Аналітика Nielsen: що буде важливим для споживачів в найближчі 5-10 років
З кожним все більше людей починають звертати увагу та цінувати зручності при здійсненні покупок. Запит на зручності стане головним викликом для рітейлерів у найближчі роки.
Цей матеріал також доступний російською мовою
Дослідницька компанія Nielsen підготувала детальний аналітичний звіт, присвячений глобальним світовим трендам поведінки споживачів в найближчі роки. RAU публікує ключові тези дослідження.
У звіті Nielsen Quest for Convenience ми розглядаємо очікування споживачів від зручних продуктів і комфортного шопінгу та обговорюємо, як концепція зручності буде розвиватися в найближчі 5-10 років.
Понад чверть покупців у всьому світі говорять, що шукають ті продукти, які роблять їхнє життя легшим (27% опитаних) і зручні у використанні (26%). Кожен п’ятий покупець вибирає товари, які підходять для невеликих домогосподарств (20%) і необхідні в певних ситуаціях в повсякденному житті (19%). Запит на максимальну зручність спостерігається в самих різних регіонах, і цей тренд закономірно виник під впливом шести глобальних рушійних сил, значимість яких буде тільки зростати в середньостроковій перспективі.
- Урбанізація. Частка міського населення в світі зростає і, за даними ООН, до 2025 року досягне показника в 58%. Поряд з урбанізацією зростає і загальна щільність населення.
- Зменшення розмірів домогосподарств. За двадцять років, з 2005-го по 2025 рік, середня кількість осіб в одному домогосподарстві скоротиться в Єгипті з показника 4,6 до 3,6, в Ірландії – з 3,1 до 2,2, в Угорщині – з 2,7 до 1,8.
- Перевантажений міський транспорт. Пересування по містах в годину пік стає все повільніше. Ця проблема актуальна для багатьох економічних центрів: так, за даними TomTom Traffic Index, час на дорогу в годину пік в Мехіко зростає на 66%, в Бангкоку – на 61%, в Джакарті – на 58%, в Чунціні – на 52%. Трафік також значно ускладнений в таких великих містах, як Москва, Бухарест, Стамбул, Лондон і Париж.
- Зміна гендерних ролей. Все більше жінок, особливо в країнах, що розвиваються, беруть участь в економічній діяльності. Міжнародна організація праці в 2015 році спрогнозувала, що кількість працюючих жінок в світі до 2025 року виросте на 95 мільйонів. Еволюція соціальних ролей жінок і чоловіків також впливає на особливості споживчого попиту.
- Потреби старших поколінь. Кількість економічно активного населення у віці від 20 до 49 років скоротиться до 2025 року на 2% і складе 42% від усього людства, тоді як частка людей старше 50 років збільшиться на 4% до 26%. Більш завантажене життя економічно активного населення та збільшення числа літніх споживачів приведуть до ще більшої затребуваності зручності у всіх її проявах.
- Поширення технологій. У 2015 році в середньому 73 людини зі 100 були активними користувачами інтернету, до 2025 року середня кількість підключених споживачів досягне 83. Велике підключення до Мережі призведе до появи нових зручних опцій для здійснення покупок і взаємодії з брендами.
Про зручність стосовно ринку рітейлу і FMCG можна говорити в трьох аспектах: у ставленні до моделей споживання, процесу шопінгу та взаємодії брендів зі споживачами.
Модель споживання
Попит на зручність в споживанні в першу чергу має місце в запиті на нові продукти, які спрощують життя. Це товари, готові до споживання на ходу, замовлення їжі в офіс або додому та різноманітні додатки для зручної доставки продуктів із магазинів. Згідно з дослідженням Nielsen, третина покупців у світі замовляють доставку їжі з ресторанів або продукти з магазинів, при цьому 11% оформляють замовлення не рідше одного разу на тиждень. Зростає споживання в форматах демократичних кафе та вуличної торгівлі: більше половини (57%) споживачів у всьому світі відвідували ресторани швидкого харчування за останні шість місяців.
Модель споживання еволюціонує в бік зручності не в останню чергу завдяки поширенню технологій.
Споживання стає автоматизованим: один пристрій може стежити за харчуванням цілої родини (контролювати термін придатності продуктів, підбирати більш здорові варіанти вечері), розпізнавати голосові команди тощо. Такою системою легко управляти з екрану мобільного телефону. Відзначимо також і розвиток програматики-споживання, коли покупці отримують моментальні рекомендації, де пообідати чи повечеряти, що і де замовити за вигідною ціною. Нарешті, буде змінюватися й система доставки товарів: нові технологічні пункти видачі позбавлять від рутини офлайн-шопінгу.
Спосіб здійснення покупок
Купівельний досвід змінюється під впливом онлайн-торгівлі й омніканальності, а також завдяки еволюції офлайн-рітейлу. Згідно з даними глобального рітейл-аудиту Nielsen, онлайн-продажі FMCG ростуть приблизно в п’ять разів швидше, ніж продажі офлайн, а до 2020 року онлайн-ринок FMCG буде приносити більше $400 млрд і складе 10-12% від загального обсягу продажів. Завдяки омніканальності всі етапи шопінгу стають більш зручними й ефективними для споживача: покупцеві легко перед покупкою порівнювати ціни та шукати промопропозиції; в ході шопінгу – користуватися функціями доповненої реальності та сканувати QR-коди для отримання детальної інформації; ділитися відгуками після придбання товару.
Еволюціонують і офлайн-формати: у багатьох регіонах випереджаючими темпами зростають продажі в невеликих магазинах, через них вже проходить 26% всіх продажів FMCG і 70% загального обсягу покупок.
Далеко не всі покупці обирають гіпермаркети, які найчастіше розташовані далеко від будинку: 56% людей завжди шукають магазини якомога ближче, а 43% вважають за краще здійснювати покупки швидко. В цьому й полягає перевага магазинів біля дому, в яких, крім усього іншого, легко оптимізувати асортимент під конкретні потреби локального співтовариства, що, в свою чергу, задовольняє попит на зручність.
Взаємодія з брендом
Поширеність інтернету дає безліч точок контакту споживача та FMCG-компаній, в основному завдяки спеціалізованим програмам, що враховує смаки й потреби споживача. Емоційний зв’язок з магазином і брендами відбувається в тому числі за допомогою віртуальної та доповненої реальності, яка дає, наприклад, можливість оцінити одяг у віртуальній примірочній або «пройтися» по продуктовому магазину. Ці можливості вже використовують або тестують найбільш далекоглядні рітейлери в усьому світі.
«Не дивлячись на універсальність поняття “зручність”, споживачі в усьому світі по-своєму його інтерпретують залежно від особливостей культури, географії, зрілості ринку та доступу до технологій, – зазначає Аліса Вінгфілд, Executive Director Thought leadership. – Компаніям в сфері FMCG важливо знати ключові фактори, що впливають на споживчі переваги, щоб пропонувати покупцям кастомізовані рішення».
Источник: Nielsen
Читайте также –
Поради Nielsen: як вивести новинку на FMCG-ринок – від ідеї до комунікаційної кампанії