Олексій Зозуля, Фокстрот: Маємо впевненість в тому, що буде завтра

Олексій Зозуля, Фокстрот: Маємо впевненість в тому, що буде завтра

31.03.2023 08:45
  1431
Дарія Осіїк

Грудень 2022 року, 300-й день війни. Олексій Зозуля, СЕО мережі Фокстрот, на запрошення команди волонтерського проєкту Dattalion, виступив у якості свідка, поділившись відомими та раніше неозвученими фактами щодо втрат від російського вторгнення та рецептом відновлення бізнесу.

Публікуємо ключові тези інтерв’ю, опублікованого на сайті Dattalion у березні 2023 року.

Прогнози та реальність війни

За місяць до повномасштабного вторгнення ми погодили план дій на випадок екстреної ситуації. У внутрішній комунікації максимально уникали слово «війна», бо ніхто не міг уявити, що це можливо у ХХІ столітті. У певних моментах цей план був оптимістичним, а в дечому – песимістичним, оскільки спрогнозувати обсяги і всі ймовірні сценарії було неможливо. Із дієвих кроків – ми встигли заздалегідь евакуювати зі східних магазинів частину товарно-матеріальних цінностей в центральні й західні регіони і дещо обмежити туди постачання товарів. З іншого боку – цього було недостатньо, бо характер і масштаб війни був не таким, як ми це собі уявляли.

Найвагоміша втрата у перший же місяць війни – центральний склад, що опинився в епіцентрі бойових дій за Гостомель. Він повністю згорів через потрапляння туди ворожих ракет. Збитки лише в товарі склали 650 млн грн. Це був перший відчутний для локальної економіки чинник, який змінив нашу подальшу роботу на найближчі півроку.

Задача – вистояти і продовжити бізнес

Коли ми зрозуміли, що складу більше немає, проаналізували, що в нас є. Це, передусім, наш основний актив – клієнти і ті магазини, які не постраждали від дій окупантів і мали можливість продовжувати працювати у більш безпечних регіонах. Нульова задача, яка стояла перед нами: надати персоналу можливість убезпечити себе, свої сім’ї, вирішити особисті питання. А по тому ми їх запросили до евакуації товару з тих прифронтових регіонів, де це було ще можливо. В результаті – ми закрили 100 магазинів, відкрили 60. Це був керований, хоч і не ідеально побудований процес. Але це спрацювало, щоб вистояти і продовжити бізнес.

Про феномен Херсону

Низка наших магазинів, що опинилися на тимчасово окупованих територіях вже у перші тижні війни, постраждала від дій окупантів і мародерів – були знищені, пограбовані або все разом (у Маріуполі, Мелітополі, ТРЦ Fabrika у Херсоні). По інших, що потрапили під окупацію, була прийнята чітка позиція, погоджена з акціонерами, що ми в жодному разі не йдемо на співпрацю з окупаційною владою, перереєстрацію, торгівлю «негривнями» тощо.

Проте один-єдиний магазин, розташований на тимчасово окупованій території, продовжував працювати. І це наш другий Фокстрот у центрі окупованого Херсону. За якимись дивним збігом обставин у цей магазин, що розміщується на центральній площі, де була адміністрація і проходили антиросійські мітинги, жодного разу не приходили росіяни. Тому він торгував допоки була можливість і товар, який ми розпродавали за «бросовими» цінами. Водночас, з  питанням про співпрацю до нас приходили місцеві колаборанти у Каховці, Енергодарі, і після відмови, на наступний же день вони вигнали наших людей з магазину і опечатали його. Про подальшу долю товару ми можемо тільки здогадуватися.

Компенсація втрат

Якщо буде розроблений чіткий державний механізм компенсації і ми в якийсь спосіб отримаємо ці кошти, це буде приємний бонус. Але скажу відверто, якби ми з початку війни покладалися лише на чиюсь допомогу, ми б тут не сиділи вже. Ми зрозуміли, що це справа наших рук, ресурсів і енергії.

Саме тому перше, що ми зробили, коли отримали звістку про перші втрати, почали це фіксувати і документувати. У нас працювала група юристів і фінансистів, яка передавала свої напрацювання у відповідні інстанції. Для себе ми вирішили, що, якщо навіть це не спрацює, ми матимемо для себе детальний звіт. А якщо спрацює, то значить ми молодці. 

Екстраординарне рішення СЕО за час війни

Їх було декілька, і вони були підпорядковані одному мега-рішенню – бажанню вижити. Відповідно, ми прийняли досить жорстку бізнес-модель на наступні місяці 2022 року. В її рамках були рішення, пов’язані з витратами та вимушеною необхідністю закривати магазини. Це протиприродній крок для комерсанта, але ми розуміли, що тільки так зможемо правильно організувати грошові потоки. І ми задоволені результатом, оскільки тепер маємо впевненість в тому, що буде завтра.

Ми знаємо, як працювати у воєнних умовах, як убезпечувати себе і своїх покупців, як реагувати на зміни кон’юнктури, як працювати без світла, зв’язку, електрики. І ми бачимо, що і люди, і бізнес, можуть бути дуже адаптивними. Ця гнучкість дала можливість пройти нашій країні цей надскладний шлях з початку лютого до цього моменту.

Ми навчилися багатьом речам, які три роки тому ще сприймалися як фантастика. Коли ми їх впроваджували рік тому, це здавалося цікавим, сучасним і не дуже практичним. Але аналізуючи ці речі сьогодні, ми усвідомлюємо, що кожні новації точно окупаються і завжди треба думати над тим, що ж іще зробити. Бо завжди є хоч і найменша, але ймовірність того, що саме цей сценарій спрацює і він буде базовим.

Довідка. Dattalion український батальйон даних – це проект,  заснований на другий день після повномасштабного вторгнення та керований українськими жінками за підтримки міжнародних волонтерів, які воюють на інформаційному фронті війни росії проти України. Сайт Dattalion є нині найбільшою безкоштовною, незалежною агрегованою базою фото- та відеоматеріалів війни, що є прямим підтвердженням воєнних злочинів рф.

Місія Dattalion –  допомогти Україні перемогти ворога, розкриваючи правду про російські звірства й геноцид українців, та пояснюючи світові, що Україні потрібно для перемоги та відновлення. У тому числі – зафіксувати збитки українського бізнесу – корпорацій і компаній, що постраждали внаслідок рашистських обстрілів чи в тимчасовій окупації.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку