Любов Рибачок, мережа Дубок: Складська логістика – суттєвий рушій розвитку компанії

Любов Рибачок, мережа Дубок: Складська логістика – суттєвий рушій розвитку компанії

20.06.2024 09:00
  1141
Дарія Осіїк

Керівник департаменту складської логістики мережі Дубок Любов Рибачок в інтерв’ю для RAU розповіла про особливості складської логістики ритейлера.

Дубок — це меблева компанія з 13-річним досвідом на ринку, яка продає великий асортимент меблів українських виробників. Мережа налічує 26 салонів по Україні та представлена у 7 областях: Київська, Івано-Франківська, Волинська, Хмельницька, Рівненська, Житомирська, Львівська. Ритейлер спрощує процес вибору і покупки меблів та знаходить індивідуальний підхід до кожного клієнта.

Мережа Дубок завжди орієнтується на потреби клієнтів та рівень їх задоволення, тому компанія постійно шукає нових надійних виробників, працює над розширенням та оновленням асортименту, а також покращує систему постачання. А це, зокрема, потребує і якісно налагодженої системи зберігання, обліку та складської логістики. Наразі ритейлер має чотири склади в різних регіонах України. Керівник департаменту складської логістики мережі Дубок Любов Рибачок в інтерв’ю для RAU розповіла про особливості складської логістики компанії.

– Розкажіть, як організована складська логістика мережі Дубок? 

– На складську логістику покладено такі завдання, як організація приміщення для зберігання товарів, визначення оптимального розміру товарних запасів, контроль за зберіганням, підготовка вантажів для постачання, організація процесу постачання продукції та інші. 

Наприклад, наш склад у Львові виступає проміжним місцем зберігання у ланцюгах постачання. Через віддаленість фабрики та невеликий об’єм продажів ми не могли забезпечити доставку на кожен склад окремо, тому весь товар відправлявся на найближчий склад. Тут весь об’єм товару вивантажується, перевіряється і розміщується на тимчасове зберігання. Після формування документів переміщення на інші склади працівники знову комплектують товар, розміщують на палету та вантажать в авто для доставки на інший склад.

Це нововведення дозволило уникнути зайвих рухів під час опрацювання товарів, зменшити пересорти та недогризи, а також пришвидшити термін доставки. Також ми зменшили брак на кожному процесі. Тобто ми у рази покращили та пришвидшили процес обробки товару на складі, не виконуючи звичних процесів приймання та перевірки товару, розміщеного на стелажах. 

– Яка загальна площа складських приміщень компанії Дубок? Як влаштовані склади?

– Наразі наша компанія має чотири робочих склади, загальна площа яких становить близько 3500 кв. м. Кожен склад має спільні та унікальні процеси. До прикладу, є склади, які забезпечують потребу лише кінцевих клієнтів. Це, зокрема, наш центральний склад, що знаходиться у Білій Церкві. Тут зберігаються товари, які ми доставляємо по всій Україні.

– Як ви обираєте локації для нових складів?

– Наші основні склади розташовані у логістично вигідній зоні для постачання товару з фабрик. Так, склад у Львові знаходиться у безпосередній близькості до більшості наших постачальників, які працюють у Львівській та Волинській області. Склад у Білій Церкві – це величезна кількість фабрик з виробництва шаф-купе та кухонь.

Важливим фактором для вибору локації під майбутній склад є кількість клієнтів у регіоні, що забезпечить швидку та комфортну доставку. Тому зараз ми розглядаємо можливість відкриття складу в Івано-Франківську, оскільки попит на наш товар збільшується і все більше клієнтів виявляють потребу у якісному сервісі.

– Як ви оптимізуєте систему зберігання на складах? 

– Перш за все, ми зберігаємо товар на стелажах, що допомагає використовувати об’єм складу, а не лише його площу. Зараз ми працюємо над оптимізацією використання площі львівського складу. Основні завдання: покращення роботи складу, зменшення кількості пересортів, підвищення швидкості комплектування замовлень. Частково це питання вирішує логічне розміщення товару на складі та стелажне обладнання. Товар на стелажах розсортований по категоріях меблів чи по виробниках, зберігається комплектами. У нас є такі позиції, які комплектуються десятками пакувань різної форми та довжини. Якщо такий товар зберігати на палеті, потрібно кілька людей, щоб укомплектувати замовлення.

– Які ще стратегії ви використовуєте для оптимізації управління запасами на складах? Як розв’язуєте питання надмірного або недостатнього запасу?

– Зараз ми якраз активно працюємо над оптимізацією складських запасів. Ми намагаємося знайти золоту середину. Однією з систем управління запасами є підхід «мінімум-максимум», відповідно до якого потрібно визначити мінімальну та максимальну норму запасів, що має зберігатись на підприємстві. Ця система допомагає передбачати надлишки, контролювати запаси та автоматично поповнювати кількість товарів на складі.

Важливо також контролювати наявні товарні запаси – відстежувати їх місце перебування, кількість тощо. Для підтримки оптимального товарного запасу також важливим є робота з партнерами. Щодо партійних закупівель товарів, то вони ефективні у період найбільшого попиту на товар.

– Як відділ складської логістики впливає на загальну стратегію постачання компанії? Як вирішуються питання співпраці з постачальниками для своєчасної доставки та оптимального рівня запасів?

– Підтримувати оптимальний рівень товару на складі нам дозволяє налагоджена робота з партнерами, яку підтримує відділ закупівель. Наприклад, чіткий розрахунок кількості одиниць, які ми готові реалізовувати,  опомагає фабрикам закуповувати необхідний об’єм сировини, що пришвидшує термін виготовлення меблів. 

Інший варіант – утримання готової продукції на складах партнерів під наші потреби. Це зменшує терміни очікування у кілька разів, а ми не використовуємо свої ресурси на зберігання товару.

– Чи дотримуєтесь ви принципів сталого розвитку в роботі складської логістики?

 – Так, минулого року ми відновили роботу реставраційного складу, закривши потребу утилізації неліквіду, який ми натомість переробляємо. Тобто ми повторно використовуємо сировину і виготовляємо з неї меблі, стільниці, деталі. Зазвичай собівартість цих товарів вища, але вторинне виробництво – це крок у майбутнє.

– Як вирішуються питання щодо якості та безпеки продукції у складській логістиці? Які процедури та стандарти дотримуються для уникнення пошкоджень товарів?

– Ми створили свої правила кожного процесу на складі. Процес завантаження товару в авто, розміщення у кузові різнотипних товарів. Насправді можна написати цілу книгу, як забезпечити цілісність та уникнути пошкоджень товару під час його зберігання.

Наприклад, палетне завантаження, яке хоч і збільшує вартість доставки, але забезпечує надійність приймання та збереження товару. Це також дозволяє уникати пересортів та недогрузів, що прямо впливає на якість показників роботи складу.

Окремі інструкції у нас створені для роботи з поверненнями від клієнтів та з пошкодженим чи монтованим товаром. Тому на наших складах не нагромаджуються невідомі товари, а на стелажі не потрапляє продукція з дефектами.

– Як відділ складської логістики співпрацює з іншими відділами компанії задля налагодження ефективних бізнес-процесів?

– Спільна робота команди дуже важлива для досягнення хороших результатів та забезпечення високого рівня задоволеності наших клієнтів. Так, відділ маркетингу та відділ продажу разом працюють над збільшенням продажів, визначають асортимент, який повинен мати попит серед наших клієнтів. А наш відділ відповідальний за збереження цілісності товару, вчасність доставлення та безперервність постачання. Я як керівник відділу маю визначити необхідну кількість товару та правильно розмістити його на наших складах. Водночас наші партнери-постачальники відповідають за вчасне виготовлення меблів у необхідних об’ємах.

– Нещодавно ви впровадили систему 5s. Розкажіть, як це вплинуло на роботу відділу.  

– Так, ця система зараз працює у нас на всіх складах. З її допомогою відбувається сортування знятих з продажу товарів та неліквідних деталей, розроблені інструкції щодо порядку дій з різними категоріями меблів. Також ця система застосовується для  проведення ревізій, виявлення браку та процесу його виправлення.

– Наостанок, розкажіть, будь ласка, які підходи можуть покращити процес управління складською логістикою?

– Перш за все, це відокремлені склади повернення. Ми створили своєрідні пункти перетримки бракованого товару і це було наше найкраще рішення. Минулого року ми удосконалювали процес роботи з такими товарами, у якому залучено кілька відділів, що контролюють процес на різних етапах. Це зменшило неліквід, покращило терміни повернення та реставрації меблів.

Тож, складська логістика – це не лише про зберігання товарів, але й про ефективне управління ресурсами та оптимізацію всього ланцюга постачання. Складська логістика зараз є однією з найдинамічніших та найважливіших галузей. Завдяки новітнім технологіям та інноваційним підходам вона здатна значно підвищити ефективність бізнесу та задовольнити вимоги сучасних споживачів. 


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку