Злиття і поглинання: найгучніші угоди 2019 року в рітейлі, логістиці та девелопменті

Злиття і поглинання: найгучніші угоди 2019 року в рітейлі, логістиці та девелопменті

17.01.2020 08:15
  849
Костянтин Симоненко

Активний Dragon Capital, Василь Хмельницький повертається в девелопмент, ТРЦ Respublika знайшов нових власників, Шостак і Кіптик стали розвивати напрямок торгової нерухомості та інші корпоративні новини рітейлу і суміжних галузей.

Read in English
Цей матеріал доступний російською мовою

У 2019 основна увага інвесторів була сфокусована на комерційній нерухомості – складів і торгових центрів, причому часто угоди оформлялися зі значним дисконтом. Частково те ж саме можна сказати і про рітейл, де більш успішні гравці скуповували своїх конкурентів.

Непродовольчий рітейл

ProStor та Космо

19 вересня 2019 го Антимонопольний комітет України дозволив власнику мережі магазинів ProStor Вадиму Тугаю придбати опосередкований контроль над drogerie-рітейлером Kosmo.

Kosmo станом на вересень 2019 року нараховувала 104 торгових точки в 27-ми містах країни зі складом в Броварах Київської області. Якщо угода буде підписана, Prostor вийде на друге місце за кількістю торговельних точок в Україні в сегменті магазинів з продажу парфюмерно-косметичної продукції після мережі EVA.

Група TAS і аптечна мережа Космо

У січні 2019 року, бізнес-група ТАС Сергія Тігіпко купила у інвестиційній компанії SigmaBleyzer аптечний бізнес Космо, який налічує 28 аптек в Києві і області. Мережа аптек TAS була створена в серпні 2009 року в рамках ребрендингу аптечної мережі Даша, яка в 2008 році увійшла до складу групи ТАС. До початку 2019 го року мережа аптек налічувала 144 точки, а в найближчому майбутньому Сергій Тігіпко збирається розширити її до 500 аптек.

EssilorLuxottica та Люксоптика

Напередодні нового, 2020 року, Антимонопольний комітет України дав добро на придбання української мережі оптик Люксоптика. Покупцем може виступити відомий французько-італійський холдинг EssilorLuxottica.

Люксоптика Холдинг належить Надії Шаломовій, дружині екс-глави Адміністрації президента України Бориса Ложкіна, і співвласникові медмережі Добробут Олегу Калашникову. Мережа налічує 176 оптик. Люксоптика працює в Україні з 1994 року.

Французько-італійська холдинг EssilorLuxottica – один з найбільших світових гравців на ринку лінз, оптичного устаткування та окулярів. Він був створений в жовтні 2018 року після злиття компаній Luxottica (Італія) і Essilor (Франція).

Go Sport Group (Франция) та Sportmaster Operations (Сингапур)

30 вересня 2019 року, між Go Sport Group (Франція) і Sportmaster Operations (Сінгапур) була завершена угода про придбання мережі спортивних магазинів GO Sport Polska.

Sportmaster Operations придбав 34 магазина GO Sport загальною торговою площею 37 000 кв. м. Вартість угоди не розголошується. Перший час Спортмастер буде працювати в Польщі під існуючим брендом, але в подальшому перейменує магазини.

Комерційна нерухомість

Dragon Capital купила ТРЦ Smart Plaza Obolon, логістичний комплекс Арктика та склади під Харковом

Компанія Dragon Capital в 2019-му продовжувала інвестувати як у торгову так і складську нерухомість, залишаючись самим активним гравцем на цьому ринку.

У квітні інвесткомпанія повідомила про покупку ТРЦ Smart Plaza Obolon в Києві загальною площею близько 15 000 кв. м, з яких 10 000 кв. м – орендна. У березні було закрито угоду з купівлі столичного ТРЦ Аладдін площею 16 466 кв. м у компанії Meyer Bergman.

Також Dragon Capital стрімко нарощує свій портфель складської нерухомості: в грудні отримала дозвіл АМКУ на покупку складського комплексу класу А площею 12 000 кв. м під Харковом через участь в статутному капіталі компанії UC Real Estate. А почала рік інвесткомпанія з придбання у Ощадбанку логістичного комплексу Арктика площею 21 500 кв. м під Києвом.

Компанія придивлялася також і до покупки ТРЦ Ocean Plaza, який в підсумку дістався іншим інвесторам.

Третину акцій ТРЦ Ocean Plaza купив Василь Хмельницький

Український бізнесмен і засновник UFuture Василь Хмельницький купує 33,5% одного з найуспішніших київських ТРЦ – Ocean Plaza. Як пояснив сам бізнесмен, він вирішив купити акції ТРЦ в тому числі тому, що добре знайомий з цим об’єктом загальної площею 165 000 кв. м. У 2012 році він з партнерами продав ТРЦ Ocean Plaza, а тепер з’явилася можливість знову придбати частку в об’єкті на «досить вигідних умовах».

За його словами, на ринку спостерігається стійкий тренд до зростання вартості подібних об’єктів, тому бізнесмен не виключає повторний перепродаж, оскільки рітейл не є профільним напрямком для компанії UFuture.

Продаж ТРЦ Respublika

Маловідома компанія Солтекс Капітал придбала на початку 2019-го головну недобудову столиці – ТРЦ Respublika за більш ніж 777 млн ​​грн. Як повідомив НВ Бізнес, компанія планує добудувати один з найбільших ТРЦ столиці. За інформацією ЗМІ, завершити роботи можна за 18 місяців. Respublika – один з найбільших ТРЦ Києва площею близько 300 000 кв. м, будівництво якого почалося в 2012 році і заморожено в 2015-му.

Права вимоги за кредитами, де ТРЦ Respublika виступив заставою, продавали кілька років. Реалізацією проекту займалася компанія Мегаполісжитлобуд, яку пов’язують з бізнесменом Дмитром Фірташем, а сума інвестицій в будівництво оцінювалася в $350 млн.

Дмитро Фірташ продав столичний торговий центр Arena City компанії Сергія Тігіпко

За даними порталу НВ, сума угоди склала $13-15 млн. Йдеться про приміщення загальною площею 14 000 кв. м, в тому числі 10 000 кв. м – торгової. Інформацію про угоду виданню підтвердили три джерела: директор мережі торгових центрів, консультант з нерухомості та інвестбанкір. Представники Group DF і Сергія Тігіпко коментарі не надали.

Структури Дмитра Фірташа розпродають активи бізнесмена в сфері нерухомості останні кілька років. У вересні 2016 року олігарх передав своєму партнеру, девелоперу Вагіфу Алієву, 50% в бізнес-центрі Парус, позбувся також від декількох інших об’єктів.

Столичний ТЦ Метрополіс перейшов в управління співвласника мереж Varus і Eva

Влітку минулого року стало відомо, що київський торговий центр Метрополіс незабаром має перейти під управління компанії Кропперс Груп, яка входить в торгово-виробничу корпорацію Ольвія дніпровського бізнесмена Валерія Кіптика. Інформацію про продаж торгового центру RAU підтвердили кілька джерел на ринку. У тому числі – керуючий партнер великої інвестиційної компанії і співвласник консалтингової агенції, що працює в сфері комерційної нерухомості.

ТЦ Метрополіс був побудований в 2005 році на вулиці Малиновського, 12, поруч зі станцією метро Оболонь. Торговий об’єкт являє собою чотириповерхову будівлю загальною площею 33 000 кв. м, з яких 15 000 кв. м – орендна. Управління торговим центром в останні роки здійснювала Українська інноваційно-фінансова компанія (УІФК).

Продаж ТРЦ Магеллан в Харкові

Восени 2019 го маловідома компанія Золота нива придбала харківський ТРЦ Магелан за 250 млн грн. Як пише LIGA.net, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб провів «англійський» аукціон з продажу харківського ТРЦ Магеллан, що раніше належав ВТБ Банку. Згідно з повідомленням, переможцем аукціону стало ПрАТ «Золота нива 1», яке запропонувало за лот 245,9 млн грн, при тому, що ще в травні цього року ФГВФО продавав актив за ціною 779,3 млн грн.

Нагадаємо, ВТБ Банк отримав харківський ТРЦ Магеллан від структур українського бізнесмена Анатолія Юркевича в рахунок погашення боргу перед фінустановою. Однак згодом ВТБ став першим банком з російським державним капіталом, виведеним з українського ринку.

Логістика і e-commerce

Скарбниця ОККО та Meest

У жовтні 2019 року національна мережа ломбардів Скарбниця і міжнародна група компаній Meest оголосили про початок співпраці. Планувалося, що поштовий сервіс стане доступним в більш ніж 100 відділеннях Скарбниця по всій країні вже до кінця 2019-го. Всього діє близько 400 відділень Скарбниця в 97 містах.

Керівник відділу інновацій національної мережі Скарбниця Сергій Махота зазначив, що установка почтоматів дозволить залучити нових клієнтів в ломбарди. Обслуговування клієнтів буде вестися в режимі 24/7.

Навесні минулого року поштово-логістичний оператор Meest Express і компанія ОККО домовилися про відкриття міні-відділень і установки почтоматів на автозаправних комплексах мережі ОККО. Міні-відділення і почтомати також працюють цілодобово

Маркетинг-директор мережі ОККО Василь Дмитрів вважає, що міні-відділення Meest Express гармонійно вписуються в концепцію мережі ОККО, оскільки розширюють спектр послуг для клієнтів в одному місці. Міні-відділення Meest Express вже запрацювали на 150 АЗК ОККО у всіх регіонах України.

Zakaz.ua та Фуршет

Сервіс доставки Zakaz.ua з жовтня 2019 року розпочав доставляти продукти з магазинів Фуршет. Співпраця почалася з магазину за адресою вул. Інженерна, 1. Доставка буде охоплювати Дарницький, Дніпровський і Печерський райони.

Нова послуга дозволить замовити весь асортимент товарів супермаркетів Фуршет, який включає понад 20 000 SKU.

Zakaz.ua вже надає послуги замовлення та доставки продуктів харчування від найбільших роздрібних продуктових мереж України: METRO, Auchan, Novus, Fozzy, Megamarket. Zakaz.ua заснований в 2010 році. Компанія працює в 8 містах України (Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Львів, Запоріжжя, Вінниця, Житомир).

Угоди, що не склалися

Не можна обійти стороною угоди, що не відбулися. Так, Arricano відмовилася продавати запорізький ТРЦ City Mall і ТРЦ Сонячна галерея в Кривому Розі. Раніше переговори про покупку двох регіональних торгово-розважальних центрів вела найбільша інвесткомпанія України Dragon Capital.

Про це повідомив портал НВ з посиланням на повідомлення Arricano Real Estate на сайті Лондонської фондової біржі. «Arricano розробила оновлені стратегії для торгових центрів Sun Gallery і City Mall, які, на її думку, підвищать їх цінність і ефективність. В результаті переговори з Dragon Capital Investments про продаж більше не ведуться», – цитує повідомлення новинний портал.

Нагадаємо, в кінці липня минулого року Arricano, також керуюча столичними ТРЦ Проспект і РайON, повідомляла про досягнення попередньої домовленості з Dragon Capital Investments Limited і іншими компаніями з приводу продажу регіональних об’єктів. При цьому в прес-службі Arricano уточнювали, що виручені кошти мають намір направити на розвиток портфеля і посилення позицій компанії.

Читайте також –

 

На всі гроші: найгучніші угоди 2018 року в рітейлі, логістиці та девелопменті


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку