Стоп рітейл: топ-5 гучних форс-мажорів, що зупиняли роздрібну торгівлю
Закриття з 17 березня на карантин усіх українських ТРЦ і магазинів, крім продуктових і аптек: явище не унікальне. У різних куточках світу влади і рітейлери часом змушені обмежувати торгівлю
Цей матеріал доступний російською мовою
Україна – далеко не перша країна, де влада майже на три тижні обмежила роздрібну торгівлю. Щось подібне, правда в менших масштабах і на більш короткі терміни, періодично траплялося в різних країнах світу. Найчастіше торгівля на певній території припиняється в результаті терористичних атак або стихійних лих. RAU зібрав кілька найяскравіших випадків за останні десять років, коли рітейл вимушено зазнавав збитків через неможливість вести нормальну торгівлю і чим все закінчилося.
Боротьба зі спекуляцією
11 січня 2010 року
Влада Венесуели оголосила, що з 11 січня вводяться нові обмінні курси болівара до долара. Для часто імпортованих товарів – від автомобілів до будівельних матеріалів – курс був встановлений на рівні 4,3 болівара за долар (замість колишніх 2,15 болівара).
Споживачі стали скуповувати товари та продукти за старими цінами. Тодішній президент Венесуели Уго Чавес звинуватив ЗМІ в роздуванні паніки, заявивши, що девальвація, це не причина для підвищення цін. І організував перевірки магазинів за участю нацгвардії.
Наслідки
У перший же день перевірки, 11 січня закрили 70 торгових підприємств, викритих в завищенні цін. Всього за чотири дні по країні було тимчасово закрито 619 магазинів з тисячі перевірених.
Крім тимчасової заборони на роботу, власників магазинів, викритих в невиправданому завищенні цін, оштрафували.
Пізніше, в листопаді 2013 року, вже новий президент Ніколас Мадуро наказав заарештувати керівництво мережі п’яти магазинів побутової техніки і електроніки Daka за відмову знизити ціни. Товар був конфіскований, а сама мережа фактично захоплена військовими, які не змогли стримати натовпи охочих купити товар за “правильними цінами” і магазини просто розграбували.
Політична криза
12 червня 2019 року
У Гонконгу почалися масштабні вуличні акції протесту проти вступу в силу закону про екстрадицію злочинців на територію материкового Китаю. Влада Гонконгу відклала ухвалення документа, але маніфестанти розширили свої вимоги, закликаючи до реформ і проведення розслідування дій поліції під час розгону демонстрантів. У дні протестів в Гонконзі не працювали тисячі підприємств, ресторанів і магазинів, які часом ставали об’єктами атаки.
Наслідки
Через акції багатьом торговцям і рестораторам доводиться регулярно закривати свої заклади. Наприклад, 5 жовтня 2019 року закрилися більше десятка торгових центрів, супермаркетів і філій банку Китаю (Гонконг), банку Східної Азії і Промислово-комерційного банку Китаю.
Раніше власник магазина Tin Yin Fruit & Wine Store сказав журналістам, що Гонконг в ці дні став схожий на місто привидів і що його бізнес страждає гірше, ніж в 2003 році, коли установи закривалися через спалах атипової пневмонії.
Протести проти пенсійної реформи
5 грудня 2019 року
У зв’язку з пенсійною реформою, затіяною французькою владою, Париж і передмістя охопили масові страйки і нові погроми за участю «жовтих жилетів» (спочатку рух виник як стихійний протест проти підвищення цін на паливо в листопаді-грудні 2018 року).
Під час загальнонаціональної акції протесту (крім Парижа, акції пройшли в інших містах, наприклад, в Ліоні, Нанті, Ліллі, Бордо, Марселі) проти пенсійної реформи всі торгові точки, розташовані на шляху маршруту слідування демонстрантів, були закриті. Крім того, введено заборону на парковку автомобілів уздовж цього маршруту.
Протести і страйки, в тому числі транспортників, привели до того, що в Парижі на Різдво люди залишилися без метро і приміського транспорту. Заворушення продовжувалися понад п’ять тижнів поспіль.
Наслідки
Страйки та акції протесту призвели до великих втрат для власників магазинів і ресторанів. За даними французької Асоціації малого і середнього бізнесу, через протести підприємці втрачають до 200 мільйонів євро в день. За три тижні заворушень тільки скасування кількох десятків виступів в Паризькій опері привела до втрати 8 млн євро.
За даними французької федерації дрібних рітейлерів, продажі в паризьких магазинах впали на 30-50% і більше в період грудневих свят, коли багато з них заробляють більшу частку свого річного доходу.
Навіть висококласні універмаги, такі як Printemps, знизили в грудні оборот на 20%, а виручка впала на 8% в порівнянні з 2018 роком. І якщо торгові центри страждали вибірково, в найбільш “небезпечних” місцях, то скасування поїздок іноземних туристів привели до того, що готелі, кафе і ресторани зазнали збитків в розмірі 740 млн євро, за оцінками галузевої асоціації GNI-HCR.
Терористична загроза
3 червня 2017 року
3 червня в Лондоні було скоєно два пов’язаних між собою напади – на Лондонському мосту і ринку Боро-маркет (Borough Market). Напади сталися після посилення заходів безпеки в столиці в зв’язку з терактом в Манчестері 22 травня 2017 року. Спочатку о 22:08 за місцевим часом в південній частині центрального Лондона на тротуар на Лондонському мосту виїхав фургон і почав збивати пішоходів. Потім з нього вийшли троє озброєних ножами чоловіків, які стали нападати на людей. Загинуло 8 осіб (з них 4 беззбройних поліцейських), десятки людей отримали поранення. Через кілька хвилин всі троє нападників були застрелені поліцією. Відповідальність взяла на себе Ісламська держава (ІД)
У місті обмежили рух поїздів, поліцейські евакуювали відвідувачів з усіх пабів і ресторанів біля Боро-Маркет (Borough Market). Підприємства, які були навколо місця нападу на Лондонському мосту, в тому числі культовий міський ринок, були закриті на 11 днів через те, що знаходилися в поліцейському оточенні.
Наслідки
Більше 100 торговців втратили за цей час 1,5 млн фунтів стерлінгів, так як їжа в їх закритих крамницях гнила, а популярні ресторани навколо ринку, закрили двері в одну з найжвавіших пір року.
Був створений Фонд підтримки торговців, щоб допомогти тим, хто постраждав через закриття. Години роботи закладів були збільшені протягом наступних двох тижнів після зняття оточення. Деякі торговці також створили спеціальні страви, які продавалися в обмін на пожертвування до фонду.
Крім того, у Великобританії існує фонд Pool Re, який фінансується страховими компаніями, а також підтримується Казначейством. З моменту свого створення в 1993 році Pool Re виплатив понад 1,3 млрд фунтів стерлінгів (за нинішнім курсом) за втрати, понесені в 16 великих терористичних актах.
Екологічна катастрофа
19 грудня 2019 року
В цей день в Австралії ввели режим надзвичайного стану через лісові пожежі. Загоряння, переважно на південному сході країни, тривали з вересня 2019 року. Масштаб пожеж значно перевищує середній під час щорічного сезону посухи, яка триває з грудня по березень, в літній час в Австралії. Вважається, що лісові пожежі сезону 2019-20 років стали найбільш руйнівними за всю історію спостережень. В результаті цього стихійного лиха загинуло більше 30-ти і були знищені тисячі будинків.
Через десятикратне перевищення концентрацій шкідливих речовин в повітрі столиці країни – Канберри – з 6 по 8 січня 2020 року припинили свою роботу магазини, підприємства громадського харчування, спортивні і дозвільні установи, музеї та виставки, а також частина міністерств.
Наслідки
За оцінкою Reserve Bank of Australia (RBA), пожежі призведуть до скорочення зростання ВВП країни на 0,2 п.п. у другому і третьому кварталах поточного фінансового року. Як повідомила Страховий рада Австралії (ICA), до якої входять страхові компанії, було отримано 10 550 страхових позовів в період з 8 листопада по 10 січня на загальну суму 939 млн австралійських доларів ($ 643,9 млн).
Читайте також –
Вижити за всяку ціну: що робить рітейл і девелопмент в умовах карантину