Все ті ж двадцять п’ятеро: найбагатші рітейлери та девелопери України
Журнал Новое время представив рейтинг «Топ-100 найбагатших українців». Понад чверть фігурантів списку пов’язані з рітейлом і девелопментом торгової нерухомості.
Аналіз стану найбагатших бізнесменів і політиків України журнал проводив спільно з інвестиційною компанією Dragon Capital. Сто назаможніших українців за версією Новое Время багатіють в 12 разів швидше, ніж зростає ВВП країни. Як зазначає видання: «Темп приросту їх статків за останній рік лише збільшився: з +33% до 43%. Тепер сотня найбагатших співвітчизників сконцентрувала в своїх руках $37,5 млрд. Іншими словами, всього лише 100 українців здатні одним махом погасити половину держборгу країни».
Верхні рядки в рейтингу займають звичні особи: офіційні доларові мільярдери вже не перший рік. Серед них Рінат Ахметов, Віктор Пінчук, Вадим Новінський, Ігор Коломойський, Петро Порошенко, Юрій Косюк, Костянтин Жеваго та інші. Всі вони володіють багатопрофільними холдингами, тож їх інтереси зосереджені у важкій промисловості, банківській сфері, виробництві тощо.
Але за межами першої десятки в рейтингу розташувалися не настільки відомі пересічним українцям особистості. В тому числі, і безпосередньо пов’язані з рітейлом і девелопментом.
RAU вибрала зі списку топ-100 найбагатших бізнесменів країни тих, чиї ключові активи пов’язані з роздрібною торгівлею або комерційною нерухомістю.
Для збільшення зображення натисніть на нього
Справедливості заради варто відзначити, що частину найбагатших наших співвітчизників, які також мають інтерес в ритейлі та девелопменті, ми в рейтинг не включили. Наприклад, Ринату Ахметову належить роздрібна мережа Брусничка і найбільший торговий об’єкт на Хрещатику – київський ЦУМ. Але очевидно, що в порівнянні з іншими активами даний напрямок бізнесу особливої ролі не грає. Аналогічна ситуація з партнером Ахметова – Вадимом Новінським. У його холдинг входить мережа торгових центрів Амстор, але навряд чи вона справляє помітний вплив на вартість його активів. Олександру Ярославському, власнику групи DCH, належать ТРЦ Караван в Києві, Дніпрі та Харкові, проте при цьому інтереси бізнесмена настільки різноманітні, що оцінити внесок ТРЦ в загальну оцінку капіталу Ярославського дуже важко. Василь Хмельницький, хоч і виступає інвестором будівництва ТРЦ Smart Plaza KPI і Smart Plaza Obolon в Києві, зараз більше зосереджений на розвитку інноваційних кластерів UNITcity та інвестфонду KFund.
З іншого боку, ми вирішили включити в наш список не тільки класичних рітейлерів і власників торговельної нерухомості, але й підприємців, що розвивають сферу електронної комерції – Владислава Чечоткіна (Rozetka.ua), а також В’ячеслава Климова і Володимира Поперешнюка (Нова пошта). Високі темпи зростання онлайн-торгівлі в нашій країні (30-50% щорічно) обумовлені в тому числі їх активністю.
Навіть поверхневий аналіз рейтингу «Топ-100 найбагатших українців» показує, що в цілому все рітейлери та девелопери відчувають себе непогано, і продовжують активно багатіти. Більшість з них, за оцінкою Dragon Capital, змогли наростити свої статки на 20 і більше відсотків. Рекордсмени – Борис Музальов (Таврія В), вартість активів якого виросла на 139%, і Владислав Чечоткін – плюс 124%. Втім, не варто вважати, що Музалєв або Чечоткін за рік стали вдвічі багатшими: швидше за все, мова йде про те, що інвестаналітики переоцінили активи бізнесменів.
Зменшилася багатство лише у двох фігурантів списку топ-25 найбагатших рітейлерів і девелоперів: у власника мережі ЕКО маркет Святослава Нечитайло (-25%) і власника аутлет-містечка Мануфактура та мережі МегаМаркет Віктора Юшковського (-2%). Практично не змінився стан Ігоря Баленко (мережа Фуршет, + 7%), що, втім, з огляду на стагнацію його роздрібного бізнесу, не дивно.
Докладніший аналіз рейтингу найбагатших українців підготував журнал Новое Время.
Для збільшення зображення натисніть на нього
Читайте також –
Українські гірки: як змінювалися доходи та прибутки українських рітейлерів у 2016-17 роках