Дмитро Танько, Епіцентр: З кожним загостренням на фронті люди стають менш схильними робити покупки

Дмитро Танько, Епіцентр: З кожним загостренням на фронті люди стають менш схильними робити покупки

23.08.2024 08:45
  1440
Костянтин Симоненко

Директор з роздрібної торгівлі мережі Епіцентр Дмитро Танько в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна розповів про те, як повномасштабна війна змінила пріоритети у покупках українців. RAU пропонує адаптовану версію.

Значною мірою нові купівельні звички продиктовані обставинами та реаліями, в яких живуть українці. Найпопулярнішими за період війни стали категорії товарів, які забезпечують певну автономність та самозабезпечення домівок. На першому місці – генератори, далі – зарядні станції, ліхтарі, обладнання захисту електромереж (стабілізатори напруги, автоматичні вимикачі, реле, таймери, лічильники електроенергії тощо), павербанки та туристичні плитки і пальники.

Також позитивну динаміку демонструє напрямок Military. Продажі військового одягу та взуття з початку 2024 року в 2,5 раза перевищили показники аналогічного періоду 2021 року.

Втім, є три групи товарів, які також мають позитивну динаміку, хоча не пов’язані ані з військовим спорядженням, ані з енергозабезпеченням, а саме: товари для побуту, для хобі та відпочинку, і товари для дітей.

Зокрема, чітко видно, що діти – це те, на чому українці не економлять. Попри виїзд частини людей за кордон і спад народжуваності, деякі категорії дитячих товарів демонструють позитивну динаміку, навіть до 40% у порівнянні з довоєнним періодом. Зокрема, найкращу динаміку показують іграшки.

Українці також продовжують дбати про своїх домашніх улюбленців. Зоотовари за перші шість місяців поточного року зросли на понад 20%.

Садові меблі та меблі для активного відпочинку і кемпінгу показали 30%-е зростання, навіть на фоні провальних травня і червня. Українці добре усвідомлюють складність ситуації, але намагаються усіляко відволіктись, щоб зберегти психоемоційний стан.

Цього року вже у лютому, що досить незвично, почався бум продажів насіння. Динаміка приросту склала понад 35%. Для українців посівний сезон – це майже культове явище. А в умовах війни садівництво ще й служить антистресом.

У певний період стався незвичний стрибок продажів кросівок. Ключовим споживачем були переселенці, яким доводилося терміново покидати домівки і потім купувати одяг і взуття на новому місці. Цьогоріч одяг і взуття зросли на 17%.

Активно зростають продажі продуктів харчування. Тютюнові вироби зросли на 71%, бо люди скуповують великі об’єми продукції, щоб відправити військовим. По суті ТЦ Епіцентр працюють як склади продукції, де зручно купити необхідну кількість товарів на відправку військовим. Показовим у цьому плані є приріст продажів побутової хімії.

Водночас найбільше падіння у порівнянні з 2021 роком – в сегменті будматеріалів. Житлове будівництво в стагнації, тому двері та керамічна плитка, зокрема, також суттєво просіли.

Протягом 2022-23 років відбувся зсув до західних регіонів, де активно будували. Але зараз і там все зупинилось, і люди перейшли до етапу облаштування вже збудованих об’єктів. У натуральному вираженні продажі практично всіх категорій просіли. У грошах (за рахунок інфляції) невелику позитивну динаміку на рівні 4-5% демонструють сухі будівельні суміші. Зовнішня обробка, включаючи системи утеплення – плюс 25%, будівельна хімія – плюс 15%. Проте, як тільки ситуація в країні стає більш стабільною, продажі цих груп товарів і загалом усіх будівельних матеріалів починають рости.

Старт програми «єВідновлення» дав суттєвий ефект, коли під час періоду стабілізації люди активно відновлювали свої домівки, найбільше у Миколаївській та Харківській областях. На жаль, зараз ситуація змінилася. Частка кредитів, виданих по програмі “єВідновлення”, у загальних продажах не дотягує навіть до 1%. Інвестиції у будівництво зараз виглядають непривабливо. Люди купують житло на вторинному ринку, бо вартість будівництва 1 кв. м перевищує вартість готового.

Також українці менше купують подарунків, нового посуду, тобто товарів, які не є предметами першої необхідності. А от книги, які читають в дорозі та під час вимкнення світла? стали справжнім драйвером, причому як у дитячій, так і в дорослій літературі.

Споживацький попит відображає загальну ситуацію у країні. З кожним загостренням на фронті люди стають менш схильними робити покупки. І навпаки, коли новини хороші, торгівля пожвавлюється. Зараз спостерігається незначний ріст, але він не настільки відчутний. Стабільні перші місяці року стимулювали споживачів здійснювати покупки, але з травня спостерігається суттєве зниження мобільності населення і, як наслідок, його купівельної активності.

Читко видно різницю у динаміці росту середнього чека і відвідуваності. Наприклад, у Тернополі у 2024 році відвідуваність виросла на 2% у порівнянні з довоєнним роком, а чек – на 61%. У Хмельницькій області відвідуваність зросла на 16%, а чек – на 90%. Є декілька областей де відвідуваність взагалі впала: Волинська (-10%), Полтавська (-11%), Рівненська (-3%), Дніпропетровська (-1%).

Тобто люди намагаються за один похід закривати максимум потреб.

Попри те, що середня споживча корзина збільшилась, у цілому люди купують менше. Багато товарів, які не входять у групу першої необхідності, знаходяться у негативній динаміці. Населення заощаджує, і це впливає, насамперед, на емоційні покупки.

Найбільш активними споживачами залишаються дві вікові групи: 30-40 та 40-50 років. Якщо порівняти з 2021 роком, то зараз найкращу динаміку демонструє група 20-30 років.

Нещодавно Епіцентр відкрив сімейний парк розваг Epiland у Києві. Протягом перших майже чотирьох тижнів роботи Epiland відвідали понад 30 000 осіб. Час перебування відвідувачів у ТЦ збільшився на 20%. Відповідно, середній чек зріс на 12%, найбільше – у відділах Epic, Галереї Деко, Пиши-Малюй, Mon Cheri, Food Market. Це вчергове підтверджує, що інтеграція розважальних та торгових зон є затребуваною у споживача.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку