Вікторія Чолак, Tory: Плануємо створити новий формат квіткового магазину

Вікторія Чолак, Tory: Плануємо створити новий формат квіткового магазину

18.11.2021 08:30
  1134
Дарія Осіїк

Креативний директор мережі магазинів квітів Tory про особливості ведення квіткового бізнесу під час пандемії та тренди на квітковому ринку.

Читати російською мовою

Квітковий бізнес під впливом пандемії коронавірусу пережів значну трансформацію. Через локдаун та закриті кордони вітчизняним квіткарям довелось пристосовуватися до нових умов і шукати нових постачальників всередині країни. Зміни відбулись і в поведінці споживачів – якщо раніше українці, як правило, купували квіти на свята, то зараз все частіше роблять це, щоб порадувати своїх близьких, чи підняти настрій собі.

Про розвиток квіткового бізнесу та зміни споживчої поведінки в інтерв’ю RAU розповіла креативний директор мережі магазинів квітів та подарунків Tory Вікторія Чолак.

– Розкажіть, з чого починався ваш квітковий бізнес? Як розвивалися?

– П’ять років тому ми починали з однієї торгівельної точки квітів та декору в центрі Києва. Поступово ми розширювали свій бізнес – відкривали нові магазин, додали онлайн-напрямок. Зараз маємо дев’ять торгових точок із квітами та подарунками у ТРЦ Києва й передмісті, дві торгові точки з квітами та декором у харківських ТРЦ, я також по одній точці з декором для дому у Києві та Харкові.

– Яке у вас співвідношення онлайн та офлайн-продаж?

– На жаль, через постійні карантинні обмеження частка онлайн та офлайн постійно зміщується то в один, то в інший бік. Тому зараз говорити про чітке співвідношення цих напрямків досить складно.

– А хто є вашими основними клієнтами? Хто найчастіше купує у вас квіти та подарунки?

– Насправді наші клієнти дуже різні: хтось купує квіти на свята або до якихось подій, у когось це традиція, дехто хоче порадувати близьку людину та зробити їй сюрприз, а хтось просто любить квіти та замовляє їх собі.

Окремо можна виділити категорію онлайн-клієнтів – це люди, які зазвичай перебувають в іншому місті, або в іншій країні, але хочуть зробити приємно комусь із друзів чи рідних, які знаходяться тут.

– Яка у вас доля імпортованих квітів, а яка – від місцевих постачальників? І як формуєте свій квітковий асортимент?

-Ми співпрацюємо як з українськими постачальниками, так і з іноземними. Якщо говорити про долю в закупці, то це приблизно 50/50.

Загалом квітковий асортимент дуже залежить від сезонності. Адже якщо класичні види квітів вирощуються майже цілий рік (наприклад, троянда), то сезонні необхідно чекати. Тому ми постійно шукаємо та знаходимо нових постачальників і нові види квітів, для того щоб мати яскраву квіткову вітрину цілий рік.

– Хто ваші основні конкуренти? Які конкурентні переваги має ваша компанія?

– В квітковому бізнесі дуже важко говорити про чітко виражених конкурентів, адже кожна компанія вибрала для себе певний напрямок роботи. Те саме стосується й асортименту. Наприклад, деякі компанії працюють виключно з українськими постачальниками, тому їх асортимент прив’язаний до місцевих квітів, деякі працюють виключно з елітним напрямком.

Якщо говорити про нас, то можу сказати, що ми намагаємось створити баланс, тобто наш клієнт може підібрати букет під кожний привід і настрій та на будь-який бюджет. Окрім того, наша компанія має широкий асортимент подарункової продукції, що дозволяє в одному магазині вибрати і подарунок, і квіти. Якщо клієнт не має часу, щоб йти до магазину, він може на сайті підібрати букет і подарунок на свій смак, а наш кур’єр доставить обраний товар у будь-яку точку міста чи передмісття.

– Квітковий бізнес, як ви вже сказали, має виражену сезонність. Розкажіть, на які періоди припадає пік продажів квітів? Коли, навпаки, найнижчий попит?

– Ми спостерігаємо квітковий бум на 14 лютого, 8 березня та 1 вересня. Але якщо дивитися глобальніше, то чіткої сезонності немає, адже квіти дарують за приводом або за настроєм, які виникають без прив’язки до сезону.

– Що потрібно для того, щоб почати квітковий бізнес в Україні?

– Терпіння та бажання вчитись. Кожна квітка має свої особливості у догляді, транспортуванні та зберіганні. Тому коли флористика – це просто хобі, є право на помилку, а коли вона перетворюється на бізнес, то кожна помилка має ціну. Тому потрібно терпіння, вміння вчитися не тільки за посібниками, а й на своїх помилках.

– З якими складнощами зіткнувся ваш бізнес через пандемію коронавірусу?

На початку карантину набагато збільшилась кількість онлайн-замовлень. Ми до цього були не готові та в екстренному режимі переформатовували відділ продажу та точку збірки онлайн-замовлень. Потім все вирівнялося, й онлайн трохи відкотився до початкового рівня. Оскільки наші магазини знаходяться в торгівельних центрах, ми були змушені припинити їх роботу, що позначилося на рівні доходу компанії. З введенням адаптивного карантину стало трішки легше, люди почали повертатися до звичного темпу життя, але ситуація, що склалась зараз, знову показує, що повернення до докарантинного рівня ще дуже далеко.

Якщо говорити про інші карантинні складнощі, то це проблеми з поставками, адже частина нашої квітки йде від імпортних постачальників, а карантинні обмеження зачепили не тільки нашу країну.

А як загалом змінився квітковий ринок під впливом нової реальності?

– Стало зрозуміло, що онлайн є рушійною силою торгівлі. Але квіти – це, все ж таки, більше про емоції, тому ми надаємо клієнту можливість побачити букет перед доставкою, внести в нього зміни та написати побажання близькій людині. Крім того, ситуація зі зривом поставок з-за кордону, підштовхнула до пошуку нових українських постачальників.

– Чи змінився попит на квіти й уподобання українців під впливом пандемії? Які квіти зараз користуються найбільшим попитом?

– Змінився не попит, а поведінка наших клієнтів. Зараз багато українців почали дарувати квіти просто так, щоб підняти комусь настрій або просто побажати гарного дня. Так само ми спостерігаємо те, що багато хто почав купувати квіти додому, просто щоб вони «радували око». Тож зараз чітко прослідковується тенденція, що квіти поступово трансформуються з «додатку до подарунку» й отримують емоційне забарвлення.

– Які у вас плани щодо розвитку компанії у майбутньому?

Найближчим часом плануємо відкрити нову торгову точку в ТРЦ Respublika Park, розширити онлайн-напрямок і створити новий формат квіткового магазину.

Читайте також –

Віолета Титаренко, Люксоптика: Рекламна кампанія Casta стала для нас першою після двох локдаунів


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Український бренд Encore створив колекцію спортивної форми для ветеранів-боксерів реабілітаційного центру Tytanovi

Український бренд Encore створив колекцію спортивної форми для ветеранів-боксерів реабілітаційного центру Tytanovi

Український бренд одягу Encore, представлений у найбільшому торговельно-розважальному центрі України та Східної Європи...
time icon  
  157
Усі новини ринку