«Все має ціну». Засновник IKEA про бізнес і конкуренцію

«Все має ціну». Засновник IKEA про бізнес і конкуренцію

30.01.2018 09:55
  1302
Ukrainian Retail Association

Засновник меблевого гіганта IKEA Інгвар Кампрад побудував одну з найбільших компаній світу, а нещодавно помер в своєму будинку в Смоланді у віці 91 року. Що він говорив про бізнес, конкуренцію та економію.

Як пише портал LIGA.net, Кампрад заснував майбутнього гіганта меблевої індустрії компанію IKEA в 17 років, але спочатку займався поштовою розсилкою товарів першої необхідності. Потім став продавати недорогі меблі в своєму першому магазині, який відкрив в 1958 році в шведському Ельмхульті.

Одне з ноу-хау підприємця – плоска упаковка, яка спрощувала доставку товарів. Інша новація – друк кольорових безкоштовних каталогів, які користувалися величезною популярністю у покупців. Все це дозволило Кампраду створити компанію, чия річна виручка наблизилася до $40 млрд.

У 2012 році Кампрад передав управління IKEA своїм синам Матіасу, Юнасу і Петеру. У 2017 році шведський діловий журнал Veckans Affarer оцінив статок Кампрада в 620 млн крон (близько 62 млрд євро). Незважаючи на багатство, підприємець постійно економив: користувався 30 років одним і тим же кріслом, купував речі на розпродажах і літав економ-класом.

КОРИСНІ ДАНІ. Інгвар Кампрад заснував IKEA в 1943 році в Швеції, перший власний магазин компанія відкрила в 1958 році. У серпні 2017-го рітейлер керував 403 магазинами в 49 країнах світу. Продажі IKEA в період з вересня 2016-го по серпень 2017 року склали 38,3 млрд євро, йдеться на офіційному сайті компанії. За цей же період магазини мережі відвідали 936 млн чоловік. В Україні бренд IKEA зареєстрований з 1994 року і належить нідерландській компанії Inter IKEA Systems. З 2014 року компанія стала власницею бренду з написом кирилицею і нових графічних зображень англійською мовою.

IKEA робила дві спроби почати бізнес в Україні, але обидві виявилися невдалими. Третя спроба не за горами. IKEA планує відкрити перший магазин в Україні в найближчі рік-два, повідомила компанія в прес-релізі в кінці грудня.

Яким він був – чоловік, що побудував одну з найбільших меблевих компаній світу? LIGA.net вибрала кілька цитат про Кампрад та бізнесі IKEA.

Про економію

«Ціна чоловічої стрижки в Нідерландах складає 22 євро і занадто висока. Як правило, я намагаюся підстригтися, коли приїжджаю в якусь країну, що розвивається. Останній раз це було у В’єтнамі».

(Інгвар Кампрад, інтерв’ю шведській газеті Sydsvenskan, 2008 рік.)

«Не думаю, що ношу щось, що я купив не на блошиному ринку. Це означає, що я хочу показати хороший приклад».

(Інгвар Кампрад, інтерв’ю для документального фільму шведського телеканалу TV4, 2017 рік.)

Про підприємництво

«Коли ви бідні і у вас є хороша ідея, втрачати вам нічого, ви можете тільки виграти. Але якщо люди мають середній гарантований дохід, навіщо їм напружуватися і ризикувати своїми грошима заради якоїсь гарної ідеї? »

(З книги Інгвара Кампрада «Є ідея! Історія ІKEA, 2016 рік.)

Про команду 

«В організації не повинно бути більше дванадцяти чоловік, включаючи боса. Подивіться на Ісуса і його команду. Хіба їх не стало занадто багато, коли з’явився тринадцятий? »

(З книги Інгвара Кампрада «Є ідея! Історія ІKEA», 2016 рік.)

Про ціну речей

«Пам’ятаю один випадок. Одного ранку я виявив, що касир забула на столі упаковку поштових марок. Я розсердився, підрахував, скільки коштують марки (близько п’ятнадцяти крон, що відповідає теперішнім двомстам кронам), і поклав зазначену суму на стіл. Після цього касир прийшла до мене з почервонілим лицем і сказала, що хтось поклав на стіл гроші за марки, які вона забула прибрати. Вона назавжди запам’ятала цей урок: будь-яка річ має ціну. Дуже наочний урок, адже на столі лежали не марки, а гроші. І сьогодні в ІKEA ми намагаємося не забувати, що все коштує грошей. На наших рекламних брошурах завжди зазначено, скільки коштує їх складання, так як в кінцевому рахунку за все платить покупець».

(Інтерв’ю в книзі «Сага про ІKEA», Торекул Бертил, 2014 рік.)

Про боротьбу з конкурентами

«Оскільки ціни на його меблі були низькими, звичайно, покупців було дуже багато. Газети теж стали проявляти інтерес до «меблів зі Смоланда». Але в той же самий час Національна асоціація меблевих дилерів поставила ультиматум деяким постачальникам: «Якщо ви продаєте ІKEA, то ми більше не будемо закуповувати ваш товар…»

Бойкоти приводили до вельми відчутних наслідків…

Постачальники, які продовжували співпрацювати з ІKEA, часто використовували фіктивні адреси. Наприклад, Ельмхульт часто замінювали на Кіллеберг або якесь інше місце доставки. Деякі не наважувалися доставляти товар в денний час, і ночами з’являлися таємничі вантажівки, зовсім як за часів сухого закону, тільки на цей раз вони перевозили дивани».

(«Сага про IKEA», Торекул Бертил, 2014 рік.)

Про майбутнє компанії

«Я сподіваюся, що у IKEA буде довге життя і IKEA ніколи не буде біржовим явищем».

(Інгвар Кампрад, інтерв’ю шведському телеканалу TV4, 2017 рік.)

Джерело: LIGA.net

Читайте також – 

Ігор Гут: Як прихід IKEA вплине на український ринок рітейлу


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку