Топ-25: найбагатші рітейлери і девелопери України за версією журналу Фокус

Топ-25: найбагатші рітейлери і девелопери України за версією журналу Фокус

16.04.2019 08:15
  990
Микола Маранчак

Хто з власників компаній роздрібної торгівлі і ТРЦ володіє найбільшим статком, хто зумів його за рік збільшити, а хто – втратив гроші.

Цей текст доступний також російською мовою

Журнал Фокус опублікував свій 12-й рейтинг “Топ-100 найбагатших людей України”. Головна тенденція списку – статок найбагатших співвітчизників збільшився майже до рівня 2013 року. Сумарний статок всієї сотні за підсумками 2018 року становить $40,9 млрд.

Самі журналісти вказують, що в ряді випадків при оцінці статків бізнесменів могла бути допущена похибка, і додають, що наведена оцінка носить суб’єктивний та орієнтовний характер. Іншими словами – сприймати цей список як істину в останній інстанції не варто: насправді капітали найбагатших українців можуть в рази відрізнятися від зазначених в рейтингу. Як вказується в коментарях до списку, він включає не тільки громадян України, а й експатів, які заробили в нашій країні основний стан.

Аналіз складеного Фокусом списку ста найбагатших українців, проведений RAU, показує, що як мінімум чверть з мультимільйонерів так чи інакше пов’язані з рітейлом або девелопментом торговельної нерухомості. Причому практично всі рітейлери за минулий рік тільки зміцнили свої позиції, а деякі – потрапили в рейтинг вперше або після довгої відсутності (позначені в графі «Зміна за рік» відміткою «н/у»).

Першу п’ятірку очолили Олександр і Галина Гереги (Епіцентр К, Нова лінія), що є найбільшими гравцями на українському ринку DIY-рітейлу. Порівняно з минулим роком їх позиції в топі покращилися на два пункти, а ось стан, якщо вірити журналістам, збільшився відразу на $400 млн. Швидше за все, це пов’язано із змінами в системі підрахунку активів.

За версією Фокуса, другим за розміром статку серед українських рітейлерів володіє власник Fozzy Group Володимир Костельман – $711 млн, плюс $306 млн рік до року, і підйом на 6 позицій у рейтингу.

За ними розмістилися два девелопери – Олександр Ярославський (ТРЦ Караван, $650 млн, +$35 млн за рік) і Вагіф Алієв (ТЦ Mandarin Plaza, Lavina Mall, Ocean Mall, Blockbuster Mall, $570 млн, капітал порівняно з квітнем 2018-го збільшився рівно вдвічі), а також власники найбільшої FMCG-мережі країни АТБ Геннадій Буткевич, Віктор Карачун і Євген Єрмаков.

Власників мереж магазинів техніки та електроніки в списку виявилося троє – Віктор Поліщук (Ельдорадо), Валерій Маковецький (Фокстрот) і Станіслав Роніс (Comfy). Присутні в рейтингу і поодинокі представники того чи іншого сегмента українського рітейлу: drogerie Валерій Кіптик і Руслан Шостак (Varus і EVA), e-commerce – Владислав Чечьоткін (Rozetka.ua), fashion – Володимир Цой і Сергій Башлаков (MTI). Таким чином в число ста найбагатших українців потрапили власники практично всіх ключових сфер роздрібного бізнесу, за винятком ювелірних магазинів, дитячих іграшок та парфумерії.

Швидше за інших набирав позиції в рейтингу Святослав Нечитайло (ЕКО маркет), піднявшись за рік на 51 місце вгору. Серед 25 найбагатших українців лише одна жінка – Галина Герега. Окремо також включили співзасновників Нова пошта В’ячеслава Климова і Володимира Поперешнюка. Їх статки, за оцінками Фокус, покращилися за останній рік на $9 млн і піднявся до позначки $130 млн.

Частина бізнесменів, не включених в наш список, також мають інтереси в роздрібній торгівлі або девелопменті торговельної нерухомості. Наприклад, найбагатшому українці Рінату Ахметову належить мережа маркетів Брусничка, а його партнеру Вадиму Новинському – мережа торгових центрів Амстор. В орбіту холдингу АВЕК Олександра Фельдмана входить знаменитий харківський ринок Барабашово, а Андрій Адамовський був співінвестором будівництва київського ТРЦ SkyMall. Але основні активи всіх цих бізнесменів знаходяться в інших сферах, тому в рейтинг RAU вони не потрапили.

Як рахували

При розрахунку статків журналісти Фокус враховували основні бізнес-активи, що належать підприємцям: виробничі і торговельні компанії, банки, об’єкти комерційної нерухомості. Також враховувався кеш, отриманий від продажу бізнесу за останні вісім років.

Оцінка нерухомості проводилася на основі даних про площі і вартості квадратного метра.
Підбором активів та їх оцінкою займалася редакція Фокуса за сприяння інвестиційних компаній. Капіталізація публічних активів оцінювалася, виходячи з ціни їх акцій за останній рік на фондових майданчиках. Непублічні компанії журналісти оцінювали за допомогою галузевих мультиплікаторів, наданих Concorde Capital. При неможливості застосування мультиплікаторів вони оцінювали капіталізацію порівняльним методом на основі референтних угод. Вартість активів, оформлених на родичів, включалася в оцінку бізнесу учасників рейтингу, якщо відомо, що їх родичі не беруть активної участі в управлінні компаніями.

Оцінка бізнесу проводилася за курсом 27 гривень за долар США.

Читайте також

Рейтинг Forbes: топ-10 найбагатших рітейлерів у світі


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Кейс лідерства: як LG вже декілька років утримує позицію одного з лідерів на ринку електроніки та побутової техніки в Україні

Кейс лідерства: як LG вже декілька років утримує позицію одного з лідерів на ринку електроніки та побутової техніки в Україні

Це підтверджує її статус переможця в головній бізнес-премії країни «Вибір року», яка визначає найкращі бізнеси у своїй...
time icon  
  134
Усі новини ринку