax, Антимонопольний комітет України (АМКУ) надав дозвіл кіпрській Dragon Capital Investments Limited придбати частку в статутному капіталі дочірнього підприємства “Край Проперті” (Київ).
Згідно з рішенням АМКУ, угода забезпечить Dragon Capital перевищення 50% голосів у вищому органі управління підприємства. ДП “Край Проперті” (Київ) входить до групи компаній Край, створену в 1999 році. Головним напрямком діяльності групи є роздрібна та оптова торгівля товарами масового споживання, девелопмент, управління комерційною нерухомістю. Група включає в себе мережу супермаркетів Край, гіпермаркет Країна і торгові центри Магеллан. Власником групи є український бізнесмен, власник групи Мілкіленд, Анатолій Юркевич.

Жовтень: Auchan Group продала свою частку в компанії Фуршет

12 жовтня, прес-служба АШАН Рітейл Україна офіційно повідомила, що українське представництво французької Auchan Group продало 20% акцій компанії Фуршет. Покупцем виступила маловідома широкому загалу інвесткомпанія VI2 Partners. АШАН Україна викупив 20% акцій мережі Фуршет в уже далекому 2007 році. Однією з умов угоди було обмеження взаємної конкуренції. Фуршет зобов’язався працювати тільки в форматі супермаркету, а АШАН – не відкривати магазини менше певної площі. Фактично, «вотчиною» французів мали стати гіпермаркети, а все, що менше – залишалося Фуршет.

В цьому році Фуршет почав обновляти свої маркети

Листопад 2017: АТБ продав свої магазини в Криму

Магазини роздрібної мережі «Продукти біля будинку», що раніше належали АТБ, викупила російська компанія. За даними  КоммерсантЪ, сума угоди могла скласти близько 500 млн рублів (приблизно $ 8,3 млн). У самому АТБ розповіли, що не працюють в Криму з 31 березня 2014 року. За словами представника рітейлера магазини на півострові були в оренді.

Логістика і e-commerce

Січень: Rozetka.ua закрила угоду з придбання складського комплексу Термінал Бровари

Кіпрська Temania Enterprises Ltd, яка є одним із засновників інтернет-магазину Rozetka.ua, завершила процес придбання складського комплексу Термінал Бровари під Києвом у девелоперської компанії Secure Property Development & Investment plc (SPDI). Сума угоди склала $ 16 млн.

Фото forbes.ua Владислав Чечоткін

Червень: АТБ купив логістичний комплекс у Київській області

У червні 2017 року AТБ завершила угоду з бельгійською компанією Ghelamco Group по покупці логістичного парку Копилов категорії А, розташованого в селі Копилові Макарівського району Київської області.

Липень: CIG продав частку в GVMachines Inc. і збільшив частку в українському підрозділі Zakaz.ua

Влітку 2017 року інвестиційний фонд Леоніда Черновецького CIG продав частку в GVMachines Inc. (Материнська компанія Zakaz) і збільшив частку в українському підрозділі компанії.

«Угода дозволить CIG сфокусуватися на масштабування компанії на ринках, де компетенція компанії особливо сильна, і де є потенціал зміцнити свої позиції, як гравця номер один, так і стати їм на нових для нас ринках. Крім того, угода також дозволить направити ресурси на поліпшення операційних процесів і сервісів Zakaz », – зазначив керуючий партнер Chernovetskyi Investment Group (CIG) Володимир Кривко.

Липень: Business Group, серед клієнтів якої NOVUS, АТБ, METRO Cash & Carry збільшила складські потужності

Business Group орендувала 4500 кв. м складу в мультітемпературнjve логістичному комплексі RLC в Броварському районі Київської області. Логістичний центр RLC – складський комплекс класу А, побудований із застосуванням передових європейських технологій. Комплекс розташований в Броварському районі Київської області, в безпосередній близькості від траси міжнародного значення E95. Загальна площа об’єкта становить 63 000 кв. м.

Жовтень: АТБ придбала складський комплекс у Львові

Його площа становить 20 600 кв. м, адреса – вулиця Шевченка, 335. Компанія планує провести реконструкцію об’єкта і привести його до стандартів категорії А. Введення об’єкта в експлуатацію намічено не менше, ніж через рік. Суму угоди в компанії не розголошують.

Новий преміальный формат АТБ

Грудень 2017: Dragon Capital придбала логістичний і виробничий комплекс під Києвом

Був придбаний складський комплекс площею 31 508 кв. м в Бучі та виробничий комплекс площею 10 203 кв. м в Гостомелі Київської області. Сума угод не розголошується.

«Ці придбання відображають нашу віру в економічне відновлення в Україні в цілому і в логістичному секторі зокрема. Ми придбали два якісних комплексb, розташованих в правильних місцях і заповнених надійними орендарями. Наприклад, виробничe будівл. в Гостомелі повністю здано в довгострокову оренду компанії Unilever, яка в 2016 році відкрила на його території чайну фабрику», – зазначив Володимир Тимочко, керуючий директор напрямку прямих інвестицій Dragon Capital.

Нагадаємо, раніше Dragon Capital купила два логістичних комплексу класу «А» в Борисполі та селі Стоянка Київської області. Також в минулому році інвесткомпанія закрила угоду з придбання київського ТЦ Піраміда.

Продаж, що не сдійснилася: ТРЦ Республіка

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб знову не зміг продати права вимоги за кредитами банку Надра, забезпеченням за якими виступає недобудований київський ТРЦ Республіка. Всього за кілька місяців 2016 року ціна активу знизилася більш ніж в два рази – з 2,5 млрд грн до 1,1 млрд грн до кінця року.

У сухому залишку

У 2017 році великі FMCG-гравці активно відкривали нові магазини і виходили в нові регіони, логістичні оператори завдяки цій обставині, а також динамічному зростанню e-commerce, також активізувалися. Лідери e-commerce залучають дрібні компанії до співпраці і ростуть як маркетплейси. Успішно нарощуючи ринкову частку, вони також замислюються про продаж бізнесу: Владислав Чечоткін публічно говорив в минулому році про те, що через п’ять років “майже напевно” Rozetka стане частиною глобальної e-commerce-компанії. Поки у компанії далекосяжні плани: розвиток свого логістичного центру та співпраця з Нова пошта за послугою повного фулфілмента товарів для невеликих бізнесів.

Минулий рік став для українських компаній роком переоцінки ефективності бізнесу: наприклад, в Billa вирішили, що гіпермаркети в регіонах неефективні.

Варто відзначити, що за продуктивним за введенням торгової нерухомості 2016 м, в минулому році жоден з великих ТРЦ так і не був введений в експлуатацію. Великі очікування щодо їх введення в 2018-м грунтуються на показниках низької вакантності на кінець 2017 і динаміки середньої ставки оренди. Так що продаж Республіки в 2018 стоїть під великим знаком питання – навіщо купувати найбільший ТРЦ в рік в умовах величезної пропозиції проектів з більш ймовірним запуском найближчим часом? В умовах високої кредитної ставки міжнародні компанії навряд чи стануть інвестувати в українську комерційну нерухомість – це так само неефективно і непередбачувано, як і раніше.

Читайте також –

Нові метри: які ТРЦ планують відкрити в Києві в 2018 році


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку