Зачинено назавжди: які відомі українські кафе та ресторани припинили своє існування у 2024 році
RAU підбила підсумки й зробила свою версію огляду закладів, які довгі роки були центром тяжіння для гурманів, але цього року зачинилися з тих чи інших причин.
У Києві
У жовтні зачинився ресторан Життя чудових людей, який працював на вулиці Велика Васильківська, 36. Про закриття повідомила команда закладу на своїй сторінці в інстаграм: “Ідеї існують для того, щоб їх реалізовувати. Такою ідеєю був проєкт Життя Чудових Людей (ЖЧЛ). Гамірно, смачно, яблуку ніде впасти. Як спалах Palaroid увірвався в Київ, як блиски метафану залишився у кожного в кишені спогадів. Це класна історія про інше життя, і ми з нею прощаємося”, – такими словами вони завершили свою семирічну історію.
За час роботи заклад двічі ставав “Кращим міським кафе” на ресторанній премії “Сіль”, посідав 14-те місце серед ресторанів Києва на Tripadvisor та мав оцінку 4,7 зірки з 5 у Google на основі понад 3000 відгуків.
Ресторан Життя чудових людей належав українському ресторатору та засновнику сім’ї ресторанів і готелів First Line Group Дмитру Запорожцю. Загалом під час великої війни у Києві та Харкові Дмитро закрив вісім проєктів, залишивши всього шість. Щоправда, він планує відкрити два нових заклади, а також розвиває бізнес в Іспанії.
На місці ЖЧЛ має відкритись новий заклад площею 206 кв. м та на 42 посадкових місця. Дизайн нового проєкту створили фахівці архітектурного бюро YOD Group. Його відкриття заплановане наприкінці зими – напочатку весни цього року.
Минулого року також завершилась історія пабу Beermaster Brewery & Pub, який працював у ТРЦ Respublika Park. Цей заклад разом з броварнею входив до Fozzy Group. Уперше бар відкрили 18 лютого 2022 року, але через повномасштабне вторгнення росії він був призупинений. У грудні 2023 року він знову відкрився, проте вже в липні 2024-го стало відомо, що надалі працюватиме лише броварня.
Менше роки пропрацювала сидерія Білий налив на Шота Руставелі, яка була відкрита на у лютому 2024-го. Нагадаємо, що цей заклад входить до групи Gastrofamily, у якій минулого також відбулись значні зміни: у грудні ресторатор Дмитро Борисов повідомив, що передав компанію Gastrofamily колишній дружині Олені Борисовій. «Відтепер я залишаюся лише в ролі пасивного партнера та співінвестора, не беручи участі в жодних стратегічних або операційних питаннях», – написав Дмитро Борисов. За його словами, весь його ресторанний бізнес – Gastrofamily – тепер повністю належить і керується Оленою Борисовою. Їй перейшли усі права на бренди та заклади.
Після шести років роботи зачинилось міське кафе Вино і Люди на Печерську, яке у жовтні 2018 року відкрили рестораторки Галина Фрунзе (власниця ресторану Under Wonder) та Віола Кім (Viola’s Bar, Pleasure Cafe). У закладі було представлено близько 50-ти видів вина, у меню були боули, круасани, страви з м’яса та морепродуктів.
На вулиці Шота Руставелі також відбулося закриття ресторану грузинської кухні Хінкалі, яке було оголошене ще в січні 2024-го. А вже у серпні на його місці запрацював ресторан кавказької кухні Цоб-Цабе.
У жовтні минулого року завершилась майже восьмирічна історія бару Podil East India Company, який працював на Подолі (вул. Межигірська, 9). Заклад заснували Адам Ховелл та Ніна Антощенко. Ідея закладу полягала в тому, щоби створити подільський азійський квартал. Дизайн кімнат і позиції в меню відповідали різним регіонам зі спеціально підібраними спеціями, у фірмові коктейлі також додавали індійські інгредієнти та спеції.
На вулиці Бориса Грінченка закрилась кондитерська Madame Josy, що працювала там з 2017 року. Заклад пропонував страви та десерти французької кухні. А її шеф-кондитером була Наталя Маслюк, яка навчалася в кондитерській школі у Франції. У 2021 році кондитерська була у фіналі ресторанної премії «Сіль».
У Львові
Менш як рік пропрацював заклад кримськотатарської кухні Чіберечна від Селям від ресторатора Алекса Купера, що знаходився у Львові на вулиці Лесі Українки.Його називали «сестринським проєктом» ресторанів кримськотатарської кухні Селям. Тут подавали виключно кримськотатарські страви «в адаптованій до сучасного міста подачі», зокрема, чебуреки та янтики, а також м’ясо з печі та страви для компаній, які можна було замовляти «в стіл».
Не витримала львівської конкуренції й кав’ярня Майстерія кави (Львів, вул. Шевченка, 44). Цей заклад у вересні 2022-го команда з Харкова. Але у вересні 2024 його закрили. Проте чотири кав’ярні мережі продовжують працювати у Харкові.
Ще одне закриття на вулиці Шевченка у Львові – ресторан Антрекот. Щоправда, цей заклад зачинився на ребрендинг. Загалом стейк-хауз працює з вересня 2017 року. Спочатку його відкрили на Кульпарківській у ТРЦ Victoria Gardens, а згодом перезапустили на Шевченка.
В Одесі
Цей рік виявився не самим вдалим для ресторатора Алекса Купера. Окрім закриття у Львові, також закрились два його заклади в Одесі. Так, наприкінці 2024-го закрився ресторан Молодість на вулиці Грецькій, який працював з 2016 року. “За вісім років ми прийняли майже мільйон гостей, приготували приблизно 42 тони олів’є, посмажили 50 000 чебуреків, розлили 300 000 літрів коктейлів. За цей час «Молодість», її власники і гості подорослішали. Тож настав час змінити формат», – розповіли в команді закладу виданню Village.
Також закрився ресторан Shalom зі стравами ізраїльської кухні, що також працював на вулиці Грецькій. Це був третій заклад формату, який запустив Алекс Купер. Перший Shalom відкрили в грудні 2021-го в Києві, а другий почав роботу в жовтні 2022-го у Львові. Зараз на місці Shalom в Одесі Купер відкрив ресторан Наталка, який присвятив своїй мамі.
Завершило свою 10-річну історію кафе Гранат на вулиці Європейській. На початку повномасштабного вторгнення деякий час воно ще було зачинене. Згодом роботу відновили й працювали до початку 2024 року.
У жовтні після 13 років роботи закрився популярний ресторан італійської кухні одеського ресторатора Сави Лібкіна Tavernetta на вулиці Європейській . Родзинкою фотозони ресторану були італійські маленькі автівки Fiat з номер “Луїджі ТТ”. Спочатку була жовта автівка, а потім червона.