Топ-20: найбагатші рітейлери за версією НВ і Dragon Capital
Серед власників торгових мереж і ТРЦ в списку 100 найбагатших людей України великі зміни: подвоїв свої статки Владислав Чечоткін, наростили активи власники Сільпо і АТБ, а ось девелопери помітно просіли.
Цей матеріал також доступний російською мовою
Цей рік видався дуже складним для рітейлерів і девелоперів торгової нерухомості: закриття практично всіх магазинів і ТРЦ, економічна криза, зниження купівельної активності споживачів. Не дивно, що в таких умовах власники підприємств сфер роздрібної торгівлі та власники ТРЦ не змогли збільшити свої доходи, а багато – навіть втратили частину статків.
Журнал НВ та інвесткомпанія Dragon Capital представили свій традиційний щорічний рейтинг «Топ-100 найбагатших українців». Для підрахунків Dragon Capital користується фінансовими звітами компаній, публічними заявами номінантів, інсайдерською інформацією. Плюс бере всі відкриті дані, в тому числі щорічні декларації чиновників, депутатів і так далі.
Редакція RAU проаналізувала складений список і вибрала з нього бізнесменів, що мають пряме відношення до рітейлу і девелопменту ТРЦ.
Важкий рік
Перше, на що варто звернути увагу: рітейлерів у «Золотій сотні НВ» стало менше. У минулому році ми нарахували 25 осіб- рівно чверть списку. У 2020-му з топ-100 випали двоє власників торговий мереж: співвласник Intertop Володимир Цой і власник Фуршет Ігор Баленко. У випадку із власником найбільшої взуттєвої мережі України причини на поверхні: майже тримісячний простій магазинів компанії вкрай негативно позначився на всьому бізнесі групи і привів до зниження вартості активів. З Баленко історія інша: схоже, він остаточно втратив інтерес до розвитку мережі Фуршет. Про нові відкриття нічого не чути, компанія поступається обжитими локаціями конкурентам, а застарілий формат і невиразна маркетингова політика можуть призвести до того, що найстаріший мережевий оператор продуктового роздробу незабаром остаточно зникне з карти рітейлу України.
В той же час локдаун та закриття більшості магазинів дозволили зробити вражаючий ривок у рейтингу топ-100 співвласнику Rozetka Владиславу Чечоткіну. У минулому році він вперше увійшов до списку НВ і Dragon Capital, зайнявши 29-й рядок. У цьому – продовжив свою тріумфальну ходу, піднявшись відразу на 15 сходинок, і більш ніж подвоївши свої статки. Нагадаємо, що зараз Rozetka активно освоює офлайн, десятками відкриває пункти видачі товарів, а нещодавно оголосила про початок франчайзингового проекту і має намір в найближчі роки відкрити не менше 1000 своїх об’єктів по всій Україні.
А найбагатшими рітейлерами України вже не перший рік залишаються Олександр та Галина Гереги – власники групи компаній Епіцентр К. Активний розвиток, інвестиції в нові напрямки (такі як магазини Центр меблів, ЦЕ ТЕ, Intersport, EPIC і так далі), вихід на ринок нових торгових марок – ключові, але не єдині причини успіху подружжя. Вони закріпилися на сьомому місці загального рейтингу.
Також зуміли наростити свої статки ще кілька власників торгових мереж. Зросли активи, та, відповідно, покращилося місце в топ-100 у співвласників Fozzy Goup (бренди Сільпо, Фора, Thrash!, Fozzy C&C тощо): Володимира Костельмана, Романа Чигиря й Олега Сотнікова. Продовжують непоспішаючи рухатися вгору за списком і співвласники АТБ: Віктор Карачун, Геннадій Буткевич і Євген Єрмаков. Цих бізнесменів локдауном не налякати і не зупинити.
Крім них, піднявся в рейтингу тільки власник мережі Comfy Станіслав Роніс. У інших справи набагато гірше, хоча, справедливості заради, зменшилися статки тільки у п’яти чоловік: Олександра Ярославського, Вагіфа Алієва, Вадима Єрмолаєва, Олега Вишнякова та Віктора Поліщука.
Нескладно помітити, що четверо з них – власники торгово-розважальних центрів. Саме по цьому бізнесу локдаун вдарив чи не найсильніше: якщо рітейлери змогли хоча б частину клієнтів перенаправити в онлайн, і генерувати такий-сякий дохід, то ТРЦ були закриті повністю, тому приносили своїм власникам лише збитки. Втім, з Алієвим ситуація інша: йому довелося передати контроль над найбільшим ТРЦ України Blockbuster Mall своєму партнеру Олександру Спектору, який завдяки цьому вперше потрапив до рейтингу НВ і Dragon Capital.
В цілому, топ-100 найбагатших бізнесменів зразка 2020 року в повній мірі демонструє ту ситуацію, в якій опинилося українське суспільство і бізнес. Коронавірус, прийдешня економічна криза, політична нестабільність, що висить дамокловим мечем припиненням співпраці з міжнародними фінансовими організаціями та неминуча в такому випадку девальвація гривні – список можна продовжувати.
В таких умовах переважна більшість рітейлерів і девелоперів будуть стурбовані не стільки нарощуванням активом, скільки мінімізацією втрат і ризиків, а то й просто виживанням бізнесу. Кому і наскільки це вдасться – дізнаємося з наступного рейтингу НВ і Dragon Capital.
Читайте також –
Продажі з квадрату: топ-10 найефективніших продуктових рітейлерів України