Аптечний e-commerce: як держава буде контролювати онлайн-торгівлю лікарськими засобами

Аптечний e-commerce: як держава буде контролювати онлайн-торгівлю лікарськими засобами

19.11.2021 08:30
  2320
Микола Маранчак

Яким чином держава планує контролювати електронну роздрібну торгівлю лікарськими засобами через ліцензійні умови та як підготуватися до нових умов праці аптечним мережам.

Цей текст доступний також російською мовою

Під час RAU workshop “Майбутнє інтернет-торгівлі лікарськими засобами” директор департаменту оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами Держлікслужби України Олена Речкіна представила зміни до ліцензійних умов, що набудуть чинності вже і грудні та будуть регулювати електронну роздрібну торгівлю лікарськими засобами в Україні. Після її виступу представники аптечних мереж змогли задати питання стосовно нових норм. RAU публікує ключове з презентації та дискусії, яка відбулася після неї.

Основні етапи електронної торгівлі лікарськими засобами

Перш за все, термінологія, щоб ми всі розуміли і говорили однією мовою. Що таке електронна торгівля і чи відноситься бронювання замовлення до електронної торгівлі та інші питання.

  • електронна роздрібна торгівля лікарськими засобами – роздрібна торгівля лікарськими засобами з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем дистанційним способом, яка включає прийом, комплектування, зберігання та доставку замовлень на лікарські засоби та відпуск лікарських засобів кінцевим споживачам.
  • кінцевий споживач (споживач) – фізична особа, яка купує, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити лікарський засіб для особистих потреб, безпосередньо не пов’язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов’язків найманого працівника.

Здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами передбачає:

  • Прийом замовлень на лікарські засоби
  • Комплектування замовлень
  • Зберігання замовлень лікарських засобів
  • Доставка замовлених лікарських засобів
  • Відпуск замовлених лікарських засобів кінцевому споживачу.

Прийом замовлень на лікарські засоби

Інтернет-сайт, який приймає замовлення на лікарські засоби, має бути обов’язково в адресному просторі українського сегмента інтернету. Він має бути відображений в Переліку суб’єктів господарювання, які отримали право на здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами (далі – Перелік).

Сайт ліцензіата не може використовуватись іншим ліцензіатом для організації таких продажів. В той же час допускається використання ліцензіатом інших ресурсів (наприклад сайтів-інтеграторів) з метою інформування споживачів про наявність та ціну товару, який той може замовити безпосередньо на сайті ліцензіата.

Ліцензійними умовами визначено, що сайт ліцензіата має містити логотип з гіперпосиланням на Перелік, який ведеться Дежрлекслужбою, і в цьому переліку буде повністю наявна інформація: коли була отримана ліцензія, які аптечні заклади ліцензіата можуть здійснювати електронну роздрібну торгівлю, з яких сайтів може здійснюватися доставка та інше.

Онлайн-провізори

Особа, яка отримує та комплектує замовлення, а також надає консультації під час замовлення лікарського засобу через веб-сайт, повинна мати документ про вищу освіту не нижче магістерського рівня за спеціальністю «Фармація, промислова фармація» та стаж роботи за фахом не менше двох років.

Це можуть бути особи (незалежно від їх кількості, навіть, якщо це call-центр), які зобов’язані надати відповідну консультацію, поінформувати споживача про показання до застосування лікарського засобу, його роздрібну ціну, термін придатності, умови відпуску і зберігання, взаємодію з іншими лікарськими засобами, умови повернення, оплати та доставки.

Ліцензіат зобов’язаний вести реєстрацію здійснених замовлень і доставок лікарських засобів. Реєстрація і облік замовлень та здійснених доставок лікарських засобів може здійснюватися в електронному вигляді відповідно до Закону України “Про електронні документи та електронний документообіг”. Ліцензійні умови визначають, яка інформація повинна міститись у відомостях про замовлення лікарських засобів.

Комплектування та зберігання замовлених лікарських засобів

Комплектування та зберігання замовлених лікарських засобів може здійснюватися виключно з аптечного закладу ліцензіата, інформація про який наявна у Переліку. Це відбувається незалежно від того, чи мова іде про доставку чи відпуск попередньо-замовленого товару.

Аптечний заклад повинен мати облаштоване приміщення та/або зону в матеріальній кімнаті для зберігання оформлених замовлень. Комплектування замовлень здійснює особа, на яку ліцензіатом покладено відповідні повноваження.

Доставка замовлених лікарських засобів

Доставка замовлених лікарських засобів може здійснюватися як співробітником власної служби доставки ліцензіата, так і з залученням операторів поштового зв’язку. Ліцензіат зобов’язаний забезпечити та/або контролювати:

  • дотримання рекомендацій щодо умов зберігання лікарських засобів відповідно до вимог, установлених виробником. Лікарські засоби, які потребують особливих умов зберігання, слід транспортувати в таких же умовах з використанням відповідним чином пристосованих технічних засобів. Протоколи моніторингу умов транспортування, наприклад, температури, мають бути доступними для перевірки;
  • наявність захисту від контамінації, змішування, забруднення та пошкодження лікарських засобів (розливання, розсипання, розбиття, тощо);
  • захист від впливу високих та низьких температур, світла, вологи та інших несприятливих чинників, які можуть призвести до втрати якості лікарських засобів;
  • захист від розкриття, крадіжки та/або підміни лікарських засобів.

Залучення на договірних засадах поштового зв’язку може здійснюватися лише через укладається договору, який має відповідати типовій формі договору про здійснення доставки лікарських засобів кінцевому споживачу, затвердженій Кабінетом міністрів України.

Перед укладанням такого договору ліцензіат перевіряє суб’єкта господарювання, який здійснюватиме доставку лікарських засобів кінцевому споживачу щодо наявності у нього транспорту, обладнання та можливості забезпечити умови транспортування лікарських засобів, визначені пунктами ліцензійних умов.

Залучення на договірних засадах операторів поштового зв’язку включає в себе відвантаження замовленого лікарського засобу виключно з аптечного закладу, інформація про який наявна у Переліку.

Обов’язки ліцензіата відповідно до укладеного договору:

  • повідомити оператора поштового зв’язку про вміст відправлення, наданого для доставки, у тому числі щодо необхідності дотримання визначених виробником умов зберігання лікарських засобів та які саме це умови;
  • запакувати відправлення для його збереження під час доставки та розвантажувально-завантажувальних робіт, а, при необхідності, також відповідно його промаркувати;
  • повідомити споживача про передачу відправлення оператору поштового зв’язку для надання послуг доставки, номер товарно-транспортної накладної та розрахункові строки доставки лікарських засобів;
  • вимагати дотримання від оператора поштового зв’язку визначених виробником умов зберігання лікарських засобів під час їх доставки споживачеві.

Відпуск замовлених лікарських засобів кінцевому споживачу

Замовник має право відмовитись від доставленого лікарського засобу під час отримання та має право вимагати повернення коштів від ліцензіата, який здійснив продаж такого лікарського засобу у випадку, якщо:

  • пошкоджено первинну та/або вторинну упаковку лікарського засобу;
  • минув термін придатності лікарського засобу;
  • уповноваженим органом опублікована заборона реалізації та застосування лікарського засобу;
  • доставлене замовлення не відповідає замовленому за кількістю або складом, найменуванням, дозуванням, формою випуску, ціною.

Усе це має об’єднуватись в систему якості. Ліцензіат зобов’язаний затвердити письмові стандартні робочі методики (стандартні операційні процедури), у яких описуються, зокрема, роботи щодо прийому, реєстрації, формування, зберігання, доставки замовлення на лікарські засоби, надання консультацій, а також відпуск лікарських засобів кінцевому споживачу.

Ці документи мають бути подані до Держлікслужби тоді, коли суб’єкт забажає отримати право на електронну торгівлю лікарськими засобами.

Як отримати право на аптечний e-commerce

Ліцензіат, який має ліцензію на роздрібну торгівлю лікарськими засобами, зобов’язаний розширити таку ліцензію, доповнивши її частиною: «електронна роздрібна торгівля лікарськими засобами». Документи, які подаються до Держлікслужби:

  • заява встановленої форми:
  • відомості про наявність матеріально-технічної бази та кваліфікованого персоналу, необхідних для електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами, встановленої форми;
  • копія договору з оператором поштового зв’язку про здійснення доставки лікарських засобів кінцевому споживачу, завіреного ліцензіатом (у разі залучення на договірних засадах операторів поштового зв’язку).

Ця інформація вноситься Держлікслужбою до Переліку. Логотип для ідентифікації ліцензіатів розміщується разом із гіперпосиланням на сторінку Переліку у лівому верхньому куті кожної сторінки власного веб-сайту, інформація про який внесена до Переліку. Гіперпосилання шляхом натискання на логотип має переводити на сторінку Переліку, на якій розміщені відомості про ліцензіата.

Питанні і відповіді

Одразу після виступу Олени Речкіної, до обговорення теми приєдналися співвласник аптечної мережі Аптека АНЦ Андрій Ахтирський, голова правління ГС «Аптечна професійна асоціація України» Ігор Червоненко та перший заступник голови Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками Владислав Цилина. Публікуємо ключові питання та відповіді на них.

– Чи можуть ліцензіати, які здійснюють електронну роздрібну торгівлю лікарськими засобами, використовувати сайти-агрегатори? Чи можуть сайти-агрегатори отримувати заявку від споживача на купівлю лікарських засобів через аптеку? Чи зобов’язані такі сайти мати ліцензію на електронну роздрібну торгівлю лікарськими засобами?

– Ліцензіат зобов’язаний мати власний сайт, через який здійснюється електронна роздрібна торгівля лікарськими засобами. Укладення електронного договору на купівлю-продаж лікарських засобів на підставі здійсненого кінцевим споживачем замовлення здійснюється ліцензіатом з дотримання вимог Закону України “Про електронну комерцію”.

Пропозиція укласти електронний договір (оферта) може бути зроблена шляхом розміщення на сайтах-агрегаторах комерційного електронного повідомлення, зміст якого має чітко ідентифікувати ліцензіата з електронної торгівлі, від імені якого розміщена така пропозиція, та містити, зокрема, актуальну інформацію про наявність та ціну лікарського засобу в конкретному аптечному закладі, гіперпосилання на веб-сайт ліцензіата.

Суб’єкт господарювання, який забезпечує роботу сайта-агрегатора щодо створення можливостей для пошуку інформації про доступні до продажу лікарські засоби, передачі ліцензіату інформації про прийняття споживачем пропозиції щодо купівлі лікарського засобу, не може бути ліцензіатом.

– Що буде з сайтами-агрегаторами, де розміщені неліцензіати? Хто їх перевірятиме?

– Питання щодо припинення роботи сайтів, які діють поза межами правового поля, має вирішуватись на законодавчому рівні.

Поряд із цим, інформація про ризики, пов’язані з лікарськими засобами, електронна роздрібна торгівля якими є незаконною, буде широко висвітлюватись Держлікслужбою, у тому числі шляхом її розміщення на своєму офіційному веб-сайті.

– Якщо у аптечної мережі 28 юридичних осіб, чи потрібно створювати 28 сайтів? Дуже часто в одному місці не можна купити різні ліки. Чи має замовлення відправляється на два-три різні сайти ліцензіатів?

– Кожен ліцензіат – юридична особа, який отримає право на здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами, зобов’язаний мати власний веб-сайт, інформація про який вносяться до Переліку. Допускається використовувати групою ліцензіатів додатково інший веб-сайт з метою розміщення актуальної інформації про наявність та ціну лікарського засобу в конкретному аптечному закладі. У цьому випадку інформація про прийняття споживачем пропозиції щодо купівлі лікарського засобу, має передаватись тому ліцензіату, з яким споживач погодився укласти відповідний договір.

Читайте також

Дослідження UAMaster: інтернет-аптеки в 2021 році

 


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку