
Novus відкрив новий магазин у Unit City (+фото)


З якими проблемами зіштовхуються ветерани війни, коли повертаються в цивільне життя, яка роль уряду в адаптації людини з інвалідністю на роботі та важливість системно займатися питаннями інклюзивності в будь-якому бізнесі: про це міністр соціальної політики України та топ-менеджери компаній розповіли на RAU Summit 2023.
Наразі, коли в Україні триває велика війна, питання ментального здоров’я стосується не лише ветеранів, а й кожного українця. Адже всі ми чуємо тривоги, маємо невизначеність та того, за кого переживаємо. В сесії «Соціальна відповідальність бізнесу. Інклюзивність, працевлаштування та психологічна підтримка» піднімалися дуже важливі питання про адаптацію людей, які демобілізувалися та повернулися в цивільне життя, про фізичну безбар’єрність, цифрову та комунікаційну. В сесії взяли участь Оксана Жолнович, міністр соціальної політики України, Антон Тютюн, заступник голови правління Ощадбанк, Ігор Рубан, ветеран та керівник департаменту персонального лікарського сервісу Діла та Орест Білоус, CEO ГО Військова школа «Боривітер» обговорили важливі питання сьогодення, коли в Україні триває повномасштабна війна. RAU вибрала головне.
Зважаючи на те, що приблизно для 2 млн людей (воїни, медики, волонтери тощо) місце роботи – війна, то людей з інвалідністю стало більше і кількість їх росте.
Як розповіли експерти сесії, правильно говорити “людина з інвалідністю” або можна деталізувати, наприклад, “людина слабозора”.
Не коректно казати, “людина з особливими потребами” чи “з обмеженими можливостями”. Адже кожна людина має певні потреби (до прикладу, пити багато води) чи обмежені можливості (не може підняти 500 кг).
Ігор Рубан, керівник департаменту персонального лікарського сервісу Діла, віддав рітейлу 20 років свого життя. Останні два роки був в лавах ЗСУ і захищав нашу країну, наразі демобілізований. Ігор із власного досвіду розказав, що після демобілізації зіштовхнувся з упередженим ставленням. Зокрема, навіть зважаючи на свій великий досвід в рітейлі, не одразу та швидко вдалося знайти роботу. Він мав 15 співбесід, а на одній задали питання, щодо його психічного здоров’я.
Звісно, є компанії, які зробили свій ціннісний вибір – зберегли робочі місця та зарплати тим, хто в ЗСУ та готові брати на роботу людей з інвалідністю, а деякі компанію ще не пройшли трансформацію і точно не можуть відповісти, чи готові взяти на роботу ветерана.
Оксана Жолнович, міністр соціальної політики України зауважила, що найважливіший ресурс кожної компанії – це люди. Наразі кожна сфера відчуває брак кадрів, і цілком закономірно, що на ринку праці буде більше і більше людей, які мають досвід військової служби чи інвалідність. Для компаній є квота на влаштування людей з інвалідністю, яку треба виконувати і не всі до цього готові. Ще треба зважати, бо переважна більшість ветеранів, які повертаються – мають інвалідність. І саме з цим обтяженням в міністерстві працюють та пропонують наступне:
Антон Тютюн, заступник голови правління Ощадбанк, розповів, що ще 10 років тому почали займатися системно питаннями інклюзивності. Ощадбанк, як соціально відповідальний бізнес працює в тих зонах, де, напевно, жоден банк не працює – прифронтові території. Також першими заходить на звільненні ЗСУ території. До прикладу, в Херсоні після деокупації через тиждень запускали відділення за допомогою генераторів та Starlink, не маючи води та світла. І тоді 500 людей стояли в черзі.
Також в Ощадбанк вибудовують інклюзивне відношення і всередині, і зовні. Тут вивчили досвід західних країн, провели глибинні інтерв’ю з ветеранами, людьми з інвалідністю, експертами ринку, подивилися на досвід колишньої Югославії тощо. І на базі всіх знань запустили програму по безбар’єрності, яка складається з трьох частин:
Орест Білоус, CEO ГО Військова школа «Боривітер» розповів, що їх громадська організація працює з квітня 2022 року, налічує 136 людей та має 14 напрямків підготовки. Вже випустили 19 000 військовослужбовців і ця цифра збільшується. Також 85 000 діючих військових отримали психологічну підтримку. Незважаючи на те, що це військова організація, всі процеси подібні до бізнес-процесів. Тому тут залучають ветеранів війни до роботи, це допомагає їм швидше та не різко адаптуватися та реалізуватися.
«Ми стали середньо площадкою для багатьох – людина вийшла з фронту, продовжує займатися військовими темами, але в бізнес-середовищі», – каже Орест Білоус.