А мистецтво вічне: як працюють українські кінотеатри та заклади культури під час війни

А мистецтво вічне: як працюють українські кінотеатри та заклади культури під час війни

01.04.2022 08:30
  1461
Дарія Осіїк

Кількість кінозалів в Україні з початку війни скоротилася у сім разів, але на заході країни все ще можна подивитися кіно. Forbes у своєму матеріалі розповів, які кінотеатри продовжують крутити фільми та як змінилася їхня робота.

Незважаючи на війну, в Україні продовжують працювати 16 із 121 кінотеатрів. Multiplex залишається лідером ринку навіть зараз: у чотирьох містах країни працюють 5 із 30 кінотеатрів.

Multiplex вирішив знову відкрити кінотеатри через дослідження, яке було проведено разом із торгово-розважальними центрами, сказав директор мережі Роман Романчук. За його словами, воно показало, що люди хочуть повернути звичні для довоєнного життя речі та емоційно розвантажитися. «У цьому сенсі кіно – один із найкращих способів закрити цей запит, – говорить він. – Воно дає людям позитивний психологічний ефект, дозволяє ненадовго поринути в іншу реальність».

Де можна подивитися кіно? Мережа 15 березня знову відкрила кінотеатри у Львові, а згодом – в Одесі. Також  працюють кінотеатри мережі у Луцьку та Хмельницькому. Із 511 кінозалів двадцяти найбільших мереж працюють 71. Найбільша їх кількість у Львові та області – 31; у Чернівцях працюють 9 залів, а в Одесі – 8.

Кінотеатр Wizoria у торговому центрі Конкорд у Полтаві – єдиний працюючий кінотеатр на лівому березі Дніпра.

Друга причина відкриття кінозалів під час війни для Multiplex – спроба врятувати компанію від банкрутства, хоча жоден із цих кінотеатрів не отримує прибутки, а щоденна виручка впала у 8-10 разів.

Головні причини:

  • Multiplex знизив ціни на квитки в 2,5 раза, як порівняти з довоєнним часом – до 50–75 грн. Так компанія підтримує людей, у яких впали доходи, каже Романчук.
  • Кінотеатри працюють з 12:00 до 20:00, без вечірніх сеансів, які були найбільш прибуткові та приносили основний дохід.
  • Коли вмикається повітряна тривога, глядачі мають йти у бомбосховища, а компанія повертає їм гроші за квитки.
  • Кіностудії не дають українським кінотеатрам нові фільми. «Вони вбачають в цьому іміджеві ризики, – говорить Романчук. – Зараз будемо з ними активно на цю тему говорити, бо, як мені здається, це не дуже адекватна позиція».

Інший оператор – Планета Кіно – запустив тільки один кінотеатр у Львові, зараз також працює у збиток. Компанія стикнулась із такими ж проблемами, як і Multiplex. «Кінотеатр у Львові приносить 1000–2000 грн на день, а до війни ця сума була у десятки разів більша», – говорить Наталія Байдан, генеральний директор мережі Планета Кіно.

Компанія також знизила вартість квитків та не отримує для показу світові прем’єри, а тому показує фільми, які в прокаті вже понад 3-6 місяців.

В день відкриття кінотеатр Планета Кіно у Львові відвідали 143 глядачі, а в наступні дні ця кількість зросла в 3-5 разів. “”Але це набагато менше ніж було до війни”, – говорить Байдан. Точну кількість глядачів зараз порахувати важко, оскільки майже щодня кінотеатри змушені повертати квитки через повітряні тривоги. «Тому людей приходить точно більше, ніж ми [кінотеатри] бачимо у підсумку по проданих квитках», – говорить Романчук з Multiplex.

Обидві мережі збільшили показ українських стрічок, із власниками яких легше домовитись, ніж із голлівудськими студіями. Планета кіно робить ставку на контент для дітей. Майже 80% стрічок, які показують в їхньому кінотеатрі, – це мультфільми. А Multiplex формує розклад з огляду на успішність фільмів у минулі періоди. Наприклад, у Львові він зокрема показує:

  • «Вийду за тебе»
  • «Uncharted: Незвідане»
  • «Дім Ґуччі»
  • «Захар Беркут»
  • «Великий червоний пес Кліффорд»
  • «Викрадена принцеса: Руслан і Людмила»
  • «Хрещений батько»

Орендодавці приміщень пішли назустріч компаніям і скасували оренду. «Ми зараз не платимо за оренду, а тільки за комунальні послуги та деякий сервіс: охорона, прибирання», – каже Байдан із Планети кіно.

Multiplex також практично не платить за оренду, але є інші проблеми: шість торгових центрів, де є кінотеатри мережі, зруйновані чи пошкодженні. «В такому випадку ми призупиняємо договір оренди», – говорить Романчук. З деякими ТЦ компанія поки не змогла встановити звʼязок, щоб узгодити рішення.

Романчук наразі не знає, чи зможе Multiplex відкрити кінотеатри в нових містах, – навпаки, є ризик, що з наступного тижня закриються діючі. «Якщо до кінця тижня ми не зможемо вивести ці кінотеатри зі збитків – будемо змушені з наступного понеділка їх закривати», – говорить він. Романчук сподівається, що цього не станеться, і розраховує, що ситуація в цілому буде покращуватися, а кількість повітряних тривог зменшуватись. «Тоді, гадаю, зможемо знову відкрити деякі кінотеатри, – говорить він. – Наприклад, у Дніпрі, Кривому Розі, Києві».

Планета Кіно хотіла би до кінця квітня відкрити кінотеатри у Сумах, Дніпрі та Києві. Єдиний кінотеатр, який компанія поки не планує відкривати взагалі, – у Харкові. Він не зруйнований, але ситуація у місті складна, каже Байдан. «Ми дуже хочемо відкриватися, – говорить вона. – Розуміємо, що це робота у збиток, але ми впевнені, що людям це зараз потрібно».

Планета Кіно розраховує працювати в такому режимі до початку літа, але, якщо ситуація не покращиться, може закрити всі кінотеатри. Зараз компанія робить списки співробітників, які не пішли на війну, не виїхали з країни і зможуть працювати. Також намагається налагодити постачання: кукурудза для попкорну до війни надходила зі США, а Coca-Cola – із заводу під Броварами, який розбомбили російські війська.

Nota Bene. Вже з 1 квітня в Україні поступово розпочнуть роботу заклади культури та мистецтв. З впевненістю у перемозі нашої держави у війні, театри, опери та концертні зали гостинно відкриють свої двері для глядачів. “Мистецтво – це не тільки невидимий місток, що поєднує реальність і світ фантазій, а й справжні ліки проти душевних ран. Їх українці отримали так багато, що годі й полічити. Тому діячі мистецтв готові працювати нон-стоп аби полегшити страждання людей від пережитих жахіть війни, подарувати позитивні емоції дорослим та дітям, а також відродити надію та віру в краще майбутнє. Культура – це м’яка сила. Вона здатна повернути українців до нормального життя в новій воєнній реальності”, – прокоментував Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики.

Кожен заклад культури готуватиме свою програму та працюватиме за власним графіком. Тому детальну інформацію про розклад, а також щодо придбання квитків потрібно дізнаватися на сайтах закладів. Частина коштів від придбаних квитків йтиме на допомогу українським захисникам або на гуманітарну підтримку.

Події у закладах культури та мистецтв відбуватимуться з урахуванням вимог воєнного стану. У випадку повітряної тривоги усі глядачі повинні пройти в укриття, яке розташоване в закладі. Відтак кількість місць обмежена. При вході до закладів може здійснюватися поверхневий огляд щодо виявлення предметів, обіг яких заборонено чи обмежено, або становить загрозу життю чи здоров’ю людей. 

Читайте також – 

Програма релокації підприємств: що потрібно знати бізнесу


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку