АТБ, Фармак, Fozzy та інші: навколо Києва знищено 400 000 кв. м складів найбільших компаній України

АТБ, Фармак, Fozzy та інші: навколо Києва знищено 400 000 кв. м складів найбільших компаній України

12.04.2022 08:30
  7958
rau

Десятки компаній втратили склади внаслідок бойових дій навколо Києва. Forbes Ukraine дізнався, хто постраждав найбільше та як вони вирішують проблему.

На початку березня в Стоянці Київської області внаслідок російського обстрілу згорів один із найбільших логістичних комплексів в Україні West Gate Logistic. Це – складський комплекс класу А площею майже 100 000 кв. м, який належить одній із компаній Dragon Capital Томаша Фіали. Разом із будівлею згоріли товари орендарів – ритейлерів Good Wine та Watsons, великого дистрибутора SAVService, постачальника шин Bohnenkamp Україна, та логістичних операторів Ekol Logistics Ukraine та Логістик Плюс.

У Dragon Capital припускають, що їхні збитки будуть на рівні 45,8 млн євро, в Good Wine втрати вже оцінили у 15 млн євро, Bohnenkamp – у 7 млн євро.

Усього в Київській області, за оцінками гендиректора Ekol Logistics Ukraine Андрія Голімбовського та директора Логістикс Плюс Сергія Єремеєва, знищено або пошкоджено близько 400 000 кв. м складів. Це 20% від усіх складських площ Києва та області.

Зокрема, окупанти знищили під Макаровим неподалік Києва великий логістичний парк Комодор (площа 68 621 кв. м), де згоріло на 46,7 млн євро ліків, сировини для препаратів компанії Фармак. “Збитки решти орендарів ще невідомі. Щоб відбудувати компмлекс, потрібно 43,6 млн євро”, – каже його директор Володимир Стременов.

Через те що складські центри зруйновані, оператори вимушені будувати нові логістичні ланцюжки. У Fozzy Group ситуація непроста. В їхній склад під Броварами влучила ракета, там пропала заморожена продукція на 17,4 млн євро, ще один великий склад у Харкові закритий через небезпеку. Компанія частково децентралізує постачання, шукаючи виробників, які будуть привозити свої товари напряму в магазини.

“«З коліс» працює багато клієнтів, – підтверджує Єремеєв. – Завезли й розподілили на дистрибутора без тривалого зберігання”.

SAVService, який є дистрибутором в Україні майже восьми десятків брендів (наприклад, Procter&Gamble), переорганізовується в режимі реального часу. «З усіма партнерами ми щодня обговорюємо: що робимо сьогодні», – розповідає гендиректор компанії Роман Веренич. Він втратив 5000 кв. м складської площі, яку орендував у згорілому в Стоянці комплексі.

Приміром, у Миколаєві, де в компанії певний час не було доступу до складу, SAVservice запропонував рітейлерам самим забирати товар. У Києві, де товарів потребували Novus та Велика кишеня, SAVService почав возити зі Львова. «І так у нас зʼявився ланцюжок постачання до столиці зі львівських складів у великих масштабах. Це, звичайно, логістику зробило дорожчою», – розповідає Веренич.

Трохи помʼякшило ситуацію те, що клієнтів менше, каже гендиректор SAVService. «Але якщо буде відновлення, то пропускна можливість компанії буде не така, як раніше, – пояснює він. – Я вже шукаю склад. Без цієї площі в мене не вийде вести бізнес як раніше».

Без доступу до половини розподільчих центрів залишилася корпорація АТБ, у мережі якої до війни було 1316 магазинів. «Чотири склади з восьми не працюють», – говорить начальник управління з корпоративних комунікацій Сергій Демченко. Два в Київській області опинилися під ракетними обстрілами. Два інших – на окупованих територіях або в зоні боїв в інших областях. Повноцінна робота в них неможлива, не можна ні завезти товар, ні вивезти його, пояснює він.

АТБ поки що хоче їх тимчасово замінити оперативними центрами комплектування та подальшої доставки продуктів. Рітейлер вже місяць підшуковує приміщення.

Шукати додаткові логістичні площі можна хіба що в Європі. На заході країни вже вільних складів майже немає. «Є дефіцит, – каже Голімбовський. – Ми взяли там два невеликих приміщення». До війни оператор орендував у Київській області понад 80 000 кв. м складів. Половину з них – у згорілому в Стоянці West Gate Logistic.

«Ми загубили там багато, згоріли товар, майно, основні сервери. Це буде важко відбудувати», – пояснює Голімбовський. Ще один склад у Гостомелі поки що недоступний, і оцінити його стан неможливо. В Гостомелі згорів і склад Фокстрот. Компанія отримала збиток у 600 млн грн, каже співвласник компанії Валерій Маковецький.

Що далі? Складських приміщень на столичному ринку і в межах області не вистачало ще до війни. І зникнення 20% площ – критичне для ринку, але все залежить від того, скільки людей повернеться назад і що буде зі споживанням, каже Єремеєв. Багато клієнтів, за його словами, поки що розглядають як варіант захід України. «Але ракети літають всюди. Все на стадії розгляду, рішень немає, ризик високий», – каже він.

Читайте також

Війна з росією: які збитки понесли рітейлери та власники ТРЦ за місяць активних бойових дій


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку