Гарік Корогодський, співвласник ТРЦ Dream: Як зараз працюють торговельні центри – це не про бізнес

Гарік Корогодський, співвласник ТРЦ Dream: Як зараз працюють торговельні центри – це не про бізнес

08.06.2022 08:30
  1972
Костянтин Симоненко

Співвласник, якому належить 25% одного з найбільших в країні ТРЦ Dream, повернувся до операційного управління бізнесом.

Цей матеріал доступний російською мовою

Гарік Корогодський розповів Forbes.ua як переживає війну галузь торговельної нерухомості. Йому, як і трьом його партнерам – Олександру Меламуду, Олегу Крапівіну та Михайлу Шпільману, належить по 25% цього бізнесу. В 2020-му році компаньйони отримали від здачі ТРЦ $32 млн.

Поточний стан справ

Від управління компанією Корогодський відійшов у 2017-му, залишивши за собою кураторство над кількома напрямками. «Але кураторство та робота у полі – абсолютно різні речі», – говорить Корогодський. Бізнесмен делегував оперативне управління найманому менеджеру, а сам зайнявся творчістю. Нагадаємо, керуючий директор Dream Роман Ємець 31 травня пішов з посади. Він очолив Smart Urban Solutions

Що примусило повернутися до операційного управління Корогодський прямо не каже, зазначаючи, що ТРЦ Dream зараз важко назвати бізнесом. Компанія з перших днів війни звільнила орендарів від платежів на період закриття магазинів. Зараз визначають умови з кожним окремо. За його словами, орендарі розуміють, що наразі про прибуток не йдеться:»Ми ділимо збитки, в кожному випадку домовляємося з партнерами».

Київський ТРЦ Dream – один з найбільших у Києві. Перша частина ТРЦ відкрилася у 2009 році, друга — у 2011-му. Його загальна площа – 160 000 кв.м. В 2019 році у ТРЦ почалася трансформація бізнесу. Інвестиції в проект склали $12 млн. В вересні 2021-го ТРЦ змінив назву з Dream Town на Dream.

Проблемний бізнес

В 2021 році ринок торговельної нерухомості столиці поповнився найбільшим обсягом квадратних метрів за останні 10 років, підрахували в Colliers. Вся галузь переживає не найкращі часи. Головні орендарі ТРЦ – магазини одягу та взуття, а також розважальні центри, кінотеатри – у найгіршій ситуації в рітейлі. Так, за даними RAU, наприкінці травня 2022-го не було відкрито 41% магазинів сфери fashion та 59% точок розваг. Для порівняння: зараз не працює всього 8% аптек та 17% продуктових магазинів.

Fashion-оператори, що відкрилися, стикнулися з падінням продажів: попит на одяг та взуття впав, через те, що понад шість мільйонів українців виїхали за кордон. Крім цього, у багатьох fashion-рітейлерів проблеми з літніми колекціям: взуття та одяг не входять до переліку критичного імпорту, купити валюту для їх оплати – неможливо.

Крім цього, закриті магазини кількох великих міжнародних операторів, зокрема Inditex та H&M. Як правило, це якірні орендарі ТРЦ, які генерували потік відвідувачів. До того ж, як пояснила директор консалтингової компанії Українська торгова гільдія Євгенія Локтіонова, через бойові дії в Україні станом на 10 травня було пошкоджено не менше 19 ТРЦ.

Перспективи Dream

Порівняно з іншими Dream в непоганій ситуації. У нього не пошкоджена будівля та вже відкрито 70% магазинів. Переважно це великий вітчизняний рітейл. Не працюють, в основному, міжнародні оператори. Саме на великих гравців робила ставку управляюча компанія Dream останні роки. І це робить ТРЦ більш стійким, вважає Локтіонова. Тому що мережеві оператори мають і гроші, і товар, і тому ризиків менше. За її припущенням, втрати у Dream в цьому році будуть меншими, ніж у інших торговельних центрів. Зокрема, і через те, що змінилася споживча поведінка: покупці йдуть до найближчих до дому ТРЦ. А Dream, якраз знаходиться посеред великого столичного житлового району — Оболонь.

Сам Корогодський говорить, що хотів би, щоб відкрилися мережеві західні компанії. Він сподівається на допомогу політиків, керівництва країни: «Треба переконати партнерів, що відкриття бізнесу в Україні – це їх вклад в нашу перемогу, а не відкриття – санкції проти України».

Читайте також –

Ігор Заболоцький, Colliers Ukraine: Як відновлюється робота ТРЦ після трьох місяців війни


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку