Великий інвестор: історія власника інвестиційно-будівельної компанії KADORR Group Аднана Ківана

Великий інвестор: історія власника інвестиційно-будівельної компанії KADORR Group Аднана Ківана

30.10.2024 09:00
  1022
Костянтин Симоненко

28 жовтня помер Аднан Ківан – засновник корпорації KADORR Group і найбільший арабський інвестор в Україні. RAU пропонує згадати його життєвий шлях та здобутки в Україні.

Аднан Ківан відомий бізнес-проєктами, соціальними ініціативами, а також благодійністю і меценатством. «З молитвою на вустах ми проводжаємо його, адже він не розділяв людей, а об’єднував та вірив, що на все є воля Бога. Надійною опорою, вірною підтримкою та найвищою цінністю для Аднана Ківана була його сім’я», – йдеться у повідомленні компанії. Ім’я Аднана Ківана відоме не лише кожному одеситові, але й багатьом в Україні. Маючи українське громадянство, він був найбільшим арабським інвестором, мультимільйонером, входив до рейтингу 100 найбагатших українців ($240 млн в 2021 році за даними українського Forbes). Чимало його проєктів стосувалося і сфери ритейлу.

Базова підготовка

Аднан Ківан, якому через місяць мало виповнитися 62 роки, народився у впливовій сім’ї в Сирії 30 листопада 1962 року (інші дані – 1 грудня 1962 року). Після закінчення середньої школи на батьківщині він поїхав на початку 1980-х здобувати вищу освіту в УРСР. У радянські часи в Україні навчалося багато студентів з арабських країн і, зокрема, із Сирії. Аднан Ківан вступив до Одеського технологічного інституту харчової промисловості ім. М. В. Ломоносова (нині — Одеський національний технологічний університет) на факультет технології консервування. Він закінчив освіту саме в той період, коли в СРСР почалася перебудова. Згодом захистив кандидатську дисертацію в Москві та отримав звання доктора філософії в галузі технічних наук (в тодішній термінології – кандидата технічних наук).

Перший мільйон

За власними спогадами бізнесмена, він спочатку хотів бути дипломатом, тому, отримавши диплом, одразу поїхав до Москви, де пропонував свої послуги посольствам арабських країн, оскільки вільно говорив арабською, російською та англійською. Проте замість роботи отримав корисну пораду: домовитися про співпрацю з єгипетською державною делегацією, яка тоді саме прибула в Москву вирішувати питання оплати боргу перед СРСР. Там були люди, знайомі з родичами матері Ківана, і він зайнявся посередництвом у переговорах між СРСР і його арабськими боржниками. Для чого у 1986 році заснував компанію, яка організовувала весь процес поставок до СРСР різних товарів з Єгипту в рахунок погашення боргу через радянське держпідприємство Спецтехноекспорт. Фірма Ківана працювала за комісію 1,5−7% від суми поставки. До 1990 року бізнесмен, за його оцінкою, заробив $62 млн. «Бізнес – не наука, якої можна навчати людей у школах, це супервезіння від Бога. А багатство – це абсолютний дар», – цитував бізнесмена Forbes.

Прибутковий метал

Після розпаду СРСР постало питання куди вкласти зароблені гроші. Увагу молодого бізнесмена привернув недорогий український метал. В епоху бартеру на початку 1990-х пропозиція купувати товар у Криворіжсталі за грубі гроші була дуже привабливою. Тому досить швидко перша партія в 100 000 тон металу вартістю $20 млн відправилася в Йорданію. Надалі географія поставок розширилася на Нігерію, Єгипет, а також іще майже на три десятки країн Африки та Близького Сходу. Це не прості ринки, де для успіху потрібно мати знайомих у ділових колах регіону. І Аднан Ківан їх мав. Успішна торгівля металом продовжувалася до 2005 року, коли Криворіжсталь було приватизовано і новим власником заводу став Лакшмі Міттал. Напередодні приватизації щомісячно Ківан продавав 200 000 тон металу.

Сирійський одесит

Ще до завершення співпраці з Криворіжсталлю – на початку 2000-х – Аднан Ківан не тільки вкоренився в Одесі, але й заснував новий бізнес в сфері нерухомості. Після одруження з українкою Ольгою Павловою, він остаточно вирішив залишитися в Україні. У подружжя народилося троє дітей. Назва заснованої в 2003 році компанії Кадор, яка в 2010 році переросла в KADORR Group – це абревіатура, що складається з перших букв прізвища та імен членів сім’ї засновника компанії: Ківана Аднана, дружини Ольги, дочок Діани та Рузани, сина Руслана. Слоган компанії бізнесмена: «KADORR Group – бізнес із людським обличчям, бізнес з Божим благословенням!» До галузі нерухомості, як запевняв бізнесмен, його теж привело Боже провидіння.

На фото Аднан Ківан з дружиною та сином

За волею Всевишнього

Цікаво, що перший проєкт бізнесмена у сфері нерухомості був теж пов’язаний з релігією і не мав комерційної складової. Виступаючи як меценат, Ківан вклав гроші в будівництво Мечеті Аль-Салам в Одесі на вулиці Рішельєвській, 49. Будівництво тривало два роки і в 2001-му в приміщенні мечеті відкрилися Арабський культурний центр, безкоштовна школа і бібліотека для вивчення арабської мови. У серпні 2018-го було відкрито другий Східний культурний центр на 10 станції Великого Фонтану в Одесі.

Власне, у грудні 2005-го співзасновник компанії Будова Борис Родін – підрядник, що будував мечеть, попросив грошей, щоб закінчити недобудову на вулиці Успенській 39/1, де зараз знаходиться дев’ятиповерховий бізнес-центр Наполеон, що належить KADORR. Так вони вони стали компаньйонами: Ківан інвестував, а Родін будував. Разом вони звели ще кілька будинків у Одесі. «Нам допомагають дві речі – молитва і те, що у нас є гроші», – казав свого часу Аднан Ківан.

Шлях девелопера

Згодом власник Kadorr знайшов собі іншу компанію-забудовника – Прогрес-строй Олександра Селезньова. Під майбутні проєкти Ківан придбав на вторинному ринку кілька десятків майданчиків у Одесі на $150 млн. Але весною 2010 року Прогрес-строй звернула роботи на етапі котловану, а згодом була ліквідована. Тоді сирієць і вирішив займатися будівництвом самостійно. В результаті вже в 2011-му котлован перетворився на ЖК Перша Перлина, збудованого інвестиційно-будівельною компанією ООО «Кадор Групп», яка була зареєстрована в БЦ Наполеон.

Протягом наступного десятиріччя нові ЖК Перлина регулярно зводилися в Одесі по кілька штук на рік. Наразі, як свідчить інформація на сайті корпорації, йде будівництво ЖК Перлина під номерами 65-68. Загалом цей проєкт KADORR City складається із семи сучасних житлових будинків і двох бізнес-центрів, що розташовані на вулиці Краснова. Це вже дев’ятий проєкт комплексної забудови кварталу в Одесі. Одна з перлин (під №38) знаходиться в центральній частині Києва – за адресою Жилянська, 68. Цей ЖК одеський забудовник спорудив у 2020 році. ЖК складається з двох секцій, на першому та другому поверхах – комерційні приміщення з окремою вхідною групою. Ще одна (№52) зведена на Печерську по вулиці Бойчука (Кіквідзе), 17.

Комерційні проєкти

Окрім житла, як уже згадувалося, KADORR Group має бізнес-центри та торговельну комерційну нерухомість. Так в Одесі окрім БЦ Наполеон працюють ще три окремі БЦ KADORR і БЦ Французький бульвар. Серед торгових об’єктів в активі компанії є:

  1. Торговельний та бізнес центр KADORR City Mall на вул. Генуезька., 24 Б загальною площею 32 000 кв. м;
  2. ТОЦ KADORR на вул. Катерининська, 27/1 загальною площею 21 300 кв. м;
  3. Торгова галерея на вул. Асташкіна, 29;
  4. Торгова галерея на вул. Марсельська, 35 Б;
  5. Торгова галерея на вул. Жемчужна, 5.

Проте інтереси бізнесмена не обмежувалися девелопментом.

Сімейний бізнес

Загалом в 2005-15 роках Аднан Ківан був власником та співзасновником (спільно з членами сім’ї) кількох будівельних фірм, таких наприклад, як ТОВ «Діана-Плюс», що займалася проєктуванням. У 2017 році він заснував компанію Кадорр зерно Україна, що займається гуртовою торгівлею зерном, насінням та необробленим тютюном, а також вирощуванням зернових та технічних культур. Також він був власником агрокомпанії у Дніпропетровській області “Зерно Агро”. Зокрема з 2018 року корпорація KADORR Group активно інвестує в аграрний сектор країни. Власні елеваторні потужності дозволяють зберігати якість вирощених культур (280 000 тонн одночасного зберігання). Сільгосппродукція експортується в країни Південно-Східної Азії, Європи та Близького Сходу. Також корпорація є власником газети KyivPost та 7 каналу ТБ в Одесі.

В 2021 році бізнесмен увійшов у топ-100 найбагатших українців за версією Forbes Ukraine зі статком $240 млн, посівши 42 місце. Сам Аднан Ківан бізнесмен оцінював свої активи на 2021 рік майже в $1 млрд. Нині сімейний бізнес очолює син Руслан Ківан який є співвласником та CEO компанії.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку