Дмитро Грільберг: Як вибудувати ефективну систему безпеки ТРЦ

Дмитро Грільберг: Як вибудувати ефективну систему безпеки ТРЦ

05.02.2019 08:05
  141
Ukrainian Retail Association

Чому питання безпеки як ніколи актуальне для українських торгівельних центрів, на що потрібно звернути увагу при побудові системи безпеки ТЦ та які інвестиції будуть потрібні при реалізації проекту.

Цей матеріал також доступний російською мовою

У своєму блозі директор департаменту нерухомості Vertex United Дмитро Грільберг розповідає про те, які ризики існують в безпеці ТРЦ і як їх мінімізувати. RAU публікує скорочену версію матеріалу.

Зміцення позицій

ТЦ характеризується, крім іншого, практично постійним перебуванням всередині досить великого числа людей. Що само по собі автоматично означає необхідність підвищеної уваги до забезпечення безпеки. А з урахуванням нинішніх реалій фактор безпеки стає чи не ключовим.

Все це є причинами необхідності введення такого поняття, як «паспорт безпеки». З точки зору законодавства в Україні можна говорити про наявність чогось подібного тільки щодо пожежної безпеки. Говорячи ж про практичну організацію системи безпеки в ТЦ, можна констатувати існування певного негласного стандарту, що включає в себе кілька ключових елементів. Серед них: фізична охорона, відеоспостереження, контроль доступу.

Основи: «передова захисту»

Якщо проаналізувати структуру служби безпеки в цілому, доцільно її розділити на три умовні частини. Першою можна назвати внутрішню службу, яка відповідає за розробку регламентів безпеки, контроль за рухом товарно-матеріальних цінностей всередині ТЦ, а також організація пропускної системи на об’єкті. Друга – фізична охорона самого об’єкта. Зазвичай ці функції делегуються залученому приватному охоронному підприємству, співробітники якого забезпечують охорону периметру торгового центру, внутрішній пропускний режим, дотримання правил безпеки всередині будівлі. Ну і третій рівень – це співробітники поліції, які з’являються на об’єкті в разі тривоги, мають підвищений рівень повноважень, право носіння зброї та застосування спецзасобів.

Очевидно, що розмір ТЦ позначається на тому, скільки та яких ресурсів (зокрема сучасного технічного обладнання) необхідно виділити на створення та функціонування відповідної СБ.

Серед особливих заходів, що здійснюються для підвищення рівня безпеки, в першу чергу варто виділити підвищену кількість відеокамер, більш високу професійну підготовку співробітників СБ, монтаж допоміжних тривожних кнопок на площах орендарів тощо.

Важливі також і число вхідних груп, і специфіка локації, а саме: чи присутні поблизу ринки, вокзали та інше. Потрібен більш високий рівень підготовки працівників СБ в разі «сусідства» з подібними об’єктами в порівнянні з охороною, наприклад, бізнес-центру, оточеного офісними будівлями. Не останню роль відіграють зовнішній вигляд охоронця, і його вміння при необхідності переконувати відвідувачів підкорятися внутрішнім правилам. Також такий охоронець повинен бути готовий в будь-який момент до більш активних дій. Всім відомий образ охоронця , який сидить в кутку і спить вже давно канув у Лету.

Однак забезпечувати подібний рівень безпеки потрібно так, щоб це не впадало в очі відвідувачам. Багато охоронців, оснащених спецзасобами – це не та картина, яку повинен бачити відвідувач в ТЦ.

У цьому контексті важливо вміти знаходити розумний баланс, домагаючись високого рівня безпеки таким чином, щоб це не впливало на загальну зовнішню обстановку, яка повинна вселяти відвідувачам відчуття спокою та комфорту.

Сучасний підхід до організації безпеки передбачає побудову такої системи, коли весь персонал торгового центру, незалежно від функціональних обов’язків, знаходиться в єдиному інформаційному полі, дотримується одних і тих саме регламентів. Тим самим беручи участь в одному великому процесі забезпечення життєдіяльності об’єкта. Наприклад, кожен працівник ТЦ повинен знати, що необхідно робити при виявленні підозрілого предмета й інших подібних ситуаціях.

Скільки коштує спокій і безпека?

Залежність витрат на забезпечення безпеки від розміру ТЦ не строго лінійна – при дотриманні ряду умов можна досягти більш ефективного витрачання грошей. Наприклад, продумана система відеоспостереження може дозволити скоротити необхідну кількість співробітників СБ, вартість роботи яких в середньому становить близько 60 грн на годину при графіку роботи «доба-три». Ключовим елементом в роботі охоронного підприємства є система відеоспостереження. Для прикладу, об’єкт площею 50 000 кв. м вимагає установки близько 150 камер, а це орієнтовно близько 3 млн грн.

В цілому, витрати на всі заходи, що стосуються забезпечення безпеки, в тому числі необхідне обладнання, становить близько 7-8% від загальних витрат по утриманню торгового центру. Але необхідно розуміти, що з урахуванням нинішніх непростих реалій ця цифра часто може доходити до 15-20%.

І саме тому застосування сучасних технологій, за допомогою яких можна підвищити ефективність роботи СБ, при цьому знизивши її собівартість для керуючої компанії, стає вкрай важливим.

Прогресивність

Ринок періодично поповнюється новинками, і вони тут же стають інструментом для реалізації систем безпеки на практиці. Це і сучасна система розпізнавання номерів автомобілів, і включення відеоспостереження ТЦ в загальну систему спостереження правоохоронних органів, і більш активне використання веб-камер, яка природним чином тягне за собою зростання кількості різноманітного програмного забезпечення, «заточеного» під ті чи інші особливості відеоспостереження та підвищує його ефективність.

У зв’язку з цим необхідно згадати про «інтелектуальну відеоаналітіку», що використовувається в безлічі європейських ТЦ.

Вона включає в себе цілий ряд інноваційних методів обробки відеопотоку в реальному часі, з метою розпізнавання людей, предметів або дій, що несуть небезпеку для відвідувачів. Зокрема, мова йде про методи виявлення підозрілих предметів, про всілякі датчики, які допомагають розпізнати людину за особливостями відеозображення його обличчя тощо. Поки що такі методи застосовуються не скрізь і не завжди, але абсолютно очевидний активний рух в цю сторону і повсюдне поширення подібних технологій в самому найближчому майбутньому. Тим більше, що вони призводять до скорочення витрат безпосередньо на персонал СБ.

Резюмуючи, можна відзначити, що реалії змушують власників і керуючих ТЦ з крайньої відповідальністю ставитися до забезпечення системи безпеки, у тому числі позбавлятися навіть думки про те, щоб намагатися заощадити на цьому. Якщо раніше можна було тим або іншим способом намагатися зменшити витрати на охорону, то тепер це неприпустимо. Затримки з виділенням коштів, коли мова йде, наприклад, про підключення обладнання, можуть привести до припинення роботи ТЦ, що вкрай небажано, однак не смертельно. А ось недофінансування системи безпеки необхідно виключити, тому що мова тут йде про здоров’я і навіть життя відвідувачів. І це ще більш актуально в ситуації, коли ТЦ знаходиться в місті, де присутні підвищені ризики.

Автор: Дмитро Грільберг

Читайте також –

Як керуючій компанії уникнути в ТРЦ проблем з важкими підлітками


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку