Володимир Піддубний, Спортмастер: Технологічне безробіття неминуче

Володимир Піддубний, Спортмастер: Технологічне безробіття неминуче

29.03.2017 08:30
  1077
Ukrainian Retail Association

HR-директор Спортмастер Україна и СЕО Metavision Consulting про те, як інновації вплинуть на використання людських ресурсів, а також про можливості використання нових технологій в HR.

На порозі змін

Багато хто думає, що в Україну передові технології прийдуть не скоро. Зрозуміло, що зараз ми відстаємо від розвинених країн світу за діджиталізацією і роботизацією. Але технологічне безробіття неминуче. Більш того, воно вже настало. Швидкість змін у світі вкрай висока і збільшується буквально кожен квартал. Вже зараз багато технологічних нововведень безпосередньо впливають на ринки, компанії і персонал. Штучний інтелект (боти, асистенти, перекладачі), інтернет речей, 3D-друк, робототехніка і дрони – це технології, які в тій чи іншій мірі впроваджені і замінюють людей у виробництві, рітейлі та інших сферах.

Приміром, у сфері HR деякі компанії вже використовують ботів, які проводять первинну роботу з претендентами. Причому такі кейси вже реалізовані не тільки в далекому зарубіжжі.

Російська мережа магазинів мобільного зв’язку використовує ботів в месенджері Telegram, які тестують претендентів і надають результати опитування у вигляді готової статистики рекрутеру, і той на підставі цих даних приймає рішення про те, з ким варто проводити співбесіду.

Не стоять на місці і інші технології: постійно з’являються нові стартапи інтернету речей, провідні світові автовиробники працюють над проектом автомобіля з автопілотом, все більш доступним стає 3D-друк. Якщо раніше 3D-принтер коштував близько $8000, то зараз його можна купити за $800 і поставити у себе вдома. Вже є експериментальні автомайстерні, які за допомогою цієї технології можуть швидко замінити деталь в автомобілі. Доставку за допомогою дронів тестують не тільки світові гіганти типу Amazon, але і українські компанії. Так, всі ці приклади поки не масові, але кількість змін буде тільки наростати. І ми можемо переконатися в цьому вже зараз. Якщо такій технології як радіо в свій час знадобилося 53 роки, щоб зібрати мільйонну аудиторію, то грі Angry Birds – всього близько двох тижнів.

Глобальні ризики

У найближчому майбутньому швидкість впровадження нових технологій буде збільшуватися і в різних галузях бізнесу, тому технологічне безробіття неминуче. Згідно дослідження про глобальні ризики проблеми безробіття чи неповної зайнятості знаходяться в одному ряду з кібератаками, нестачею питної води і глобальними погодними змінами.

Уже зараз на 100 робочих місць в світі припадає 0,66 роботів. У Південній Кореї цей показник становить 4,78, в Німеччині – 2,92. А в зоні ризику по всьому світу знаходиться 57% робочих місць. Згідно з макроекономічним прогнозом міжнародної консалтингової компанії PricewaterhouseCoopers (PWC), тільки у Великобританії понад 10 млн осіб ризикують втратити роботу в найближчі 15 років через процеси автоматизації. На думку аналітиків компанії, 30% робочих місць у країні до початку 2030 року будуть займати роботи. При цьому ризики, пов’язані з автоматизацією, у Великобританії нижчі, ніж, приміром, у США (зникнення 38% робочих місць за той же період) і Німеччині (35%). Згідно з дослідженням Оксфордського університету та агентства Bloomberg, продавці в магазинах – серед лідерів професій, які можуть виявитися непотрібними через впровадження нових технологій.

За прогнозами PWC у Великобританії найбільш значні ризики втрати роботи у транспортній та складській галузях (56%), обробній промисловості (46%), а також оптовій та роздрібній торгівлі (44%). Причому саме в торгівлі, яка є головним джерелом робочих місць в країні, очікуються найбільш масові звільнення в абсолютному вираженні – близько 2,25 млн позицій. Перший магазин без продавців у світі вже представив Amazon.

Якщо вам здається, що ця історія не про Україну, то глибоко помиляєтеся. Рано чи пізно ці ж тенденції прийдуть і до нас.

Адаптуйся або помри

Чи означає це, що незабаром HR в рітейлі також виявиться не потрібен? Швидше за все, багато функцій дійсно будуть передані роботам і штучному інтелекту. Існує безліч різних систем, які частково виконують функції HR. Однак по-справжньому хороших – одиниці. Більшість з них відповідає за вузькі сегменти роботи, в них є багато недопрацювань. Але з їх допомогою вже зараз можна вирішувати певні завдання. Наприклад, є програми, які працюють з резюме і видають консолідовану інформацію про кандидатів у зручній для сприйняття таблиці.

Однак я впевнений, що зовсім скоро з’являться системи, які будуть забезпечувати повний цикл роботи з персоналом – починаючи з пошуку співробітника і найму на роботу, продовжуючи його навчанням і мотивацією, і закінчуючи виходом на пенсію. Зараз ведеться робота над тим, щоб ця система управлялася з допомогою штучного інтелекту. І коли ця система зможе навчатися сама, то зможе шукати необхідних кандидатів і призначати їм співбесіди самостійно.

Рекрутерам, фахівців з HR і всім, хто так чи інакше займається персоналом, важливо прийняти цю реальність. Якщо ми не можемо боротися з хаосом – необхідно його використовувати.

Ми не можемо протистояти глобальним змінам, але можемо адаптуватися до них. Докладніше про те, як можна використовувати інновації та автоматизовані системи вже зараз і про те, яким чином вони можуть допомогти HR-фахівцям у роботі, я буду говорити на конференції в рамках найбільшої виставки рітейлу та девелопменту в Україні – Retail & Development Business Expo, яка відбудеться вже 6-7 квітня в столичному НСК Олімпійський.

Автор: Володимир Піддубний, HR-директор Спортмастер Україна, СЕО Metavision Consulting

 


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку