Андрій Барашенко, MOYO: У 2018-му продажі ростуть приблизно на 35%

Андрій Барашенко, MOYO: У 2018-му продажі ростуть приблизно на 35%

14.09.2018 08:15
  1485
Виктор Нагорский

Генеральний директор мережі MOYO про оновлення формату магазинів, плани щодо масштабного розширення мережі, зростання товарообігу і частку омніканальних продажів.

На початку вересня мережа магазинів електроніки MOYO відкрила магазин нового формату в столичному торгово-розважальному центрі Dream Town. В цьому об’єкті компанія розділила торговий зал на п’ять ключових зон по групах товарів, а також зробила акценти на experience і тестування товару. Про суть і причини реалізованих рітейлером змін, подальші плани впровадження нового формату і масштабування мережі, а також про динаміку продажів та багато іншого RAU розповів СЕО мережі MOYO Андрій Барашенко.

– Розкажіть докладніше про новий формат. Чим він відрізняється від інших магазинів мережі?

– У рамках нової концепції ми повністю змінили формат магазину і підхід до продажів. Тепер споживач може не просто подивитися будь-який пристрій, а в повній мірі протестувати його в зоні Experience.

У ній можна підключити гаджет до телевізора, окулярів віртуальної реальності, зробити знімки в різних режимах і подивитися їх на великому екрані.

Для перевірки action-камери у нас передбачено спеціальний пристрій, який трясе камеру, дозволяючи оцінити можливості стабілізації зображення. А будь-які навушники чи колонки, представлені в магазині, можна протестувати в спеціальному Music Box.

– У новому магазині був реалізований ряд рішень, які на українському ринку раніше не впроваджувалися. Наприклад, ті ж 3D-панелі у відділі фототехніки і Music box. Де шукали ідеї?

– Орієнтувалися на міжнародний досвід. При цьому вивчали не тільки сегмент електроніки, але і такі галузі як fashion, FMCG, та інші. Зараз практично весь рітейл на розвинених ринках розглядає фізичні магазини як точки контакту споживача з брендом, його духом і філософією. Тому в деяких магазинах в тому ж США практично немає товару, але є велика кількість зон, де клієнт може ознайомитися з продукцією. Це свідчення того, що для споживача важливий купівельний досвід, а не саме придбання товару.

– До приходу в MOYO ви працювали в Lamoda. Досвід fashion-рітейлу можна застосовувати в сегменті торгівлі технікою та електронікою? Наскільки складним був перехід в новий сегмент?

– У рітейлу електроніки є своя особливість. Якщо говорити про те, за рахунок чого конкурують торгові мережі, то є три головних складові: асортимент, ціна і рівень сервісу. У сегменті fashion за рахунок асортименту легше відрізнятися: у кожного гравця можуть бути різні бренди або моделі одягу одних і тих же брендів.

В електроніці всі гравці продають практично один і той же товар. Відповідно, можливість виділитися за рахунок асортименту виключена.

Те ж саме з цінами, які на ринку електроніки офіційно регулюються постачальниками. Тому для конкуренції в сегменті залишається лише третя складова – сервіс. На ній ми і хочемо зробити акцент.

– Яких результатів очікуєте від змін? Чи є розрахункові плани по зростанню товарообігу та інших ключових показників оновлених торгових точок?

– Ми очікуємо, що в торгових точках нової концепції товарообіг буде вдвічі вищим. Важливо розуміти, що товарообіг – це фінальний показник, який демонструє, як добре працює магазин. Але є ще ряд маркерів, які показують: наскільки магазин подобається споживачеві, наскільки йому зручно здійснювати покупку і наскільки якісно ми обслуговуємо клієнта. Уже зараз помітно, що обраний шлях розвитку і ті рішення, які були реалізовані в магазині нового формату, були правильними. Це видно як по середньому чеку, так і по конверсії, які в цій торговій точці істотно вищі, ніж в інших.

– Чи плануєте масштабувати новий досвід і впроваджувати його в інших магазинах?

– Звичайно, будемо оновлювати й інші торгові точки. Перший магазин нового формату – наш маленький крок у велике майбутнє, і ми вже відчуваємо хороший фідбек клієнтів. Тому всі нові об’єкти будемо реалізовувати в новому форматі, а також будемо оновлювати діючі магазини. Почати цей процес плануємо вже в цьому році, а масово він буде проходити в 2019-му.

Масштабування мережі

– В останні роки компанія практично припинила відкривати магазини, навіть скоротивши кількість торгових точок. Чому? Чи не плануєте повернутися до розвитку мережі в найближчі роки?

– У компанії був період пошуку шляху розвитку і вибору між онлайн та офлайн. У якийсь момент, коли сильно вистрілив онлайн, були очікування, що розвиток в цьому напрямку більш перспективний. Однак це не так. Справді, споживач може замовити товар в інтернеті, але тільки в магазині він може отримати повний купівельний досвід. Особисто я вважаю, що потрібно було продовжувати розвиток мережі.

Упевнений, що фізичні торгові точки дуже важливі для успіху будь-якого рітейлера. Тому вже починаючи з 2019 року маємо намір відкривати нові магазини.

– Наскільки активно плануєте масштабувати мережу і чи є якісь пріоритетні для вас регіони?

– Перш за все ми хочемо почати активніше розвиватися в домашньому регіоні – в Києві. По-перше, тут у нас зосереджена велика частка бізнесу. По-друге, тут ми можемо забезпечити дуже високий рівень сервісу. Ну а далі вже міста-мільйонники та, можливо, в 2020 році будемо виходити в більш дрібні населені пункти.

Плани щодо масштабування на 2019 рік чималі. Якщо відштовхуватися від поточного розміру мережі, то сумарну кількість об’єктів хочемо збільшити в рази.

З моєї точки зору, оптимальний розмір мережі магазинів техніки та електроніки в Україні – 80-120 торгових точок.

– Збільшення мережі в кілька разів – досить амбітна мета. За рахунок чого плануєте її досягти?

– Насправді, у нас не стоїть мета увійти в число лідерів за кількістю торговельних точок. Наша мета – стати рітейлером з найлояльнішою базою споживачів. Розуміємо, що з точки зору бізнесу можна постійно залучати нових клієнтів, але ця стратегія не ефективна в довгостроковій перспективі.

Набагато важливіше, щоб люди поверталися до тебе знову і знову. Я буду дуже щасливий, коли у нас будуть лояльними 60-70% споживачів.

Саме це найбільш амбітна мета для бізнесу. Бо все інше – масштабування, зростання товарообігу і прибутку – це вже наслідок того, як ти працюєш з клієнтами.

Зміцнення лояльності

– Чи ведеться робота над оновленням або ж над новою програмою лояльності?

– У нас є програма лояльності, яку запустили в червні цього року. Але при цьому важливо розуміти, що сама програма лояльності – лише одна зі складових. Не менш важливим є досвід, який споживач отримує, роблячи покупку в MOYO. Крім того, ми маємо намір серйозно інвестувати в IT.

– Навіщо?

– Нова платформа дасть нам швидкі й прозорі процеси, а також унікальні сервіси, які зараз не може надати ніхто. Дуже багато компаній вважали за краще централізацію багатьох рішень. На Заході: зворотні тенденції – децентралізація. Максимально широкі повноваження фронт-офісу, що дозволяє прискорюватися, працювати з клієнтом тут і зараз, реагуючи на будь-які потреби, що виникають у нього.

Потрібна автоматизація процесів. Банальний приклад: споживач прийшов в магазин і хоче купити iPad певного кольору і з чіткими вимогами по характеристикам, але його не виявилося в торговій точці. Щоб клієнт залишився задоволеним, нам потрібно в найкоротші терміни доставити цей товар в магазин. Для цього продавець не повинен кудись тікати, шукати товар в базі і передзвонювати на головний склад. Це повинен бути швидкий запит прямо зі смартфона продавця безпосередньо при покупці та миттєва відповідь, що, наприклад, через 40 хвилин пристрій буде очікувати його в магазині. Саме в цьому напрямку і працюємо.

– Як в процентному співвідношенні зростають продажі і середній чек компанії в поточному році в порівнянні з попереднім? В якому каналі продажів динаміка краще – в офлайн або онлайн?

– Ми відзначаємо позитивну динаміку і там, і там. Зрозуміло, онлайн зростає трохи швидше, тому що з кожним роком все більше людей роблять покупки в інтернеті.

В цілому, рік до року продажі MOYO ростуть приблизно на 35%. Я не вважаю, що це дуже хороший показник, тому що весь ринок росте на 25-30%.

Для нас 2018 рік став в більшій мірі роком становлення команди, а також розробки і старту реалізації нової стратегії. Сподіваємося, що вже в наступному році ці рішення допоможуть нам прискорити темпи зростання. В тому числі, за рахунок перегляду асортименту. У компанії вирішили сфокусуватися на основних сегментах товару: телеком, фототехніка, телевізори, ноутбуки та периферія.

– Яка частка продажів MOYO проходить через онлайн-магазин і яка, за вашими оцінками, частка омніканальних продажів?

– Ми не сильно поділяємо онлайн і офлайн з точки зору бізнесу, тому що зараз ці канали дуже сильно пов’язані. До того ж, різні гравці ринку по-різному визначають для себе поняття омніканальних продажів. Для мене омніканальні продажі – це те, що починається в одному каналі, а закінчується в іншому. В MOYO їх частка приблизно 40%.

– Новий магазин в ТРЦ Dream Town став найбільшим за площею в мережі MOYO. Чи є плани і в майбутньому відкривати магазини більшої площі? Яку торгову площу вважаєте оптимальною для вашого бренду?

– Ми бачимо для себе оптимальний формат в районі 200-400 кв. м в залежності від локації. Більший формат поки не розглядаємо.

Читайте також –

Олексій Гулий, Техно Еж: Щоб клієнт повернувся, потрібно давати йому більше, ніж він очікує


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку