Комерційний прогноз: що буде з торговельною нерухомістю у другій половині року

Комерційний прогноз: що буде з торговельною нерухомістю у другій половині року

15.08.2023 08:45
  1052
Костянтин Симоненко

У другому кварталі 2023 року українські ТРЦ показали хороший результат: вакантність знижується, умови оренди повертаються до довоєнних. Прогнози експертів та учасників ринку досить оптимістичні.

Видання Forbes.ua опитало основних експертів та учасників ринку комерційної нерухомості стосовно розвитку тенденцій, які проявилися на ринку в цьому році. Так, голова дослідницької групи Української ради торгових центрів (УРТЦ) Дмитро Топольськов відмічає, що після масованих обстрілів та блекаутів на початку року йде стабільне зростання заповнюваності торгових центрів і збільшення відвідувачів. Наразі понад 75% орендарів мають умови, близькі до тих, що в них були до 24 лютого 2022-го.

Ставки оренди

За словами директора Української торгової гільдії (UTG) Євгенії Локтіонової, лише 10% орендарів мають індивідуальні знижки на рівні 15–20% через суттєву девальвацію гривні (договори привʼязані до курсу долара). Ціни також стабілізувалися – середня орендна плата у київських ТРЦ починається з $35 за кв. м, якщо йдеться про площу на 100 кв. м.

По даним УРТЦ, загалом в українських ТРЦ середньозважена ставка оренди на звичайні лоти знизилась на 6% порівняно з другою половиною 2022 року і становить $24 за кв. м, оскільки учасники ринку усвідомили: війна скоро не закінчиться й миттєвого повернення до довоєнних показників очікувати не варто.

Вакантність

Також з початку року вакантність київських ТРЦ зменшилася на чотири відсоткових пункти і наразі становить 19% (до війни вакантність була близько 10%). На відміну від столиці на заході країни всі ТРЦ заповнені – вакантність дорівнює 0%. Провідний експерт Colliers Ukraine з торговельної нерухомості Ігор Заболоцький каже, що зараз ситуація навіть краще, ніж можна було очікувати. З початку року на заході країни відкрилося три професійних торгових центри – ТРЦ Вектор у Трускавці, Park у Дрогобичі і Baobab у Луцьку. Сукупна загальна площа ТРЦ у західних областях збільшилась на 30 300 кв. м.

Відвідуваність

Також зростає відвідуваність ТРЦ: з початку року вона в середньому збільшилася на 12%, підрахували в УРТЦ. У київських ТРЦ вона становить 380 людей на 1000 кв. м.

Рушійні сили

Успіхи ТРЦ – похідна від суттєвого покращення споживацьких настроїв українців. У другому кварталі грошові обсяги розрахунків українців у національній термінальній мережі, згідно даних Sense Bank, зросли на 28% (після поправки на сезонність на 17%). Як зазначив начальник аналітичного відділу Sense Bank Олексій Блінов, оборот роздрібної торгівлі у реальному вираженні вже впритул наблизився до показників 2021 року, попри те, що багато українців виїхали за межі країни.

Українці почали витрачати накопичені гроші не тільки на товари повсякденного вжитку. Наприклад, у мережі Епіцентр фіксують зростання попиту на побутову техніку та електроніку, наприклад, кавомашини, бойлери, холодильники та пральні машини. У регіонах, близьких до лінії фронту, українці почали частіше купувати будівельні та оздоблювальні матеріали.

Прогнози на майбутнє

На наступні півроку учасники ринку мають ще більш позитивні очікування. Одним із факторів поліпшення ситуації для ТРЦ є очікуване відновлення роботи магазинів Inditex (бренди Zara, Bershka, Stradivarius, P&B, Massimo Dutti). Втім, наразі невідомо, коли і за яких умов Inditex прийме рішення відновити роботу в Україні.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку