Побудованому вірити: повна ретроспектива гучних обіцянок Вагіфа Алієва та аналіз своєчасності та повноти їх виконання

Побудованому вірити: повна ретроспектива гучних обіцянок Вагіфа Алієва та аналіз своєчасності та повноти їх виконання

29.11.2021 08:30
  4085
rau

Шведська компанія Stadsis AB розпочала проектування нового ТРЦ Вагіфа Алієва в районі книжкового ринку біля метро Почайна у Києві. Скільки ще проектів було заявлено за останні роки девелопером Mandarin Plaza Group і які з них та наскільки вчасно за термінами були реалізовані.

Цей матеріал доступний російською мовою

З моменту заснування девелоперської компанії Mandarin Plaza Group Вагіфа Алієва минуло понад 20 років. За цей час впливовий девелопер встиг взяти участь у багатьох знакових проектах торгової нерухомості Києва. Деякими з них він управляє досі, часто з партнерами, з деяких проектів вийшов, інші обіцяє добудувати. Нещодавно видання НВ із посиланням на голову наглядової ради групи Mandarin Plaza Олександра Черницького повідомило про те, що шведська компанія Stadsis AB розпочинає проектування території в районі книжкового ринку біля ст. м. Почайна для будівництва нового триповерхового ТРЦ загальною площею 350 000 кв. м, та орендної – близько 150 000 кв. м. RAU пропонує згадати також і інші важливі для ринку торговельної нерухомості заяви керівництва Mandarin Plaza Group і Вагіфа Алієва, і оцінити досягнуті результати.

Книжковий ТРЦ

Як повідомляє НВ, проектанти поки що думають, як реконструювати територію книжкового ринку, який переїде в новий ТРЦ. На проектування піде приблизно півроку, щоби врахувати інтереси всіх сторін. Сума інвестицій у новий проект оцінюється експертами у $300 млн.

Компанія Вагіфа Алієва купила компанію-орендаря двох ділянок у районі книжкового ринку біля станції метро Почайна (раніше Петрівка) загальною площею майже 4,5 га на пр. Бандери, 10.

Право оренди минулого року девелоперу продали структури брата екс-віце-прем’єра Дмитра Табачника – Михайла, який хотів збудувати на цій ділянці ТРЦ Petrovka Mall площею близько 150 000 кв. м (ділянка виділялася ще на початку 2000-х). Тепер ці ідеї обіцяє реалізувати Алієв.

Стратегія мега-молів

«У нашій стратегії Київ розділений на 10 районів, у кожному має бути “центр тяжіння” – мега-мол загальною площею не менше 200 000 кв. м. Людям вже не цікаво ходити в торговельний центр з одним кінотеатром, і такі мега-моли як Lavina, Ocean Mall, Blockbuster – поза конкуренцією. Ми створюємо не торгово-розважальні центри, а розважально-торговельні», – пояснював раніше конкурентні переваги мега-молів Вагіф Алієв.

У своєму інтерв’ю для RAU Вагіф Алієв заявив про плани завершення будівництва 12 ТРЦ у Києві до кінця 2022 року. Дев’ять із них будуть у кожному районі столиці біля метро та ще три – у спальних районах. П’ять років тому ці плани обмежувалися вісьмома ТРЦ, три роки тому йшлося про десяток.

Однак навіть з урахуванням діючих ТРЦ Blockbuster Mall і ТРЦ Lavina Mall відомо не більше двох третин «секретних» локацій, які завчасно не хочуть розкривати конкурентам. Так, вже відомо про плани завершення будівництва ТРЦ Ocean Mall, ТРЦ Lesnaya Mall, ТРЦ Hippodrome Mall (колишній «Южный»), а також плани спорудження вже згадуваного ТРЦ Petrovka Mall і ТРЦ Pobeda Mall.

Рік тому АМКУ оштрафував компанію Stadsis AB (Мальме, Швеція) за купівлю без узгодження компаній ТОВ “Ел-Лада” та ТОВ “Енергопласт”, які володіють двома ділянками загальною площею 3,8 га під діючою парковкою вздовж трамвайної колії по просп. П. Григоренка у Дарницькому районі Києва. Як повідомили Mind джерела, знайомі з деталями угоди, тут планується звести другий із трьох «лівобережних» ТРЦ, анонсованих Алієвим раніше.

Крім того, у 2018 році йшлося про ділянки землі по сусідству з майбутнім ТРЦ Вирлиця (до якого Алієв також виявляв інтерес, але у результаті проектом зайнявся Віталій Хомутинник). «Проблема в тому, що ми хочемо “дешево” (купити – прим. ред), вони хочуть “дорого”. Але у нас є майданчик поруч із Вирлицею, там уже все робиться. Поки що ми не говоримо, де вона», – говорив тоді в інтерв’ю Вагіф Алієв.

Океан обіцянок

Зважаючи на все, найбільш близький до відкриття ТРЦ Ocean Mall, де спочатку мав з’явитися перший IKEA на 5000 кв. м. Але терміни здачі ТРЦ неодноразово зрушувалися, востаннє – на 1 вересня 2021 року. «100% Ocean Mall ми відкриваємо у вересні 2021 року. Але запустимо його десь у жовтні-листопаді. Він буде 200 000 кв. м. З них 40 000 кв. м відведено під entertainment, також відкриються магазини H&M, Zara, IKEA. Це буде один із найкращих торгових центрів Європи», – говорив у лютому цього року Вагіф Алієв.

Спочатку власник проекту після викупу Ocean Mall у 2016 році за $20 млн у Василя Хмельницького заявляв про намір збудувати ТРЦ вже до кінця 2018-го. Пізніше терміни було перенесено на кінець літа 2019-го, потім на кінець 2020 року, проте будівництво продовжується і зараз.

Тепер, за словами Олександра Черницького, розташований по сусідству з діючим ТРЦ Ocean Plaza, новий торговий центр Ocean Mall готують до введення в експлуатацію на початку 2022 року, відкриття планується у другому кварталі того ж року. Крім того, навесні 2019 року Алієв також заявив про намір до осені 2019-го придбати ТРЦ Ocean Plaza, але і через два роки був змушений констатувати, що «переговори йдуть».

Затягнутий блокбастер

Спочатку два перші мегамоли Blockbuster Mall і Lavina Mall почали будувати на початку 2013 року, плануючи завершити будівництво наприкінці 2014 року. Було навіть оголошено набір орендарів, про що повідомив тодішній партнер компанії UTG, яка виступила ексклюзивним брокером зазначених ТРЦ Віталій Бойко. Тепер він засновник та генеральний директор NAI Ukraine, яка веде низку проектів Вагіфа Алієва.

Потім терміни здачі перенесли на кінець 2015-го, а пізніше девелопер взагалі відмовився від одночасного введення в дію обох ТРЦ. Причому Олександр Черницький пояснював уповільнення темпів будівництва «об’єктивними причинами, які не пов’язані з кризовою ситуацією в країні». У результаті запуск Lavina Mall перенесли на серпень 2016 року, а Blockbuster Mall – на кінець року.

Як відомо, ТРЦ Lavina Mall відкрився у грудні 2016 року, а відкриття першої черги ТРЦ Blockbuster Mall відбулося лише 20 листопада 2019 року. Спорудження останнього просто заморозили, і будівельники повернулися на об’єкт лише восени 2017-го. За словами Віталія Бойка, їм треба було лише облаштувати вхідну групу та зробити внутрішні роботи, тому цілком реально вкластися до листопада 2018 року. «Ми підписували пакетну угоду з орендарями на три проекти: Lavina Mall, Ocean Mall та Blockbuster Mall. І свою обіцянку виконаємо», – казав тоді журналістам Віталій. Далі терміни постійно знову зсували: грудень 2018-го, лютий 2019-го, травень 2019-го.

Як зазначалося, відкриття ТРЦ Blockbuster Mall відбулося 20 листопада 2019 року. Тоді працював лише один магазин Сільпо загальною площею 9000 кв. м, тоді як орендна площа першої черги становить 110 000 кв. м. Тобто пустувала 91% площ.

З вересня 2020 року в ТРЦ почали активно відкриватися магазини, а також відкрився парк розваг Galaxy площею понад 15 000 кв. м. До жовтня 2020 року заповнюваність становила 32%, до кінця листопада збільшившись до 44%. Тепер нарешті ТРЦ повністю відкритий.

Водночас не можна сказати, що всі проекти здаються із запізненням. Особливо зважаючи на постійні економічні потрясіння, які країна пережила за останні вісім років. Так, у червні цього року ТРЦ Blockbuster Mall отримав сертифікат про введення в експлуатацію третьої черги загальною площею 50 000 кв. м.

Восени 2021-го, як було заплановано, сюди в’їхав якірний орендар Епіцентр. Наразі загальна орендна площа ТРЦ Blockbuster (просп. Степана Бандери, 36 у Києві) після запуску другої та третьої черги становить 150 000 кв. м.

Лавина вражень

Численні відстрочки відкриття не оминули й інший масштабний проект Mandarin Plaza – Lavina Mall, який відкрився у грудні 2016-го і став на той момент найбільшим ТРЦ України.

Пізніше Вагіф Алієв по-різному оцінював роботу свого першого суперрегіонального ТРЦ: «Коли я починаю щось робити – я вже задоволений, бо знаю, що це працюватиме. У мене немає жодного неуспішного об’єкта, тому що до розвитку проекту я готуюся повномасштабно – все прораховую, дивлюся, що працюватиме, а що ні. Тому, як тільки я побачив першу забиту палю Lavina Mall, я вже був задоволений і знав, що він працюватиме». У той же час він зізнавався, що ділянка під Lavina Mall була найслабшою з усіх, на яких він планував будувати ТРЦ: «Я хотів протестувати, чи буде цей об’єкт працювати… і він показав хороші результати».

Слід визнати, що спочатку орендарі були не дуже задоволені показниками торгівлі, оскільки замість оголошених 60% за фактом було заповнено лише 30% площ.

Тим не менш, ставка на зону entertainment з критим розважальним парком Galaxy виправдалася (навіть без аквапарку, від будівництва якого відмовилися) і Lavina Mall став дуже успішним ТРЦ: у 2019 році його щомісяця відвідували 1,5 млн осіб. А вакантність, тобто кількість вільних орендних площ впала до 4%. У середньому по ринку цей показник був вищим — 5,5%.

Ставка на Hippodrome

Після запуску в експлуатацію перших трьох супермолів (Lavina, Blockbuster, Ocean Mall) девелопер обіцяє впритул зайнятися будівництвом ще трьох об’єктів, розташованих біля станцій метро. Найінтенсивніше останнім часом роботи велися на локації майбутнього ТРЦ Hippodrome Mall (раніше ТРЦ Южный). Цю локацію як місце першого відкриття IKEA анонсував Олександр Черницький ще у травні 2017 року. Об’єкт площею 450 000 кв. м збиралися будувати наприкінці того ж року на вул. Глушкова, 9 у Голосіївському районі Києва. Його позиціонували як найбільший торговельний центр України. Тут Вагіф Алієв викупив у компанії народного депутата Сергія Тарути права на ділянку землі із “Льодовим стадіоном” під будівництво ТРЦ зі спортивним комплексом на 60 000-70 000 кв. м.

Роботи планували закінчити за два роки, 2019-го. Причому девелопера не збентежили ні судові провадження навколо земельної ділянки, ні близькість іншого довгобуду – ТРЦ Respublika. За словами Алієва, компанія домовлятиметься з містом. “Все, що вони хочуть там бачити – баскетбольний зал, льодовий стадіон, ми все це зробимо”, – обіцяє девелопер. І він не вважає сусідній ТРЦ конкурентом, оскільки його об’єкт знаходиться біля станції метро, а не на Окружній. Наразі відкриття центру заплановано у 2022 році.

Цікаво, що засновник KAN Development Ігор Ніконов інакше оцінював конкуренцію та перспективи цього ТРЦ: «Гігантоманія – це добре, такі люди потрібні на ринку, вони рухають його вперед. Але це дуже важко. Я, наприклад, категорично не лізу в торговельну нерухомість, бо це величезні гроші, я їх не маю, і я навіть не знаю, де їх взяти. Різниця між мною та іншими девелоперами в тому, що вони спочатку заходять, а потім думають, де взяти, а я спочатку думаю де взяти, а потім заходжу. Будь-яка концепція має право на життя, але конкурентами вони будуть 100%».

Другий об’єкт – ТРЦ Lesnaya Mall загальною площею 300 000 кв. м (орендної — 220 000 кв. м) також планували здати спочатку 2019-го, а потім 2020 року. Однак у серпні 2020 року він опинився в епіцентрі скандалу: ДАБІ заборонила проводити будівельні роботи. Підстави: забудова не відповідає Генплану Києва, а проект не забезпечений необхідною кількістю паркомісць – розрахунок робився виходячи з площі 141 000 кв. м, тоді як у експертному звіті проекту ТРЦ зазначено більшу площу – 171 000 кв. м. Є й інші претензії до забудовника.

Проте на початку 2021-го Алієв заперечував зупинку будівництва: «Ми нічого не заморожували. Якби я відкрив відразу Ocean Mall, Blockbuster Mall, Lesnaya Mall, Lavina Mall, то місто лягло б. Ми планомірно відкриваємо ТРЦ, і до кінця 2022 року запустимо всі 12 торгових центрів. І зробимо найкращий будівельний гіпермаркет Building Mall»

Нарешті, відомо про плани будівництва Pobeda Mall (GLA 170 000 кв. м, GLA 150 000 кв. м), який розташовуватиметься приблизно біля станції метро Святошин, де знаходиться майновий комплекс машинобудівного заводу ЗАТ «АТЕК». Він планувався до запуску у 2020 році, а потім у 2021 році. Але поки що навіть його точна локація не зрозуміла.

Після будівництва всіх ТРЦ у столиці, Вагіф Алієв обіцяє йти до регіонів. «Так. Ми вже знаємо, до яких міст підемо. За два роки “накриємо” всі регіони. По одному торговому центру будуватимемо у кожному великому місті», – говорив девелопер у 2018 році. Тепер уже йдеться лише про п’ять міст: «Одесу, Львів і так далі. Ми вже ведемо переговори зі всіма мерами, готуємо майданчики. І ми йдемо не просто з торговими центрами, а одразу з орендарями. У Харкові торговий центр будуватимуть на 300 000 кв. м. Зі мною йдуть IKEA, Zara, H&M, entertainment. У мене все прораховано».

Будуємо самі

Крім численних ТРЦ Алієв також заявляв про намір розвивати власну мережу будівельних гіпермаркетів під робочою назвою Building Mall. Так, восени 2018 року мова спочатку йшла про партнерство з міжнародним рітейлером, який би допоміг створити новий бренд для місцевого ринку.

«Є такий досвід у світі, коли велика група на локальному ринку робить локальний бренд. Подивимося, як він розвиватиметься, доки у наших планах Київ», – говорив Вагіф Алієв в одному з інтерв’ю. Перша така торгова точка мала з’явитися 1 травня 2019 року, після відкриття у лютому ТРЦ Blockbuster Mall, потім терміни змістили до кінця 2019 року, коли планувалося запустити вже другу чергу ТРЦ. Однак до цього терміну вдалося запустити лише першу чергу ТРЦ, зрозуміло, без будівельного супермаркету.

Тепер уже не говорять про партнерство із закордонним рітейлером, а запуск власної мережі будівельних супермаркетів Building Mall планується на початок 2022 року. Про це Вагіф Алієв повідомив журналістів під час відкриття першого магазину IKEA в Україні у лютому 2021 року.

Поки що існує лише ТОВ «Білдінг Молл», яке зареєстроване 1 червня 2018 року за адресою Мечникова 2А, де знаходиться БЦ Парус, який донедавна належав Алієву. Також Facebook сторінка, створена 7 вересня 2020 року. Чотири будівельні супермаркети, за словами Алієва, мають з’явитися до весни 2022 року, а до початку 2023-го працюватиме вже 10 торгових точок. Площа кожного магазину сягатиме 40 000 кв. м, у деяких із них планується відкрити IKEA. Проте офіційно цю інформацію шведський рітейлер не підтвердив.

IKEA у кожен ТРЦ

Заслуги Вагіфа Алієва щодо залучення до України IKEA є очевидними. Про що він прямо заявляє в інтерв’ю ЗМІ: «Я можу сказати, що IKEA сюди привів особисто. Ми з Віталієм Кличком були у процесі інтенсивних переговорів. Він єдиний, хто допомагав, гарантував їм: я зроблю те, що треба. Усі, хто кажуть, що привели IKEA в Україну, брешуть».

Також девелопер запевняє, що йому вдасться відкрити 10 магазинів IKEA у своїх торгових центрах та 10 Building Mall. Хоча в ТРЦ Lavina Mall магазину IKEA вже не з’явиться, оскільки «там поруч стоїть Епіцентр, тому немає сенсу». Його заяви представник компанії IKEA Південно-Східна Європа Владислав Лаліч не підтвердив і не спростував, зазначивши лише, що компанія “справді планує залишитись в Україні надовго, але розвиватися покроково”.

Довгоочікувана мода

Також девелопер відіграв вирішальну роль у виході на український ринок іншого шведського гіганта – fashion-групи H&M. З компанією переговори тривали 16 років, перш ніж перший магазин рітейлера відкрився у ТРЦ Lavina Mall у серпні 2018-го. Такий серйозний портфель брендів, за задумом девелопера, дозволяє пропонувати й іншим орендарям пакетне розміщення у всіх проектах. «Зі мною йдуть IKEA, Zara, H&M, entertainment. У мене все прораховано. Я не будую, щоби потім заповнювати. Ми йдемо комплексно з орендарями», – каже Вагіф Алієв.

Наскільки рітейлерів зацікавила така «пакетна пропозиція» – підписувати договори на відкриття відразу в низці об’єктів – сказати важко, жодна компанія не розкриває подробиці підписаних з Mandarin Plaza договорів. Можливо, саме тому, що самі ТРЦ відкриваються у непередбачувані терміни.

 Читайте також –

Король квадратних метрів: історія становлення бізнесу Вагіфа Алієва


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку