Які компанії вже працевлаштовують неповнолітніх або розглядають таку можливість

Які компанії вже працевлаштовують неповнолітніх або розглядають таку можливість

1 день тому
  452
Валерія Байда

Кадрова криза в Україні, яка посилилася через повномасштабне вторгнення, змушує компанії шукати різноманітні підходи з залучення людей. RAU розпитала, хто з мереж має досвід працевлаштування неповнолітніх, а хто – поки вивчає інформацію та розглядає таку можливість. 

Про реалії ринку праці в Україні у повномасштабне вторгнення

За словами заступниці міністра економіки України Тетяни Бережної, яка виступила з онлайн-підключення до RAU HR Conference, ринок праці України зазнає значних викликів, передусім через триваючу війну, економічну нестабільність, міграційні процеси та зміну потреб населення. У 2024 році рівень безробіття становив 14,2%. За прогнозами у 2026 році він знизиться до 10,6%. Потреба у працівниках до 2030 року становитиме 4,5 млн осіб (за розрахунками Міністерства економіки для щорічного зростання ВВП на 7%).

Також попри те, що експерти robota.ua відмічають зростання кількості вакансій на 4% у 2024 році від довоєнного рівня, кількість кандидатів, готових їх зайняти, зменшується. 

Наразі третина кандидатів, які шукають роботу – це молоді люди віком від 18 до 25 років, тобто ті, хто лише починає свій трудовий шлях. Близько чверті складають представники старшого покоління від 45 років, які вже давно стали професіоналами у своїй сфері.

Про працевлаштування неповнолітніх

Ритейл та ресторанний бізнес постійно потребують людей. Окрім того, що багато компаній навчають жінок на «суто» чоловічі професії, RAU дізналася, а чи є змога працевлаштуватися неповнолітнім.

За законодавством України, неповнолітні – це особи, яким не виповнилося 18 років. На роботу можуть прийматися підлітки, які досягли шістнадцятирічного віку, а за згодою батьків чи осіб, які їх заміняють – з п’ятнадцятирічного. Також є ряд правил, як це має відбуватися, описаних законом.

Наразі для великих компаній працевлаштування неповнолітніх – не часта практика, але приклади вже є.

Так, у вересні 2024 року в компанії Епіцентр стартував проєкт «Епіцентр можливостей», який передбачає залучення на роботу молоді віком від 16 років на більш гнучких умовах, з фіксованою погодинною оплатою, максимально зручними графіками роботи, можливістю дуальної освіти та підтримкою корпоративної навчальної платформи. «В компанії було працевлаштовано 226 неповнолітніх студентів, які паралельно навчаються і працюють. Зокрема, до роботи в компанії долучилися 60 студентів 16-річного віку та 166 студентів 17-річного віку. Всі вони залучені в торгових залах мережі Епіцентр та в основному працевлаштовані на посадах продавців непродовольчих і продовольчих товарів», – коментує Олег Плахтій, керівник HR-департаменту компанії Епіцентр К.

Щоб більше молоді дізналося про можливість працевлаштування в Епіцентр, компанія комунікує через офіційні сторінки у соцмережах та співпрацює із закладами освіти напряму. «Наразі в партнерстві з компанією Епіцентр вже більше 180 установ – від закладів професійної освіти до закладів вищої освіти», – доповнює Олег Плахтій.

Зелений Епіцентр: як виглядає та що пропонує ТРЦ від Епіцентр в Чабанах під Києвом (фоторепортаж)

У Vodafone Україна знайти вузькопрофільного спеціаліста в бек-офіс чи продавця-консультанта у фронт-офіс – однаково складно. При цьому, навчання та адаптація останніх вимагає значно більших ресурсів. В інтерв’ю RAU Олена Мироненко, директорка Vodafone Retail, розповіла, що в 2024 році відновили реалізацію проєкту «Працюй у своїх», в рамках якого надають можливість отримати перший досвід роботи дітям співробітників групи компаній Vodafone Україна. Цільова аудиторія – підлітки віком від 16 років, період реалізації – літні та зимові канікули. Учасникам пропонується офіційне працевлаштування на умовах цивільноправового договору з усіма соціальними гарантіями, гнучкий графік роботи від 2 до 8 годин та погодинна оплата праці. Після завершення проєкту та з настанням повноліття учасники мають змогу влаштуватися на постійне місце роботи за спрощеною процедурою.

Мережа McDonald’s як роботодавець, дуже приваблива для молоді. Адже компанія надає всім віковим категоріям рівні можливості професійного та кар’єрного зростання, інвестує у навчання та не вимагає досвіду роботи, а надає його. «У Чехії та Словаччині, наприклад, до нас приходять на роботу з 15-ти років, адже люди шкільного віку та студенти можуть ефективно поєднувати роботу з навчанням завдяки гнучкому графіку», – коментує Тереза Трепачова, директорка по роботі з людьми McDonald’s в Україні, Чехії та Словаччині.

За словами топ-менеджерки McDonald’s, у багатьох країнах світу місцеві McDonald’s зацікавлені у працевлаштуванні молоді до 18 років, але чи можливо це зробити та наскільки це буде вигідно для бізнесу – залежить від місцевих законодавств. Так, наприклад, у McDonald’s в Україні наразі працюють лише повнолітні. Передусім, на заваді стоять нюанси трудового кодексу, а також додаткові вимоги щодо роботи неповнолітніх, які ускладнюють процес. Наприклад, законодавство України не регламентує роботу неповнолітніх у вихідні дні, а робочий тиждень неповнолітніх має бути скороченим, при тому, що оплата праці у будь-якому разі має бути в тому ж розмірі, як за повний робочий тиждень. Може здаватися, що такий підхід захищає неповнолітніх, але насправді в ньому більше недоліків для співробітників, ніж переваг. По-перше, це ставить в нерівні умови працівників різного віку. Так, співробітник якому 17 з лишком років буде отримувати більшу зарплату за той самий відпрацьований час, що і співробітник, якому щойно виповнилося 18 років. Це може викликати невдоволення повнолітніх працівників. По-друге, такий підхід до оплати праці є потенційно демотивуючим фактором для самого неповнолітнього співробітника, адже щойно йому виповниться 18 років – він почне отримувати меншу зарплату за той самий час, що працював раніше. Усе це створює не зовсім рівні умови для працівників різного віку, і це може мати серйозні наслідки для мотивації працівників, атмосфери в колективі, та навіть негативно впливати на плинність кадрів. Але це лише кілька яскравих приклади. Окрім них є ще низка інших застарілих норм щодо звітності про працевлаштування неповнолітніх, а також є обмеження по видам робіт, які вони можуть виконувати, тощо.  

McDonald’s Україна під час війни: 21 новий заклад і понад 3,2 млрд грн інвестицій

“На жаль, подібні нюанси ускладнюють для бізнесу працевлаштування неповнолітніх, адже, як компанія, ми прагнемо піклуватися про добробут усіх наших співробітників та надавати рівні умови та можливості незалежно від віку, статі, віросповідання, чи інших індивідуальних особливостей. Ми дійсно зацікавлені у працевлаштуванні людей від 16 років і наразі розглядаємо різні способи як втілити це в життя, але осучаснення трудового кодексу однозначно могло би спростити та пришвидшити цей процес”, – підсумовує Тереза Трепачова.


До останніх новин До популярних новин Підписатись на TG канал

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку