Інфографіка від JLL: ринок торговельної нерухомості Києва в 2016 році
У четвертому кварталі 2016 року в Києві були відкриті два торгових об’єкта – перший department store ЦУМ, площею 23 500 кв. м та найбільший комплекс в столиці Lavina Mall, площею 115 000 кв. м.
За оцінкою JLL, сукупне введення торгових площ в 2016 році склало 156 700. кв. м, що є найвищим показником за всю історію ринку.
Обсяг введення торгових центрів в Києві
«Рекордний результат пояснюється завершенням реалізації першого з цілого ряду суперрегіональних торгових центрів, анонсованих ще до 2012 року. Внаслідок складної макроекономічної ситуації терміни введення цих об’єктів були відкладені на кілька років, – коментує Андрій Єгоров, керівник групи консультаційних послуг компанії JLL Україна. – Вихід на ринок нових торгових центрів в найближчі роки буде багато в чому визначатися темпом заповнення нещодавно відкритих комплексів».
З-за великого обсягу введення частка вакантних площ в середньому по Києву зросла в четвертому кварталі на 7,5 в.п. – до 12,1%, досягнувши максимального значення за всю історію ринку. У той же час у діючих торгових центрах спостерігається позитивна динаміка: без урахування введених в четвертому кварталі об’єктів вакантність скоротилася на 0,5 п. п. – до 4,1%
рынок торговой недвижимости
Частка вакантних площ у торгових центрах Києва
«З середини 2016 року ми спостерігаємо стійкий попит з боку орендарів, в першу чергу локальних гравців, на якісні торгові площі. Зарубіжні рітейлери, які ще на початку минулого року не планували розвиток у країні, також відновили експансію. Значущими подіями для ринку стало відкриття першого магазину Uterqüe групи Inditex в ТРК Gulliver і підписання договору оренди з польським брендом CCC в ТРЦ Dream Town, – зазначає Катерина Весна, керівник відділу торгових площ компанії JLL (Україна). – Крім того, ряд міжнародних брендів, ще не присутніх на українському ринку, планують відкриття перших власних магазинів в країні в 2017 році».
У 2017 році експерти JLL очікують поступового заповнення введених торгових центрів і зниження середньої частки вакантних площ до 7-8% до кінця року. Динаміка заповнення кожного нового проекту буде прямо залежати не тільки від локації, концепції і конкурентного оточення, але і від рівня довіри брендів до девелопера, досвіду і професіоналізму керуючої команди і авторитету консультанта.
«У більшості успішних об’єктів частка вільних площ, за нашою оцінкою, складе менше 1% за умови загальної стабільності та збереження тенденції до зростання економіки країни. Вже зараз в окремих торгових центрах знову формуються листи очікування. Зниження обсягу вакантних площ буде позитивно впливати на динаміку орендних ставок», – додає Катерина Весна.
У четвертому кварталі 2016 року максимальна ставка оренди на ринку якісних торгових центрів Києва не змінилася і склала $780 за кв. м на рік (без урахування ПДВ і операційних витрат).
Максимальна орендна ставка на ринку торгових центрів Києва*
*Ставки наводяться для стандартного магазину орендованою площею 100 кв. м, розташованого на першому поверсі торгової галереї. Ставки наведено без урахування ПДВ і операційних витрат.
Читайте також –